Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gniew z powodu planu restrukturyzacji Polski

Polski parlament uchwalił projekt ustawy ograniczającej żydowskie roszczenia do mienia skonfiskowanego podczas okupacji hitlerowskiej, która została później zachowana w powojennych latach sowieckich.

Projekt ustawy z 2015 r. stanowi konstytucyjny wyrok arbitrażowy.

Stwierdza, że ​​roszczeń o odbudowę nie można zgłaszać więcej niż 30 lat po zakończeniu ery komunizmu w Polsce, która zakończyła się 32 lata temu w 1989 roku.

Otrzymuj codzienne wydanie Wiadomości Żydowskich przez e-mail i nigdy nie przegap naszych najlepszych historii our

Ustawa wywołała oburzenie w Izraelu, gdzie minister spraw zagranicznych Jair Lapid powiedział: „Żadne prawo nie może zmienić historii. To hańba, nie zniszczy pamięci o Holokauście”.

Dwanaście lat temu Polska podpisała Deklarację Teresin w sprawie majątku z czasów Holokaustu i związanych z nim kwestii Międzynarodowego Paktu Sprawiedliwości dla Ofiar Nazistowskich.

Jednak Stany Zjednoczone wyizolowały ją z powodu braku rekompensaty dla rodzin i jest obecnie jedynym postkomunistycznym krajem UE, który nie wdrożył przepisów dotyczących restrukturyzacji własności.

Gideon Taylor ze Światowej Organizacji Odbudowy Żydowskiej powiedział, że gdyby ustawa została uchwalona, ​​oznaczałoby to „nie do pokonania warunki prawne”, które „zaszkodziłyby już poważnie dotkniętym polskim ocalałym z Holokaustu”.

Sprawa stała się polityczną piłką nożną w Polsce, gdzie rządząca Partia Nacjonalistyczna w niedawnej kampanii wyborczej zaatakowała swoich liberalnych rywali, wspierając reformy.

READ  Właściciel Poundland, Pepco London, jest na szczycie listy z 4 miliardami polskich IPO