Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gospodarka kosmiczna osiągnie 1 bilion dolarów do 2030 r.;  Lądowanie Odyseusza na Księżycu symbolizuje komercjalizację kosmosu

Gospodarka kosmiczna osiągnie 1 bilion dolarów do 2030 r.; Lądowanie Odyseusza na Księżycu symbolizuje komercjalizację kosmosuKiedy Odyseusz niedawno wylądował na Księżycu, stworzył on swego rodzaju historię. Był to pierwszy pojazd pozarządowy, który wylądował na Księżycu. Stworzyło także sposób na komercjalizację przestrzeni.

Choć przestrzeń kosmiczna była w przeszłości domeną rządów, prywatne firmy i miliarderzy wykazali duże zainteresowanie przestrzenią kosmiczną do celów komercyjnych. Zapewnia możliwości startu, usługi kosmiczne i przyszłe możliwości turystyki kosmicznej.

Gospodarka kosmiczna jest wyceniana na 518,48 miliardów dolarów i oczekuje się, że do 2030 roku osiągnie 1110,84 miliardów dolarów.

Stanowiąc kamień milowy w komercyjnej eksploracji kosmosu, lądownik księżycowy o nazwie Odysseus wylądował w rejonie bieguna południowego Księżyca 22 lutego o godzinie 18:23 czasu wschodniego. Bezzałogowy statek kosmiczny Odysseus został wystrzelony na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9. Zawiera niezbędne instrumenty naukowe i technologiczne dla przyszłych misji księżycowych, torując drogę ludzkiej eksploracji poza Ziemią.

Gospodarka kosmiczna to nie tylko komercjalizacja i wzrost, ale także transformacja w miarę pojawiania się nowych graczy w przestrzeni kosmicznej, takich jak SpaceX, Blue Origin i Intuitive Machines.

Większa część rozwoju gospodarki kosmicznej wynika z rosnącego popytu na usługi satelitarne. Firmy w coraz większym stopniu polegają także na infrastrukturze kosmicznej. Jeśli chodzi o zdalną komunikację, możliwości nadzoru, aplikacje do nadzoru i łączność globalną, zależność od technologii satelitarnej dramatycznie wzrośnie.

Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na łączność, Morgan Stanley spodziewa się, że do 2040 r. wschodzący rynek dostawców usług internetowych będzie miał największy udział w gospodarce kosmicznej.

Statek kosmiczny został zbudowany i pilotowany przez firmę Intuitive Machines z siedzibą w Teksasie. Intuitive Machines to firma zajmująca się kompleksową eksploracją kosmosu, a Odysseus był pierwszym specjalnie zaprojektowanym statkiem kosmicznym, który wylądował na Księżycu.

READ  Astronauci NASA udają się na Międzynarodową Stację Kosmiczną na misję testową Boeinga Starlinera

Prywatna eksploracja przestrzeni kosmicznej odnosi się do rozwoju lotów kosmicznych, które nie są prowadzone przez agencję rządową, taką jak NASA. W ramach programu znanego jako Commercial Lunar Payload Services (CLPS) Intuitive Machines jest jedną z kilku małych firm wynajętych przez NASA do transportu instrumentów, które przeprowadzą rozpoznanie powierzchni Księżyca przed powrotem tam astronautów NASA, co zaplanowano na koniec tego miesiąca. .

Wystrzelenie odbyło się wczesnym rankiem 15 lutego 2024 r. z należącego do NASA Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Start przebiegł gładko i Odyseusz rozpoczął swoją podróż zgodnie z planem. Aby lądownik Odysseus dotarł do docelowego dnia lądowania przypadającego na 22 lutego 2024 r., potrzebny był trzydniowy okres rozpoczynający się 14 lutego 2024 r. Lądownik pomyślnie przesłał na Ziemię obrazy z pierwszej misji IM-1 16 lutego 2024 r.

NASA poinformowała w tweecie „Twoje zamówienie zostało dostarczone… na Księżyc! Bezzałogowy lądownik księżycowy Int_Machines wylądował o 18:23 ET (23:23 UTC), sprowadzając naukę NASA na powierzchnię Księżyca. Te instrumenty przygotują nas do przyszłych eksploracji człowieka Księżyca Pod przywództwem #Artemidy.”

Administrator NASA Bill Nelson ogłosił podczas transmisji na żywo: „Dziś rozpoczyna się nowa przygoda w amerykańskiej nauce, innowacjach i przywództwie w kosmosie. Dziś jest dzień, który pokazuje siłę i obietnicę partnerstwa handlowego NASA. „Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w to niesamowite przedsięwzięcie w Intuitive Machines, SpaceX i tutaj, w NASA”.

