Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Góry” wyższe od Mount Everest odkryte w „starożytnej strukturze” wokół jądra Ziemi

„Góry” wyższe od Mount Everest odkryte w „starożytnej strukturze” wokół jądra Ziemi

Nowe badania lądu pod naszymi stopami wykazały, że starożytna struktura dna oceanu może owinąć się wokół jądra planety, które w niektórych obszarach może być wyższe od Mount Everest.

Nowa mapa jądra o wysokiej rozdzielczości ujawniła rzeczy, o których naukowcy nie mieli wcześniej pojęcia Zostań Które po raz pierwszy ukazało się w kwietniu.

Odkrycie wykazało, że cienka, ale gęsta warstwa leży około 2900 kilometrów pod powierzchnią, na granicy płaszcza jądra, w miejscu, w którym skała styka się ze stopionym jądrem zewnętrznym planety.

W badaniu zacytowano wypowiedź geolog Samanthy Hansen z Uniwersytetu w Alabamie: „Badania sejsmiczne, takie jak nasze, zapewniają obraz wewnętrznej struktury naszej planety w wysokiej rozdzielczości i odkryliśmy, że struktura ta jest znacznie bardziej złożona niż wcześniej myśl.” „.

„Nasze badania dostarczają ważnych powiązań między strukturą płytkiej i głębokiej Ziemi a procesami systemowymi napędzającymi naszą planetę” – dodaje.

Hansen i jej zespół przeprowadzili badania z 15 różnych stacji na Antarktydzie, wykorzystując fale sejsmiczne generowane przez trzęsienia ziemi, aby stworzyć mapę tego, jak wygląda wnętrze planety.

Na podstawie danych sejsmicznych zespół zidentyfikował nieoczekiwaną energię w ciągu kilku sekund od odbicia fali od granicy. Wyniki pokazują, że chociaż warstwa jest bardzo cienka, rozciąga się na kilka kilometrów i została nazwana strefą ultraniskich prędkości (ULVZ) ze względu na znacznie niską prędkość fal.

Eksperci uważają, że ze względu na charakterystykę ULVZ wysokość warstwy może znacznie się różnić. Geofizyk Edward Garnero z Arizona State University dodaje: „Grubość materiału waha się od kilku kilometrów do [tens] Kilometrów. „To oznacza, że ​​w sercu Ziemi widzimy góry, które w niektórych miejscach osiągają pięciokrotność wysokości Mount Everest”.

Te podziemne góry mogą odgrywać ważną rolę w ucieczce ciepła z wnętrza Ziemi i napędzaniu pól magnetycznych oraz erupcji wulkanów.

READ  Naukowcy odkrywają sposób, w jaki ziemska atmosfera oczyszcza się

Badania zespołu sugerują, że warstwa ta może pokrywać całe jądro, jednak należy przeprowadzić więcej badań, aby ustalić, czy rzeczywiście tak jest.

Subskrypcja Do bezpłatnego cotygodniowego biuletynu Indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.