Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Haile Gebrselassie mówi, że dołączy do etiopskiej armii, by walczyć z rebeliantami | Etiopia

Dwukrotny złoty medalista olimpijski Haile Gebrselassie Zapowiedział rekrutację do armii etiopskiej, by walczyć z buntem zagrażającym stolicy, Addis Abebie.

Gebrselassie, który ustanowił 27 rekordów długodystansowych, powiedział Reuterowi, że dołączy do niego w środę. Lokalne media podały, że dołączy również srebrny medalista olimpijski Vesa Lilisa.

Międzynarodowe zaniepokojenie eskalacją wojny w Etiopii wzrosło, gdy rebelianci Tigrayan zbliżają się do Addis Abeby. W środę Szwajcaria i Wielka Brytania zaleciły swoim obywatelom opuszczenie Etiopii ze względu na pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa. Francja i Stany Zjednoczone już mają Wezwał ludzi do odejścia.

Brytyjska minister ds. Afryki Vicki Ford powiedziała, że ​​konflikt szybko się zaostrza. „W nadchodzących dniach możemy zobaczyć zbliżające się walki do Addis Abeby, co może poważnie ograniczyć możliwości wyjazdu obywateli brytyjskich. EtiopiaPowiedziała.

Media państwowe podały, że premier Abiy Ahmed udał się, by kierować wojną z dwóch frontów. Jego rząd określił konflikt jako „wojnę egzystencjalną”.

Podczas nieobecności Abiy wicepremier Demeke Mekonnen Hasan będzie zajmował się rutynowymi sprawami rządowymi, poinformowała na konferencji prasowej rzeczniczka rządu Legisi Tulu.

W zeszłym miesiącu siły Tigrayan i ich sojusznicy zagrozili przejściem do Addis Abeby. Walczą również o odcięcie korytarza transportowego łączącego śródlądową Etiopię i główny port regionu w Dżibuti.

We wtorek specjalny wysłannik USA w Rogu Afryki powiedział: AfrykaJeffrey Feltman powiedział, że armia etiopska i regionalne milicje utrudniały Tigrayan próby przecięcia korytarza, ale siły Tigrayan były w stanie ruszyć na południe w kierunku Addis Abeby.

Rzecznik wojskowy Etiopii nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Według policji etiopska policja przeszkoliła około 147 000 cywilów w stolicy, aby tworzyli grupy obrony sąsiedztwa i pomagali wykrywać potencjalnych intruzów.

Feltman wraz z byłym prezydentem Nigerii, który został wysłannikiem Unii Afrykańskiej, Olusegun Obasanjo, próbuje wynegocjować zawieszenie broni między obiema stronami. Feltman powiedział we wtorek, że pojawiające się postępy mogą przyćmić rozwój sytuacji wojskowej.

READ  Amerykański żołnierz schwytany w Korei Północnej „stoi w obliczu postępowania dyscyplinarnego ze strony armii USA” | wiadomości ze świata

Minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney powiedział w środę, że Etiopia wydaliła czterech z sześciu irlandzkich dyplomatów z kraju za stanowisko Irlandii w sprawie konfliktu.

Od czasu dołączenia do 15-osobowej rady w styczniu Irlandia jest na czele wzywania do zwoływania posiedzeń Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Etiopii i naciskania na oświadczenia rady w sprawie konfliktu.

„Irlandia ujawniła rzeczy, które mają miejsce w Etiopii, a które już są pogwałceniem prawa międzynarodowego i budzą poważne obawy związane z prawami człowieka i kwestiami humanitarnymi” – powiedział Coveney irlandzkiemu radiu RTÉ.

„Niestety w tym roku mieliśmy już wiele zgonów i zabójstw w Etiopii, ale w ciągu najbliższych kilku tygodni może być znacznie gorzej… dlatego niestety rząd etiopski zdecydował się wziąć na cel Irlandię”.

Dina El-Mofti, rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Etiopii, nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz.

Irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że jego ambasada pozostanie otwarta, ale poprosiło obywateli o natychmiastowe opuszczenie trasy drogami handlowymi, a osoby planujące wizytę powinny unikać podróży.

Reuters i Agence France-Presse przyczynili się do powstania tego raportu