Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Głupi”: gniew na Ukrainie po maszerowaniu kobiet-żołnierzy na obcasach | Ukraina

Ukraińskie władze pogrążyły się w kontrowersji po tym, jak oficjalne zdjęcia ukazywały kobiety-żołnierki ćwiczące na paradzie wojskowej w butach na obcasach.

Ukraina przygotowuje się do zorganizowania parady wojskowej w przyszłym miesiącu, aby uczcić 30-lecie niepodległości w następstwie rozpadu Związku Radzieckiego, a Ministerstwo Obrony opublikowało w piątek zdjęcia żołnierzy w szopkach chodzących z czarnymi czółenkami na średnim obcasie.

„Dzisiaj po raz pierwszy trening odbywa się na obcasach” – cytuje na stronie informacyjnej Ministerstwa Obrony praktykantkę Ivanę Medved.

„To trochę trudniejsze niż w butach wojskowych, ale próbujemy” – dodał Medved w komentarzach opublikowanych w czwartek.

Skandal wybuchł po opublikowaniu przez Ministerstwo Obrony zdjęć z prób do spektaklu, który odbędzie się 24 sierpnia z okazji 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Ukrainy Press/AFP/Getty Imagesty

Kilku ukraińskich ustawodawców zbliżone do byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki pojawiło się w parlamencie w parach butów i zachęciło ministra obrony do noszenia butów na obcasie podczas parady.

„Trudno wyobrazić sobie bardziej śmieszny i szkodliwy pomysł”, powiedziała Ina Sofson, członkini partii Golos, odnosząc się do zagrożeń dla zdrowia.

Powiedziała też, że kobiety zaciągnięte na Ukrainę – podobnie jak mężczyźni – ryzykują życiem i „nie zasługują na kpiny”.

Ukraina walczy ze wspieranymi przez Rosję separatystami na przemysłowym wschodzie kraju w konflikcie, w którym od 2014 roku zginęło ponad 13 000 osób.

Olena Kondratyuk, wicemarszałek legislatury, powiedziała, że ​​władze powinny publicznie przeprosić za „upokorzenie” kobiet i przeprowadzić śledztwo.

Kondratiuk powiedział, że ponad 13 500 kobiet Walczyli w obecnym konflikcie.

Posłowie Rady Najwyższej w proteście przynieśli na podium buty na wysokich obcasach i zażądali przeprowadzenia dochodzenia w sprawie incydentu.
Posłowie Rady Najwyższej w proteście przynieśli na podium buty na wysokich obcasach i zażądali przeprowadzenia dochodzenia w sprawie incydentu. Zdjęcie: Siergiej Kharchenko/NoorPhoto/Rex/Shutterstock

W ukraińskich siłach zbrojnych służy obecnie ponad 31 000 kobiet, w tym ponad 4 000 kobiet-oficerów.

Wybór butów wywołał falę krytyki w mediach społecznościowych i w Parlamencie oraz doprowadził do oskarżeń o molestowanie seksualne kobiet-żołnierzy.

READ  Liczba przypadków wirusa w Szanghaju rośnie, ponieważ miliony pozostają zamknięte | Chiny

„Historia parady na obcasach to prawdziwy wstyd” – powiedział na Facebooku komentator Witalij Bortnikow, argumentując, że niektórzy ukraińscy urzędnicy mają „średniowieczną” mentalność.

Inna komentatorka, Maria Szapranowa, oskarżyła Ministerstwo Obrony o „seksizm i mizoginię”.

„Szpilki to kpina z kobiet narzucona przez przemysł kosmetyczny” – napisała.