Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Hamas ogłasza zwycięstwo, gdy Gaza świętuje zawieszenie broni | Wiadomości ze Strefy Gazy

Strefa Gazy była świadkiem kolejnej nocy niepokoju w piątkową noc, ale tym razem nie było to spowodowane intensywnym izraelskim bombardowaniem, któremu oblężony obszar przybrzeżny był poddawany w ciągu ostatnich jedenastu dni.

Zamiast tego dziesiątki tysięcy wyszły na ulice, aby uczcić zawieszenie broni uzgodnione przez Izrael i palestyńskie grupy zbrojne, skandując hasła wspierające ruch oporu.

W meczetach odbyła się modlitwa Id al-Fitr tydzień po Eid, a słodycze zostały wymienione na uroczystość, która została odroczona śmiercią i zniszczeniem. Korzystano również z okazji, aby odwiedzić tych, których krewni zginęli.

Obchody zawieszenia broni objęły kilka miast na okupowanym Zachodnim Brzegu i palestyńskich dzielnicach w okupowanej Jerozolimie Wschodniej, gdzie wielu chwaliło uzbrojone frakcje i niezłomność Palestyńczyków w Gazie.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w ostatniej izraelskiej ofensywie zginęło 248 Palestyńczyków, w tym 66 dzieci i 39 kobiet. Co najmniej 1910 innych zostało rannych. Ponad 90 000 Palestyńczyków zostało wysiedlonych ze swoich domów, a znaczna część infrastruktury Gazy i wiele budynków cywilnych zostało poważnie uszkodzonych lub zniszczonych.

Po stronie izraelskiej zginęło 12 osób, w tym trzech pracowników z zagranicy.

W zawieszeniu broni, za pośrednictwem Egiptu, doszło do „wzajemnego i bezwarunkowego” zaprzestania działań wojennych między armią izraelską a palestyńskimi grupami zbrojnymi, które rozpoczęły się o 2 w nocy w piątek (o 23:00 GMT w czwartek).

Żadne warunki nie zostały oficjalnie ogłoszone, a izraelski gabinet bezpieczeństwa powiedział, że głosował jednogłośnie za „wzajemnym i bezwarunkowym” rozejmem w Gazie.

Ale rzecznik Hamasu Abd al-Latif al-Qanu powiedział Al-Dżazira, że ​​grupy zbrojne narzuciły własne warunki.

Powiedział, że obejmuje to zakończenie przymusowego wydalenia rodzin palestyńskich z dzielnicy Sheikh Jarrah we Wschodniej Jerozolimie oraz wtargnięcie izraelskich sił bezpieczeństwa do meczetu Al-Aksa.

Al-Qanu powiedział: „Izrael wycofał się w obliczu zbrojnego oporu i nie osiągnął żadnego ze swoich celów, które powiedział, że zrobi, kiedy rozpocznie atak”.

READ  Wiadomości o fali upałów w Europie 2023: Miejscowi odmawiają ewakuacji z powodu pożarów w Hiszpanii, gdy Dolina Śmierci nagrzewa się do 53°C

Na razie zawieszenie broni obowiązuje, chociaż siły izraelskie ponownie dokonały nalotu na Wzgórze Świątynne w piątek, strzelając pokrytymi gumą metalowymi pociskami i granatami ogłuszającymi.

„Izrael jest obecnie testowany, a frakcje ruchu oporu w Gazie obserwują, jak zareagują” – powiedział Al-Qanu.

To zawieszenie broni to nic innego jak przerwa, okazja do zdobycia większej siły, aby przeciwdziałać dalszej izraelskiej agresji.

Żenujące zawieszenie broni

Premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził, że atak zadał Hamasowi „niewyobrażalny cios” i posunął się nawet do stwierdzenia, że ​​był „nierówny” i doprowadził Hamas do niepowodzenia na lata.

Netanjahu powiedział, że IDF zniszczyło sieć tuneli Hamasu w Gazie, a także wiele fabryk i sklepów z pociskami i twierdziło, że zginęło ponad 200 palestyńskich bojowników, w tym 25 prominentnych osób.

Jednak kilku izraelskich polityków skrytykowało zawieszenie broni, opisując je jako upokarzające poddanie się Hamasowi.

Przywódca nowej partii Nadziei, Gideon Sa’ar, opisał zawieszenie broni jako „żenujące” i wyraził ubolewanie, że „nawet z najlepszymi siłami wywiadowczymi i lotnictwem na świecie Netanjahu był w stanie uzyskać od Hamasu„ bezwarunkowe zawieszenie broni ”.

„Zawstydzające zawieszenie broni to niebezpieczne poddanie się terrorowi i narzuconym przez Hamas narzuconym przez Hamas zadaniom” – powiedział Itamar Ben Ghafir, członek skrajnie prawicowego Knesetu.

