Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Helikopter podnosi spadający pocisk, zanim zostanie zestrzelony |  nowości naukowe i technologiczne

Helikopter podnosi spadający pocisk, zanim zostanie zestrzelony | nowości naukowe i technologiczne

Helikopter znalazł zestrzelony pocisk, zanim jego załoga musiała go zestrzelić ze względów bezpieczeństwa około 20 sekund później.

Tego wyczynu dokonała firma Rocket Lab, której celem jest wystrzelenie satelitów przy użyciu elektronicznych rakiet wielokrotnego użytku.

Po tym, jak we wtorek główny dopalacz wystrzelił 34 satelity na orbitę, powrócił na Ziemię spowolniony przez spadochron.

Załoga śmigłowca Rocket Lab, lecąc śmigłowcem Sikorsky S-92 na wysokości 6500 stóp (1980 metrów), próbowała go unieruchomić, chwytając liny spadochronowe zwisającą linką i hakiem.

zdjęcie:
Helikopter próbował złapać silnik podczas schodzenia na spadochronie. Zdjęcie: Laboratoria rakietowe

Jednak waga wzmacniacza przewyższała to, przez co przeszli w testach i symulacjach, więc musieli odpuścić.

Kontynuował zejście do Oceanu Spokojnego i został zabrany przez czekającą łódź.

Peter Beck, który założył firmę, powiedział, że zadanie zbierania posiłków to „balet naddźwiękowy”, że jest to zbyt skomplikowane.

Twierdził, że misja zakończyła się sukcesem, chociaż helikopter musiał zestrzelić pocisk – opisując nieoczekiwany problem z ładunkiem jako „nic w planie”.

Powiedział, że załoga helikoptera „miała świetny haczyk, nie podobało im się wyczucie ładunku” i dodał, że szczegółowa analiza ujawni przyczyny tego.

Firma ma nadzieję, że uda się uratować część lub całość dopalacza, pomimo jego pluskania w słonych wodach Pacyfiku.

Ponowne wykorzystanie rakiet stało się świętym Graalem przemysłu kosmicznego po osiągnięciach SpaceX Elona Muska, którego rakiety nośne Falcon 9 mogą wylądować pionowo.

Dopalacze elektronów Rocket Lab są znacznie mniejsze niż rakiety Falcon 9, nie mogą przenosić dużego ładunku i nie są w stanie samodzielnie wylądować, ale firma uważa, że ​​mogą uzyskać znaczne oszczędności, łapiąc rakiety po wystrzeleniu.

Beck, dyrektor generalny firmy, powiedział, że nawet samo wprowadzenie tej rakiety Electron z powrotem na linię produkcyjną oznacza, że ​​osiągną znaczne oszczędności, ponieważ nie będą musieli odbudowywać od zera.

READ  Joan Collins nazywa Williama Shatnera „idiotą” za podróż w kosmos