Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Handel między Ukrainą a Polską przekroczy w tym roku 10 miliardów dolarów

Ihor Paranitsky, szef departamentu spraw gospodarczych ambasady Ukrainy w Polsce, powiedział Ukrinform, że wymiana handlowa między Ukrainą a Polską w 2021 roku po raz pierwszy przekroczy 10 miliardów dolarów.

„Handel Ukrainy z Polską osiągnął nie tylko poziom sprzed COVID, ale także będzie miał rekordowy poziom. W tym roku dwustronny handel towarami przekroczy 10 miliardów dolarów, a wraz z usługami liczba ta sięgnie 11 miliardów dolarów” – powiedział Paranitsky.

Według niego, po raz pierwszy od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, Ukraina ma nadwyżkę w handlu z tym krajem.

Tym samym Polska w 2021 r. stała się drugim co do wielkości po Chinach partnerem handlowym i rynkiem eksportowym Ukrainy. Jest także jednym z pięciu największych importerów ukraińskich produktów rolnych. Udział produktów rolnych zbliża się obecnie do 2 miliardów dolarów. Saldo w tym sektorze jest prawie równe.

„Rolnictwo ma miejsce na rozwój. Ważne jest, aby zrozumieć, że kluczem do wspólnego sukcesu nie jest rywalizacja między sobą, ale współpraca w walce o rynki trzecie” – powiedział Paranitsky.

Dodał też, że polskie inwestycje na Ukrainie w tym roku po raz pierwszy przekroczyły miliard dolarów już w pierwszej połowie roku. Jednocześnie rosną ukraińskie inwestycje w polską gospodarkę. W szczególności tego lata liczba polskich firm z ukraińskimi założycielami, właścicielami i kapitałem przekroczyła 20 tys. firm i zbliża się do 25% ogólnej liczby firm z kapitałem zagranicznym w Polsce. Baranetsky powiedział, że jest przekonany, że w tym roku ich liczba sięgnie 22-23 tys.

Dyplomata powiedział, że logistyka jest jednym z największych wyzwań stojących przed dwustronnymi stosunkami gospodarczymi. Dodał jednak, że w budżecie 2022 są pieniądze na poprawę infrastruktury na granicy.

Dodatkowo problemem jest uporczywy brak zezwoleń dla ukraińskich przewoźników międzynarodowych (Ukraina prosi o 200 tys. zezwoleń od Polski, a otrzymuje tylko 160 tys.). „Trwają trudne negocjacje. Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że ta kwestia jest bardzo wrażliwa dla Ukrainy, bo wspólna granica to nie tylko granica z Polską, ale także z Unią Europejską. Dlatego kwestia dostępu do polskiego rynku a gwarancja swobodnego tranzytu do innych państw członkowskich musi być rozdzielona w Unii Europejskiej”.

READ  Scotiabank porzuca CV rekrutacyjne do kampusu, powiększając pulę kandydatów

Według niego zadaniem Ukrainy jest „integracja logistyczna z Unią Europejską w każdym szczególe”.

„Niestety nie mamy takiego luksusu wyboru, jaki mają niektóre inne kraje. […] Naszym zadaniem jest przesunięcie granic cywilizowanej i zamożnej Europy od granicy polsko-ukraińskiej do granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Zaznaczył też, że kolejnym zadaniem jest uczynienie z Ukrainy w ciągu 2-3 lat jednego z dziesięciu największych partnerów handlowych Polski.

zatrudnienie