Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Hamtramck staje się pierwszym miastem w Stanach Zjednoczonych z całkowicie muzułmańskim rządem

Burmistrz-elekt Hamtramck i jego rada obiecali oddzielić meczet od państwa. Mówią, że takie jest prawo i ich intencje.
Źródło obrazu: w zestawie

Hamtramck, USA: Hamtramck stanie się pierwszym znanym miastem w Stanach Zjednoczonych z całkowicie muzułmańskim rządem, według Islamskiej Rady do Spraw Publicznych, która twierdzi, że nie ma żadnych danych o żadnej innej takiej administracji, donosi CNN.

W ciągu 99 lat od założenia, każdy burmistrz Hamtramck był polonijnym Amerykaninem. Kończy się 2 stycznia, w setną rocznicę Hamtramck, kiedy to inaugurowany jest Aamir Ghalib wraz z całą muzułmańską radą miejską.

Od dziesięcioleci Hamtramck jest znane jako „Mała Warszawa” Michigan, miasto o powierzchni zaledwie dwóch mil kwadratowych ciasnych domów i fabryk, w niewielkiej odległości od centrum Detroit.

Polski kardynał Karol Wojtyła odwiedził go raz, w 1969 roku, zanim został papieżem Janem Pawłem II. CNN donosi, że pomnik Wojtyły z wyciągniętymi rękami wciąż rzuca cień na to, co obecnie nazywa się Pop Park, gdzie ogromny mural przedstawiający polskich tancerzy ludowych rozciąga się na prawie cały obszar miasta.

Burmistrz-elekt Ghalib urodził się w Jemenie i jako młody człowiek przyjechał do Stanów na własną rękę, z odrobiną łamanej angielszczyzny i niewiele więcej. Ma teraz 42 lata, pracuje w medycynie i studiuje na lekarza.

Wygląda na to, że okres świetności Hamtramck minął. Miasto podupadało. Wiele fabryk zostało zamkniętych. Wielu polskich Amerykanów drugiego i trzeciego pokolenia przeniosło się na przedmieścia Detroit i dalej w ciągu ostatnich dwóch dekad. CNN donosi, że ich miejsce zajęli imigranci, głównie z Jemenu i Bangladeszu, a miejscowi twierdzą, że Hamtramck jest teraz w większości muzułmanami.

Wybrany burmistrz i jego rada obiecują oddzielić meczet od państwa. Mówią, że takie jest prawo i ich intencje.

READ  Czy bagno to prawdziwa historia? Czy serial Netflix oparty jest na prawdziwym życiu?