Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Grupa Kosmiczna Organizacji Narodów Zjednoczonych jest bliska utworzenia grupy roboczej mającej koordynować działania księżycowe

Grupa Kosmiczna Organizacji Narodów Zjednoczonych jest bliska utworzenia grupy roboczej mającej koordynować działania księżycowe

Grupa Kosmiczna ONZ pragnie utworzyć grupę roboczą do badania aktywności Księżyca, w tym do oferowania krajom możliwości współpracy podczas misji.

powiedział Aarti Hula Maini, dyrektor Biura Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOSA). Narodowy W środę w dniu zamknięcia Światowego Szczytu Rządu w Dubaju ogłoszono, że podczas posiedzenia komisji przedstawiono propozycję utworzenia grupy roboczej.

Dokument propozycji zawiera kilka punktów dotyczących wymogów dotyczących pokojowych operacji na Księżycu, w tym ochrony środowiska księżycowego, ograniczania tworzenia się gruzu i regulowania dostępu do zasobów naturalnych.

„Powrót na Księżyc jest bardzo podekscytowany, szczególnie tutaj, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich” – powiedziała Holla-Maine.

„Propozycja grupy zadaniowej dotyczy zapewnienia zrównoważonych operacji na Księżycu, takich jak koordynacja misji, udostępnianie danych z misji i otwarte oferowanie krajom możliwości partnerstwa w zakresie współpracy.

„Rozmawiamy o rozpoczęciu przyglądania się także zarządzaniu na Księżycu, szczególnie pod względem operacyjnym”.

W obecnej epoce kosmicznej ponownie wzrosło zainteresowanie Księżycem, ponieważ agencje i firmy kosmiczne starają się stworzyć tam bazę ludzką i wykorzystać zasoby powierzchniowe, aby ostatecznie wynieść je na Marsa i wykorzystać je na Ziemi.

Eksperci twierdzą, że na Księżycu występuje hel-3, czyli rzadki na Ziemi izotop, który można wykorzystać jako czyste i wydajne paliwo dla elektrowni jądrowych.

Pod powierzchnią znajduje się również lód wodny, który można wykorzystać do podtrzymania życia i wykorzystać jako paliwo rakietowe do startów z Księżyca.

Szeryf Sedqi, dyrektor generalny Egipskiej Agencji Kosmicznej, powiedział podczas sesji dyskusyjnej na szczycie rządowym, że istnieje potrzeba aktualizacji traktatów z rosnącą liczbą krajów pragnących eksploracji Księżyca.

„Księżyc jest naturalnym przedłużeniem Ziemi, dlatego musi istnieć duże zarządzanie i kontrola nad tym, jak dotrzeć na Księżyc bez dyskryminacji” – powiedział.

Traktat Narodów Zjednoczonych o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. wymienia pokojowe wykorzystanie Księżyca i innych ciał niebieskich, ale potrzebne są bardziej szczegółowe zasady dotyczące własności zasobów Księżyca, współpracy w zakresie bezpieczeństwa podczas eksploracji powierzchni Księżyca przez człowieka oraz ochrony miejsc historycznych. – Większość z nich została uwzględniona w propozycji nowej grupy zadaniowej.

READ  „Kamień z Rosetty”: australijskie miejsce skamieniałości to żywe okno do 15-milionowego lasu deszczowego | skamieniałości

Pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych Porozumienia Artemis, które określają odpowiedzialne prowadzenie prac na Księżycu, zostały podpisane przez 35 krajów, w tym Arabię ​​Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Jednak porozumienia nie są jeszcze prawnie wiążące i jest mało prawdopodobne, aby kraje takie jak Chiny i Rosja je podpisały, a były szef Rosji ds. przestrzeni kosmicznej określił je jako „zbyt skoncentrowane na USA”.

Operatorzy potrzebują odpowiedniego otoczenia regulacyjnego, powiedział podczas panelu Andrew Faiola, wiceprezes ds. handlowych w Astroscale – prywatnej firmie zajmującej się usuwaniem śmieci orbitalnych.

„W niektórych przypadkach mniej regulacji jest lepsze, ale nadal jest to ważne, ponieważ przyciągnie innowacje i finansowanie” – stwierdził.

„Rozwijamy modele techniczne i biznesowe, które wcześniej nie istniały. Przestrzeń kosmiczna jest trudna i droga, więc zdobycie finansowania ma pomóc w uruchomieniu tych branż. „

„W przeszłości pojawienie się planu lub narzędzi na rynku trwało nawet 10 lat, obecnie jest to kwestia dwóch lat, a nawet dwóch tygodni.

„Dlatego potrzebujemy podejścia oddolnego, które obejmuje regulacje, opcje i możliwości”.

Aktualizacja: 14 lutego 2024 o 13:53