Economy

Greenvolt pozyskuje 177 mln USD w ramach pierwszej oferty publicznej w celu sfinansowania ekspansji

Zachód słońca za panelami słonecznymi w elektrowni w Amarilla w południowej Portugalii, 23 kwietnia 2008 r. REUTERS / Jose Manuel Ribeiro

Lizbona (Reuters) – Portugalska firma zajmująca się energią odnawialną Grenvolt poinformowała w środę, że zebrała 150 milionów euro (177,29 miliona dolarów) w ramach pierwszej oferty publicznej, aby sfinansować swoją ekspansję, w tym w europejskich parkach słonecznych i farmach wiatrowych.

IPO, największa na portugalskiej giełdzie od 2014 roku, wycenia Greenvolt na ponad 500 mln euro.

Akcje Greenvoltu zaczną być notowane na giełdzie Euronext w Lizbonie w czwartek.

Greenvolt wycenił 30,59 mln akcji po 4,25 euro za akcję – tuż poniżej początkowo ustalonego przedziału, który wzrósł do 5 euro. Zapowiedziała, że ​​zostanie zrealizowana opcja zakupu do 4,59 mln dodatkowych akcji dla globalnych koordynatorów oferty.

Greenvolt, który do tej pory był w całości własnością portugalskiego producenta celulozy Altri (ALSS.LS), otrzyma około 25% akcji w wolnym obrocie.

Dyrektor generalny Joao Manso Neto powiedział, że projekt Greenvolt jest silny i że wzrost w zakresie energii odnawialnej wyprzedzi Portugalię i Hiszpanię.

„Greenvolt wykorzysta swoje doświadczenie, aby wejść do innych krajów europejskich i pozycjonować się jako gracz referencyjny w promowaniu tej technologii w Europie” – powiedział Manso Neto podczas prezentacji wyników IPO.

Firmy zajmujące się energią odnawialną w Hiszpanii i Portugalii ustawiają się w kolejce, aby skorzystać z rynku pieniężnego, a branża ta zyskuje na popularności wśród inwestorów na całym świecie, ponieważ rządy i firmy próbują wycofać paliwa kopalne i powstrzymać zmiany klimatyczne.

Greenvolt, który zarządza pięcioma elektrowniami termoelektrycznymi na biomasę w Portugalii, planuje zainwestować do 1,8 miliarda euro do 2025 r. w projekty fotowoltaiczne i wiatrowe na lądzie w innych częściach Europy.

Oprócz IPO, Greenvolt przyzna 56 milionów euro nowych akcji akcjonariuszom polskiej firmy energii odnawialnej V-Ridium w zamian za ich firmę.

READ  Polska koalicja rządowa rozpada się po rezygnacji wicepremiera - Manumet Stream

(1 dolar = 0,8461 euro)

(cena akcji koryguje się do 4,25 euro za akcję, a nie 2,45)

(Raportowanie Sergio Goncalves) Montaż przez Barbarę Lewis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment