Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej – Czechy, polski przemysł nadal się kurczy -PMI

Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej – Czechy, polski przemysł nadal się kurczy -PMI

(Reuters) – Spadek produkcji w Polsce przyspieszył w marcu, rozwiewając nadzieje na powrót do bardziej stabilnych poziomów, podczas gdy w Czechach trwała głęboka recesja, ponieważ ożywienie w Europie Środkowej spowolniło, wynika z ankiety.

Gospodarki Europy Środkowej gwałtownie zwolniły od końca zeszłego roku, a dowody wskazują na trudny pierwszy kwartał, kiedy konsumenci ograniczają wydatki w obliczu rosnącej inflacji, a słabe zamówienia uderzają w producentów.

W Polsce tempo spadków produkcji przemysłowej i nowych zamówień przyspieszyło w marcu, wynika z PMI polskiego przemysłu (PMI) opracowanego przez S&P Global.

Główna liczba w sondażu spadła nieznacznie do 48,3 z 48,5 i pozostała poniżej granicy 50, która oddziela ekspansję od recesji.

„Nadzieje polskiego sektora produkcyjnego na powrót do stabilności w marcu osłabły, ponieważ zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia spadały w szybszym tempie, a ostatnio poprawiające się trendy w tych zmiennych zakończyły się” – powiedział Paul Smith, dyrektor ekonomiczny w S&P Global Market Intelligence.

„Chociaż istnieje nadzieja, że ​​marzec okaże się wstępnym wskaźnikiem i że wzrost ten w końcu powróci w nadchodzących miesiącach, doniesienia o ogólnym braku popytu na towary pasują do ogólnego obrazu zahamowania globalnego ożywienia produkcji”.

Monika Kortek, główna ekonomistka Pocztowego Banku, powiedziała, że ​​ożywienie może potrwać kilka miesięcy. „Potrzebna jest tylko jedna rzecz: żadnych zakłóceń ani poważnych wstrząsów” – powiedziała.

W Czechach obraz był podobny, z głównym wskaźnikiem PMI na niezmienionym poziomie 44,3, co wskazuje na spadek dziesiąty miesiąc z rzędu.

Badanie wykazało, że spadek liczby nowych zamówień zwolnił w marcu, ale nadal silny wpływ miał słaby popyt i wyższe ceny. Jednak produkcja spadła najmniej od czasu, gdy zaczęła się kurczyć w zeszłym roku.

„Pokrzepiającą wiadomością jest rosnący optymizm co do perspektyw przemysłu na najbliższe 12 miesięcy i można mieć tylko nadzieję, że oczekiwania te zmaterializują się w postaci ożywienia nowych zamówień i produkcji” – powiedział Radomir Jacques, główny ekonomista General Investments CEE . .

READ  34 produkty czekają, aby stać się Twoimi ulubionymi we wrześniu 2023 r

Węgry, których PMI zostało skompilowane przez Logistics Association and Management of Purchasing and Inventory (MLBKT) na podstawie innej metodologii, nadal odnotowywały wzrost produkcji w zeszłym miesiącu, choć skromniej niż w lutym.

Zarówno Węgry, jak i Czechy wpadły w drugą połowę 2022 r. w techniczną recesję, a popyt konsumpcyjny był głównym motorem spowolnienia gospodarczego.

(Reportaż Jasona Hovetta i Roberta Muellera w Pradze, Alana Sharlicha i Pawła Florkiewicza w Warszawie oraz Christiny Than w Budapeszcie; montaż: Toby Chopra)