Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gwiazda Betelgeza prawie zniknie w poniedziałek w wyniku „pierwszego w życiu” zdarzenia.

Gwiazda Betelgeza prawie zniknie w poniedziałek w wyniku „pierwszego w życiu” zdarzenia.

Oczekuje się, że Betelgeza, jedna z najjaśniejszych gwiazd widocznych z Ziemi, zniknie na krótko w poniedziałek w ramach historycznego zdarzenia, które zdarza się raz w życiu, twierdzą astronomowie.

Obserwatorzy nieba mieszkający w wąskim fragmencie południowej Europy i przez Ocean Atlantycki aż do Bahamów, południowej Florydy i części Meksyku mogą zobaczyć, że Betelgeza staje się słabsza i prawie znika na 7 do 12 sekund, gdy asteroida Leona przechodzi przed słynną gwiazdą.

Chociaż asteroida będzie blokować część najjaśniejszego światła gwiazdy, oczekuje się, że część z niego pozostawi, aby była widoczna dla obserwatoriów naziemnych.

Betelgeza – dziesiąta najjaśniejsza gwiazda na niebie – w ostatnich latach zwróciła na siebie uwagę ze względu na zmienną jasność, budząc obawy, że może być bliska eksplozji.

Chociaż późniejsze obserwacje wykazały, że gwiazda znajduje się znacznie dalej od tego końca, naukowcy wciąż próbują oszacować rzeczywisty rozmiar i inne cechy Betelgezy.

Naukowcy twierdzą, że asteroida przechodząca przed gwiazdą tej wielkości jest bardzo rzadka i można ją zobaczyć z Ziemi jedynie co kilka dekad.

W niektórych częściach Europy, w tym we Włoszech i Hiszpanii, trwają przygotowania do obserwacji tego gwiezdnego wydarzenia.

Eksperci twierdzą, że to rzadkie wydarzenie będzie okazją do zdobycia nowej wiedzy na temat asteroidy i Betelgezy, np. na temat jej rozmiarów i sposobu, w jaki naładowany gaz porusza się wokół umierającej gwiazdy.

Jeśli tego dnia pogoda będzie sprzyjająca, astronomowie mają nadzieję wykonać zdjęcia powierzchni gwiazdy i dowiedzieć się, czy i w jaki sposób uwalnia ona wiatry w swoim gwiezdnym otoczeniu.

Obserwacje pomogą również określić rozmiar i kształt asteroidy oraz zrozumieć dziwnie duże komórki konwekcyjne Betelgezy, które powodują, że gwiazda jaśnieje i ciemnieje przez wiele miesięcy.

READ  Usłysz przerażające dźwięki ziemskiego pola magnetycznego - uchwycone przez misję roju satelitów

Badanie tego może również ujawnić, w jaki sposób materia uwolniona z tych gigantycznych gwiazd ostatecznie tworzy nowe planety.

Kampanię we Włoszech prowadzą AstroCampania ETS-l’astronomia amatoriale w Kampanii i Carles Schnabel z Międzynarodowego Stowarzyszenia Okultystycznego Timingu (Iota) w Hiszpanii.

Oczekuje się, że w Kordobie w Hiszpanii punkt środkowy wydarzenia przypada na około 1:15:45 czasu UTC (2:15:45 czasu lokalnego) 12 grudnia, natomiast na Florydzie w Stanach Zjednoczonych szczyt wydarzenia nastąpi około godz. 20:24:54 czasu lokalnego, 11 grudnia.

Ponieważ Betelgeza jest już jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie, obserwatorzy potrzebują jedynie skromnego sprzętu do monitorowania przejścia asteroidy – twierdzą eksperci.