Avigdor Lieberman, który zrezygnował ze stanowiska ministra obrony w 2018 roku po tym, jak Izrael zgodził się na porozumienie, w którym pośredniczył Egipt po dwóch dniach ciężkich walk w Gazie, opisał zawieszenie broni jako „kolejną porażkę Netanjahu”.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu sygnalizuje podczas odprawy ambasadorów Izraela w bazie wojskowej Al Hokayriyah w Tel Awiwie, Izrael, środa 19 maja 2021 r. [Sebastian Scheiner/AP Photo]

„Bezprecedensowe wsparcie Palestyny”

Adnan Abu Amer, palestyński analityk polityczny z Gazy, powiedział, że powszechny konsensus wśród Palestyńczyków jest taki, że Hamas wygrał tę rundę walki, zarówno militarnej, jak i politycznej.

„Chociaż atak trwał 11 dni i spowodował stosunkowo niewielkie szkody materialne dla strony izraelskiej, Hamas zadał ciężki cios wizerunkowi Izraela na całym świecie – tym razem bardziej niż podczas ostatniej wojny w 2014 roku” – powiedział Al-Dżazira.

READ  Eksperci wojskowi twierdzą, że ukraińskie pojazdy opancerzone działają poza ostatnią linią trójwarstwowej obrony Rosji

„Dzieje się tak dlatego, że eskalacja nie wynikała ze Strefy Gazy i blokady, ale raczej ze zbiorowej przyczyny – wspieranej przez społeczność islamską i arabską oraz większość społeczności międzynarodowej – która jest nieunikniona dla sprawy palestyńskiej, czyli Jerozolimy. „

Hamas i inne grupy palestyńskie w Gazie wystrzeliły tysiące rakiet w Izrael w ciągu 11 dni. Rakiety dalekiego zasięgu wystrzelone przez grupy zbrojne w Gazie zamknęły dwa główne lotniska.

Palestyńscy wyznawcy zbierają się, zanim siły izraelskie zaatakują w piątek meczet Al-Aksa w Jerozolimie [Ahmad Gharabli/AFP]

W międzyczasie Abu Amer powiedział, że retoryka stosowana przez Autonomię Palestyńską – taka jak poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego – została powszechnie odebrana jako daleka od tego, co dzieje się na palestyńskiej ulicy.

„[This rhetoric] Podważa wzrost poparcia Palestyny ​​dla Hamasu po każdym ataku.

Tym razem widzieliśmy bezprecedensowe poparcie Palestyńczyków [for the resistance] W całym kraju zapewnił, że izraelska polityka w Strefie Gazy jest także przedłużeniem polityki Jerozolimy i Zachodniego Brzegu oraz wobec Palestyńczyków mieszkających na terytoriach z 1948 roku.

Abu Amer powiedział: „Zanim Palestyńczycy na tych terenach rozpoczęli protesty przy blasku świec, solidarni ze Strefą Gazy, ale tym razem stanowili wyraźną część oporu przeciwko Izraelowi”.

Setki tysięcy Palestyńczyków zorganizowało w poniedziałek strajk generalny na wszystkich terytoriach. Ministerstwo Zdrowia podało, że na okupowanym Zachodnim Brzegu co najmniej 28 Palestyńczyków zginęło w trwających kilka dni protestach przeciwko izraelskiej armii, a tysiące innych zostało rannych.

Abu Amer doszedł do wniosku, że obecnie jest jasne, że Hamas i Izrael chcą zawieszenia broni, niezależnie od wibracji. Strefa Gazy potrzebuje wytchnienia po ciężkich izraelskich uderzeniach.

Dla Palestyńczyków w Gazie zawieszenie broni to nic innego jak wytchnienie i jest wyrazem nadziei, że tocząca się w życiu codziennym walka, której doświadczyli w wyniku duszącej blokady pasa przybrzeżnego, prędzej czy później dobiegnie końca.

READ  DNA 13 neandertalczyków ujawnia „zarobkową” migawkę starożytnego społeczeństwa | antropolog

Jak w przypadku każdego ruchu, który ujawnia zbrodnie syjonizmu i kwestionuje europejską narrację i jest wspierany przez Stany Zjednoczone, globalna solidarność jest słodka, ale moim zdaniem najważniejsze zwycięstwo zmniejszyło prawdopodobieństwo, że Izrael zasiądzie na naszej skrzynie od dawna. Mahmoud Qudaih, palestyński użytkownik mediów społecznościowych od Khan Younes Powiedział.

„Chowamy naszych męczenników i bierzemy oddech, aby kontynuować, ponieważ wojna wyzwoleńcza trwa i nie ustaje”.