Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Hardeep Singh Nigar: Kanada wycofuje 41 dyplomatów z Indii w związku ze sporem dotyczącym zabójstwa przywódcy sikhijskiego |  wiadomości ze świata

Hardeep Singh Nigar: Kanada wycofuje 41 dyplomatów z Indii w związku ze sporem dotyczącym zabójstwa przywódcy sikhijskiego | wiadomości ze świata

Stosunki między Indiami a Kanadą spadły do ​​najniższego poziomu od lat po tym, jak Justin Trudeau oświadczył, że istnieją „wiarygodne zarzuty” dotyczące udziału Indii w zabójstwie 45-letniego sikhijskiego separatysty na kanadyjskiej ziemi.


Piątek, 20 października 2023 o 06:39, Wielka Brytania

Kanada wycofała dziesiątki swoich dyplomatów z Indii po tym, jak rząd Indii oznajmił, że uniesie ich immunitet dyplomatyczny w związku z trwającym sporem dotyczącym zabójstwa przywódcy separatystów sikhijskich.

Decyzja ta jest następstwem twierdzeń Kanady, jakoby Indie mogły być zamieszane w czerwcowe zabójstwo Hardeepa Singha Nigara W kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska.


zdjęcie:
Hardeep Singh Najjar został zastrzelony w czerwcu. Zdjęcie: Sikh PA

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Jolie powiedziała w czwartek, że 41 z 62 dyplomatów tego kraju przybyło do Kanady. Indie Zabrano ich wraz z rodzinami.

Powiedziała, że ​​„istnieje ryzyko uchylenia immunitetu w arbitralnym terminie”, co zagroziłoby ich bezpieczeństwu osobistemu. To było z tego powodu Kanada Dodała, że ​​nie będzie wzajemności.

„Jednostronne odebranie przywileju i immunitetu dyplomatycznego jest sprzeczne z prawem międzynarodowym i stanowi jawne naruszenie Konwencji Genewskiej o stosunkach dyplomatycznych. Grożenie takim jest nieuzasadnione i stanowi eskalację” – stwierdziła Jolie.

„Biorąc pod uwagę konsekwencje działań Indii dla bezpieczeństwa naszych dyplomatów, ułatwiliśmy im bezpieczny wyjazd z Indii.

Dodał: „Jeśli pozwolimy na naruszenie zasady immunitetu dyplomatycznego, żaden dyplomata nigdzie na świecie nie będzie bezpieczny. Z tego powodu nie odpowiemy w naturze”.

Dodała, że ​​zrobiono wyjątek dla pozostałych 21 kanadyjskich dyplomatów, którzy pozostaną w Indiach.

Zabójstwo w Kanadzie jest „powiązane” z rządem Indii

Potem stosunki między obydwoma krajami spadły do ​​najniższego poziomu od lat Justina TrudeauW zeszłym miesiącu premier Kanady powiedział parlamentowi, że istnieją „wiarygodne zarzuty” dotyczące udziału Indii w zabójstwie pana Najjara, sikhijskiego działacza niepodległościowego.

READ  Mike Dixon: Słowa Weasela Novaka Djokovica nie przełamały lodów jego szkodzącą reputacji sytuacją

Indie odrzuciły te zarzuty i określiły je jako „śmieszne”.

To limitowana edycja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Przeczytaj więcej wiadomości ze świata:
Ostrzeżenie Bidena przed Putinem i Hamasem
Choć oczy świata zwrócone są gdzie indziej, na Ukrainie zachodzą ważne wydarzenia

Najjar, 45-letni obywatel Kanady, został zastrzelony 18 czerwca przed świątynią sikhijską w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej.

Był jednym z kluczowych członków ruchu Khalistan i przed śmiercią był w trakcie organizowania nieformalnego referendum w sprawie proponowanego niepodległego państwa sikhijskiego.

Nikt nie został aresztowany w związku z jego zabójstwem.

Kanada nie przedstawiła jeszcze publicznych dowodów na poparcie twierdzeń Trudeau. Zostało to jednak ujawnione w zeszłym miesiącu Zarzuty opierały się na informacjach dostarczonych przez kluczowego sojusznika oraz monitorowanie indyjskich dyplomatów w kraju.