- Gołębie sygnały płynące z NBP sprawiły, że nieco ostrożniej podchodzimy do perspektyw znacznego zacieśnienia, mimo że inflacja pozostaje na podwyższonym poziomie.
- Naszym podstawowym argumentem jest nadal to, że w listopadzie staną się bardziej jastrzębie, ale nasze przekonanie osłabło. Tym samym podnieśliśmy ścieżkę EUR/PLN.
- Konsekwentnie wysokie skonsolidowane koszty pracy, szybki wzrost rentowności w USA i dolarach czy dalsze pogorszenie nastrojów związanych z ryzykiem pozostają głównymi czynnikami ryzyka dla EUR/PLZ.
Podczas gdy aktywność w polskiej gospodarce utrzymuje się na wysokim poziomie, zmienne delty i wstrzymany proces szczepień sprawiły, że NBP stał się bardziej ostrożny, zmuszając ceny do powrotu do 1,0% w ciągu jednego roku.
Nadal widzimy argumenty za wyższymi stopami i bardziej jastrzębim NBP w listopadzie, choć z mniejszym przekonaniem. Inflacja bazowa utrzymuje się powyżej przedziału celu NBP (1,5% do 3,5%) na poziomie 3,9% r/r, a przedłużające się wyzwania w łańcuchu dostaw i rosnące ceny energii stwarzają ryzyko w górę dla perspektyw krótkoterminowych. Wyższe oczekiwania inflacyjne i jednostkowe koszty pracy wzmacniają pogląd o utrzymującej się inflacji po przejściowych efektach pandemii (wykres 1). Gubernator Glapinsky uważa jednak, że presja cenowa jest tymczasowa i wynika z szoków podażowych poza polityką pieniężną. Naszym zdaniem jest to bardzo ryzykowne, ponieważ presja cenowa spowodowana podażą może prowadzić do wyższego popytu płacowego i bardziej chronicznej inflacji.
Chociaż nie widzimy jeszcze potrzeby rewizji naszej podstawowej prognozy wartości godziwej dla EUR/PLN, brak reakcji na wyższą inflację oznaczałby przesunięcie poziomu w górę. Realny efektywny kurs złotego jest nadal „niedowartościowany” (wykres 2), ale było to spowodowane słabym kursem spot. Na warunki wymiany handlowej wpłynął wzrost cen gazu i ropy, co wraz ze wzrostem ULC względem strefy euro doprowadziło do pogorszenia na rachunku obrotów bieżących.
Duże potrzeby Polski w zakresie refinansowania zewnętrznego powodują, że złoty jest narażony na wyższe zyski z USA do dolara. Pojawiają się również ryzyka dalszego pogorszenia się globalnych nastrojów ryzyka, napięć w UE i sytuacji Covid, szczególnie biorąc pod uwagę koncentrację NBP na wydarzeniach związanych z pandemią. W świetle powyższego, w ostatniej aktualizacji kursu walutowego z większą ostrożnością podchodzimy do potencjalnego wzrostu kursu złotego, celując w EUR/PLN na poziomie 4,55 za 3 miesiące (zamiast 4,48).
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex