Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gospodarka Europy Środkowej i Wschodniej – W lutym płace w Polsce mocno wzrosły, a zatrudnienie spadło

WARSZAWA (Reuters) – Płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w lutym bardziej niż oczekiwano, wynika z poniedziałkowych danych GUS, podczas gdy zatrudnienie spadło, ponieważ firmy dostosowują się do spowolnienia gospodarczego i rekordowo wysokiego poziomu płacy minimalnej.

Biuro Spisu Ludności poinformowało, że wzrost był spowodowany premiami rocznymi, premiami, nagrodami jubileuszowymi, premiami z tytułu inflacji, podwyżkami wynagrodzeń i odprawami emerytalnymi, przy czym największe podwyżki płac wystąpiły w sektorze wydobywczym i użyteczności publicznej.

W rezultacie przeciętne wynagrodzenie w polskim sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lutym o 13,6% rok do roku, przekraczając po raz pierwszy 7 tys. zł (1586 USD).

Jednak w ujęciu realnym, przy inflacji w Polsce na poziomie 18,4% rok do roku w zeszłym miesiącu, przeciętne wynagrodzenie spadło o 4,1%, powiedziała Monika Kortek, główna ekonomistka Pocztowego Banku.

„Obecnie wygląda na to, że firmy decydują się na redukcję zatrudnienia, ale jednocześnie wciąż godzą się na podwyżki płac. Taka sytuacja może się utrzymać jeszcze przez kilka miesięcy” – dodała.

Inni analitycy jako jedną z przyczyn wzrostu płac wymieniali dużą podwyżkę płacy minimalnej od stycznia – o około 16% do 3490 zł miesięcznie. Od lipca płaca minimalna ponownie wzrośnie do 3600 zł.

„Początek 2023 roku pokazuje, że firmy dostosowują się do spowolnienia również poprzez zatrudnianie, ponieważ tempo wzrostu płac wyznacza duży skok płacy minimalnej” – napisali analitycy ING.

„Zobaczymy, co wydarzy się w nadchodzących miesiącach, ale spadek zatrudnienia w lutym jest alarmująco wysoki”.

W ujęciu miesięcznym zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,1%, podczas gdy rok do roku wzrosło o 0,8%.

Oddzielne dane pokazały spadek produkcji przemysłowej w lutym, co zaskoczyło analityków, którzy spodziewali się niewielkiego wzrostu. Kortek z Banku Pocztowego powiedział, że spadł po raz pierwszy od maja 2020 r., wskazując na wyraźne spowolnienie polskiej gospodarki. (1 dolar = 4,4131 zł) (raportowanie Anny Ludarczak-Simczuk i Paula Florkiewicza; montaż: Ed Osmond)

READ  Ekskluzywny polski projekt Gene porusza się w celu usunięcia chińskiej technologii z powodu obaw związanych z danymi