Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Grenlandia mogła być zielona i wolna od lodu 416 000 lat temu |  wiadomości ze świata

Grenlandia mogła być zielona i wolna od lodu 416 000 lat temu | wiadomości ze świata

Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Science, budzi obawy, że pokrywa lodowa Grenlandii może nie być tak stabilna, jak wcześniej sądzono, i dostarcza informacji o tym, jak krajobrazy regionu zareagują na zmianę klimatu.

przez Niamh Lynch, korespondentka Sky News @ćwierkać


Czwartek, 20 lipca 2023, 23:26, Wielka Brytania

Nowe badanie wykazało, że Grenlandia mogła być zielona i wolna od lodu 416 000 lat temu.

Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Science, budzi obawy, że pokrywa lodowa Grenlandii może nie być tak stabilna, jak wcześniej sądzono, i dostarcza informacji o tym, jak krajobrazy regionu zareagują na zmianę klimatu.

Naukowcy przeanalizowali osady wydobyte z rdzeni lodowych zebranych na tym obszarze, które wykazały ślady liści i mchów z tego okresu.

To jest limitowana wersja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Zauważa, że ​​znaczna część lodu Grenlandii stopiła się, gdy Ziemia ociepliła się umiarkowanie między 424 000 a 374 000 lat temu, powodując wzrost poziomu mórz na świecie od pięciu do 20 stóp.

Badania zaprzeczają szeroko rozpowszechnionemu poglądowi, że znaczna część pokrywy lodowej Grenlandii istnieje od co najmniej miliona lat, jeśli nie dłużej.

„To naprawdę pierwszy kuloodporny dowód na to, że znaczna część pokrywy lodowej Grenlandii zniknęła, gdy zrobiło się ciepło” – powiedział Paul Berman, geolog i profesor na University of Vermont w USA.

Rdzenie lodowe to cylindry lodu wydobyte z lodowców i pokryw lodowych, które są zasadniczo zamrożonymi kapsułami czasu, pozwalającymi naukowcom odtworzyć klimat Ziemi miliony lat temu.

Rdzeń lodowy analizowany w nowych badaniach ma 12 stóp średnicy i został wywiercony w Camp Century w północno-zachodniej Grenlandii, która służyła jako tajna baza wojskowa USA podczas zimnej wojny.

READ  Rewolucja rakietowa grozi zniweczeniem dziesięcioleci europejskiej jedności w przestrzeni kosmicznej

Próbka lodu leżała zapomniana w zamrażarce przez dziesięciolecia i została przypadkowo odkryta w 2017 roku.

Naukowcy odkryli również, że osady w rdzeniach lodowych zostały osadzone przez przepływ wody podczas okresu ocieplenia zwanego morską fazą izotopową 11.

Oprócz tego, że Grenlandia była wolna od lodu, mogła do tego czasu zmienić się w porośniętą drzewami tundrę z wędrującymi mamutami włochatymi, a nawet las borealny.

Autorzy badania stwierdzili, że badanie jest potrzebne, aby zrozumieć, w jaki sposób pokrywa lodowa Grenlandii zareaguje na ocieplenie klimatu w przyszłości.

Przeczytaj więcej wiadomości ze świata:
Sześć osób zginęło na Bałkanach podczas potężnej burzy, gdy fala upałów ogarnia kontynent
Wielki kot startuje w Berlinie – a miejscowi obawiają się, że ich psy są „idealnym pokarmem dla lwów”
„Pułapka na myszy dla miliarderów” — mówi Stockton Rush, przyjaciel CEO OceanGate

Naukowcy stwierdzili, że pokrywy lodowe w regionie zawierają wystarczającą ilość wody, aby spowodować wzrost poziomu morza o 23 stopy, narażając każde nadmorskie miasto na świecie.

Profesor Berman powiedział: „Przeszłość Grenlandii, zachowana w 12 stopach wiecznej zmarzliny, wskazuje na ciepłą, wilgotną iw dużej mierze wolną od lodu przyszłość planety, chyba że będziemy w stanie znacznie zmniejszyć stężenie dwutlenku węgla w atmosferze.

„Czterysta tysięcy lat temu na wybrzeżu nie było miast, a teraz są miasta na wybrzeżu” – dodał.

„Jeśli stopimy tylko część pokrywy lodowej Grenlandii, poziom mórz dramatycznie się podniesie” – powiedziała Tammy Ritnor, profesor na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Stanowego Utah.

„Przyszłe modelowanie szybkości rozpuszczania, w odpowiedzi na rosnący poziom dwutlenku węgla, patrzymy na metry wzrostu poziomu mórz, może dziesiątki metrów”.