Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Grecję czeka najbardziej stromy lipcowy weekend od 50 lat, mówi prognosta, gdy szaleją pożary |  Grecja

Grecję czeka najbardziej stromy lipcowy weekend od 50 lat, mówi prognosta, gdy szaleją pożary | Grecja

Grecja czeka najgorętszy lipcowy weekend od 50 lat, ostrzegł starszy meteorolog, gdy kraj skurczył się pod wpływem przedłużającej się fali upałów, która potrwa do przyszłego tygodnia.

Ministrowie doradzają ludziom, aby tam, gdzie to możliwe, pracowali z domu i nie zapuszczali się niepotrzebnie. Wyjątkowe temperatury oznaczają również, że główne atrakcje turystyczne będą zamknięte w najgorętszej części dnia.

„Ten weekend może być najgorętszym lipcem od 50 lat” – powiedział w piątek Panagiotis Giannopoulos, meteorolog z państwowej stacji ERT.

Temperatura w Atenach wzrośnie powyżej 40°C [104F] przez sześć do siedmiu dni, do końca lipca”.

Akropol w Atenach i inne atrakcje architektoniczne będą zamknięte w najgorętsze części dnia w ten weekend. Zdjęcie: Petros Giannakoris/Associated Press

Tak długi okres upalnych temperatur jest wyjątkowym przypadkiem dla greckiej stolicy.

W niedzielę prawdopodobnie temperatura w mieście spadnie poniżej 44°C (111°F), a w środkowej Tesalii pozostanie 45°C.

Zgłoszono, że 46-letni mężczyzna zmarł z powodu udaru cieplnego na centralnej greckiej wyspie Evia po zabraniu go do szpitala Chalcis, który stwierdził, że było to spowodowane niewydolnością serca i układu oddechowego po ekspozycji na wysokie temperatury.

Narodowy Instytut Meteorologiczny EMY wcześniej informował o temperaturze 41°C w Attyce, w tym w stolicy, Atenach, podczas gdy w Tesalii spodziewano się nawet 44°C.

Yannis Kalianos, meteorolog z prywatnej megastacji, mówił o „silnej, niekończącej się fali upałów”.

Ostrzegł, że „fala upałów może trwać do przyszłego czwartku lub piątku, zgodnie z najnowszymi prognozami”, dodając, że silne wiatry z północy mogą również doprowadzić do pożarów.

Tymczasem władze informują, że strażacy wciąż walczą z 79 pożarami lasów w całym kraju, a ich rzecznik Vassilios Vatrakoiannis powiedział, że Grecja będzie w stanie pogotowia przez weekend.

Uszkodzony samochód stoi przed płonącym drzewem w pobliżu Loutraki, 80 km na zachód od Aten
Ślady pożaru lasu w pobliżu Loutraki, 80 km na zachód od Aten. Zdjęcie: Petros Giannakoris/Associated Press

Strażacy, wspierani przez kule armatnie wodno-powietrzne i posiłki z kilku krajów, w tym z Cypru, Francji, Izraela i Włoch, walczą o opanowanie pożaru lasu na zachód od Aten, który spalił lasy przez piąty dzień w piątek, zniszczył domy i zmusił do ewakuacji.

READ  Porty Japonii są zalane pumeksem z podwodnego wulkanu | Japonia

Ponad 100 domów, firm i innych obiektów w pobliżu Aten zostało poważnie uszkodzonych i ugaszonych przez władze na początku tygodnia.

Türkiye powiedział w piątek, że wyśle ​​dwa samoloty strażackie i helikopter, aby pomóc swojemu sąsiadowi.

W piątek ugaszono dwa inne pożary lasów na wyspie Rodos i w regionie Lakonii w południowej Grecji.

Ministerstwo Kultury poinformowało, że zabytki architektury, w tym Akropol w Atenach, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, będą zamknięte od południa do 17:30 czasu lokalnego do niedzieli.

Ministerstwo Pracy wezwało ludzi do pracy z domu, gdy tylko jest to możliwe, a Ministerstwo Zdrowia wezwało ludzi do unikania wychodzenia, chyba że jest to absolutnie konieczne.

„Przed nami trzy trudne dni” – powiedział ERT minister obrony cywilnej Vassilis Kikilias. „Musimy być czujni”.

Ateny doświadczyły dotychczas rekordowej temperatury 44,8°C (112,6°F) w czerwcu 2007 r., według Narodowego Obserwatorium Aten, a pobliska Elefsina ustanowiła krajowy rekord 48°C (118,4°F) w lipcu 1977 r.

Grecja jest tylko jednym z grupy krajów, które w ostatnich dniach zmagają się z przedłużającym się okresem upałów na całym świecie.

Reuters przyczynił się do tego raportu