Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Guleba otrzymuje polskie wsparcie podczas przewodnictwa w OBWE w 2022 r.

Guleba otrzymuje polskie wsparcie podczas przewodnictwa w OBWE w 2022 r.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dimitrow Kuleba i polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau omówili przewodnictwo Polski w OBWE w 2022 r. oraz zagrożenia, jakie Nortstream 2 stwarza dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Według MSZ Ukrainy, kluczowi dyplomaci omawiali te kwestie podczas wizyty Gulepy w Polsce.

„Nord Stream 2 podważa bezpieczeństwo Ukrainy i Polski, ale w całej Europie. Rosja już teraz celowo zakłóca dostawy gazu do europejskich odbiorców i tworzy chaos na rynku z powodu rosnących cen gazu. Ukraina i Polska są w obliczu zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego i stabilność kontynentu europejskiego”.

Ministrowie podkreślili wagę planowanej integracji ukraińskiego systemu energetycznego z europejską siecią ENTSO-E.

Ministrowie spraw zagranicznych zwrócili szczególną uwagę na przewodnictwo Polski w OBWE w 2022 roku. Zbigniew Rau zapewnił, że zakończenie rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego i okupacja Krymu będą głównymi priorytetami na stanowisku przewodniczącego OBWE. Powiedział, że jest gotowy do aktywnego promowania realizacji celów serwisu Krym.

Guleba zaprosił swojego polskiego odpowiednika do urzędu jako szefa OBWE do odwiedzenia twierdzy granicznej z obwodami donieckim i ługańskim, które zostały tymczasowo zajęte na początku 2022 roku.

Dyplomaci omówili także kluczowe kwestie stosunków dwustronnych, w szczególności realizację porozumień po wizycie 9 września premiera Ukrainy Denisa Schmidta w Polsce.

Kuroba podniósł też śmierć obywatela Ukrainy Dmitrija Nykporenko we Wrocławiu. W odpowiedzi Rao potwierdził zaangażowanie strony polskiej w przeprowadzenie bezstronnego śledztwa w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

W lipcu przewodniczący polskiej OBWE zapowiedział, że skupi się bardziej na pokojowym rozwiązaniu konfliktu w oparciu o porozumienia mińskie i suwerenność regionalną nad Ukrainą i jej granicami uznanymi przez społeczność międzynarodową.

Polska przejmuje przewodnictwo OBWE od Szwecji 1 stycznia 2022 roku.

READ  Łukaszenka żartuje, że Wagner jedzie do Polski