Intuicyjne maszyny poczyniły ogromne postępy w eksploracji Księżyca. Firma została założona w 2013 roku i zatrudnia ponad 200 pracowników z łącznym doświadczeniem ponad 250 lat w lotnictwie. Mają trzy misje księżycowe NASA i mają kontrakt na czwartą misję. Ich misja IM-1, pilotowana przez sondę Nova-C, była pierwszym amerykańskim statkiem kosmicznym, który wylądował na Księżycu od czasu Apollo 17 w 1972 roku. Firma świadczy również usługi w zakresie danych księżycowych i posiada certyfikowane rozwiązanie do komunikacji księżycowej – Lunar Data Network. (LDN), który obsługuje misje w pobliżu przestrzeni kosmicznej.

READ  Przeciekające toalety: najnowsze wyzwanie inżynieryjne SpaceX

Intuitive Machines udostępniło zdjęcie księżyca zrobione przez Odyseusza i napisało na Twitterze: „Dobranoc, Księżycu. Odyseusz wykonał to zdjęcie w odległości około 100 000 kilometrów od Księżyca, używając kamery nawigacji względnej terenu.

Automatyczny lądownik był pierwszym amerykańskim pojazdem, który wylądował na Księżycu od czasu Apollo 17 w 1972 roku. Chociaż zdolność statku kosmicznego do prawidłowej komunikacji pozostaje niejasna, lądowanie na Księżycu było głównym impulsem dla Intuitive Machines, powodując… Znacząco zwiększyło się jego zapasy.

Ponieważ NASA zapewnia możliwości lotów dostawcom komercyjnym w celu wykorzystania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) jako miejsca docelowych prywatnych misji astronautów, prywatne eksploracje kosmosu nabrały tempa.

Prywatna eksploracja przestrzeni kosmicznej obejmuje wykorzystanie technologii i astronomii do eksploracji przestrzeni kosmicznej, przy czym fundusze pochodzą od podmiotów, głównie osób zamożnych, innych niż agencje rządowe.

Głównym graczem w prywatnym przemyśle kosmicznym jest należąca do Elona Muska firma Space Exploration Technologies (SpaceX), która opracowała rakietę Falcon 9 i statek kosmiczny Dragon.

Inne to Orbital Sciences, która opracowała statek kosmiczny Cygnus i rakietę Taurus 2, oraz Intuitive Machines, który jest obecnie pierwszym prywatnym statkiem kosmicznym, który wylądował na Księżycu. Mogłoby to potencjalnie utorować drogę większej księżycowej gospodarce handlowej, która zrewolucjonizowałaby Ostateczną Granicę.

Gospodarka kosmiczna będzie się dynamicznie rozwijać, a coraz więcej firm będzie wykorzystywać dane zgromadzone w przestrzeni kosmicznej do celów operacyjnych. Oczekuje się, że produkty i usługi satelitarne geostacjonarne (GEO) zdominują rynek ze względu na rosnące zapotrzebowanie na możliwości komunikacji i obserwacji dalekiego zasięgu.

Sonda do wody mineralnej Moon China
Obraz pliku

Technologie kosmiczne, takie jak rakiety wielokrotnego użytku, miniaturowe satelity i zaawansowane systemy napędowe, obniżyły koszty misji. Postępy w sztucznej inteligencji w połączeniu z technologiami kosmicznymi zapewniają modele biznesowe i informacje zarówno podmiotom rządowym, jak i prywatnym.

READ  Australijski regulator poszukuje „otoczenia regulacyjnego” ukierunkowanego na przestrzeń blockchain

W zeszłym roku główna indyjska agencja, która zezwala na działalność kosmiczną i korzystanie z obiektów będących własnością ministerstwa przestrzeni kosmicznej przez prywatne podmioty pozarządowe, Indyjskie Narodowe Centrum Promocji i Zezwoleń na Przestrzeń Kosmiczną (IN-SPACe), przedstawiła dekadalną wizję i strategię dla indyjskiego projekt. Gospodarka kosmiczna.

Obecnie indyjska gospodarka kosmiczna jest wyceniana na około 6700 crore rupii (8,4 miliarda dolarów) z 2% udziałem w światowej gospodarce kosmicznej, ale ma potencjał, aby osiągnąć 35 200 crore rupii (44 miliardy dolarów) do 2033 roku z około 8% udziałem Globalizm. .

  • Vaishali Basu Sharma jest analitykiem ds. strategii i gospodarki. Od prawie dziesięciu lat pełni funkcję doradczą w Sekretariacie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Indii (NSCS).
  • Z autorem można się skontaktować pod adresem postvaishali (at) gmail (kropka) com.