Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Grupa Siedmiu przygotowuje się do uzgodnienia planu nałożenia pułapu na cenę rosyjskiej ropy |  olej

Grupa Siedmiu przygotowuje się do uzgodnienia planu nałożenia pułapu na cenę rosyjskiej ropy | olej

Oczekuje się, że grupa siedmiu ministrów finansów zwiększy w piątek plany nałożenia pułapu na rosyjskie ceny ropy w celu zmniejszenia dochodów wojennych Moskwy w… Ukraina Ale urzędnicy powiedzieli, że ciągły przepływ ropy naftowej, aby uniknąć wyższych cen.

Ministrowie Klubu Zamożnych Demokracji Przemysłowych mają spotkać się wirtualnie i prawdopodobnie wydadzą oświadczenie przedstawiające plany ich wdrażania.

„Umowa jest prawdopodobna”, powiedział europejski urzędnik G7, dodając, że nie jest jasne, ile szczegółów zostanie ujawnionych, takich jak poziom ceny beczki od ceny maksymalnej, powyżej której kraje zobowiązały się odmówić ubezpieczenia i finansowania Rosyjskie dostawy ropy i produktów naftowych.

konsultant z Wielkiej Brytanii, Nadim ZahawiW czwartek w Waszyngtonie powiedział, że ma nadzieję, że ministrowie finansów G7 będą mieli „oświadczenie, które będzie oznaczało, że będziemy mogli iść naprzód w szybkim tempie, aby to wyrzucić”.

„Chcemy przekroczyć ten pułap cen ropy”, powiedział na spotkaniu think tanku w Waszyngtonie dzień po omówieniu limitu z sekretarz skarbu USA Janet Yellen.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała w zeszłym miesiącu, że pomimo spadku eksportu rosyjskiej ropy, jej przychody z eksportu ropy w czerwcu wzrosły o 700 mln USD (606 mln GBP) w porównaniu z majem z powodu wyższych cen spowodowanych wojną na Ukrainie.

Zachodni przywódcy zgodzili się w czerwcu na zbadanie limitu, aby ograniczyć kwoty, które rafinerie i handlowcy mogą płacić za rosyjską ropę – ruch, którego Moskwa twierdzi, że nie będzie się trzymać i może go udaremnić, wysyłając ropę do krajów, które nie przestrzegają limitu cenowego.

Rzeczniczka Białego Domu Karen-Jean-Pierre odmówiła komentarza na temat planów G7 dotyczących ograniczenia cen, mówiąc, że nie chce „posuwać się naprzód z tym spotkaniem”.

G7 składa się z Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Niektórzy urzędnicy w bloku stwierdzili, że limit wymaga szerszego poparcia i kwestionowali, czy mógłby odnieść sukces bez udziału głównych konsumentów ropy naftowej z Chin i Indii, które raczej nie popierają planu.

READ  „Jestem trochę zaskoczony”: miejsce szczytu NATO w Madrycie oferuje „rosyjską sałatkę” | Hiszpania

Jednak inni urzędnicy G7 powiedzieli, że Chiny i Indie wyraziły zainteresowanie zakupem rosyjskiej ropy po niższej cenie zgodnej z limitem.

Limit będzie w dużej mierze zależeć od odmowy ubezpieczenia frachtu pośredniczonego przez Londyn, które obejmuje około 95% światowej floty cystern, oraz finansowania przesyłek powyżej limitu. Jednak analitycy twierdzą, że można znaleźć sposoby na obejście ograniczenia, a siły rynkowe mogą sprawić, że będzie nieskuteczny.

Inny urzędnik G7 powiedział, że blok ma „chęć wykazania, że ​​jest w tym impet”, zanim 5 grudnia UE nałoży planowany regionalny zakaz rosyjskiej ropy naftowej.

Ministerstwo Skarbu USA wyraziło obawy, że embargo UE może doprowadzić do walki o alternatywne dostawy, powodując wzrost cen ropy na świecie do 140 USD za baryłkę, i od maja promuje pułap cenowy jako sposób na utrzymanie rosyjskiego przepływu ropy.

Ceny rosyjskiej ropy wzrosły w oczekiwaniu na unijny zakaz, przy czym Urals handluje ropą z dyskontem od 18 do 25 dolarów za baryłkę w porównaniu z Brent, co oznacza spadek z 30 do 40 dolarów na początku tego roku.