Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Globalna umowa podatkowa wspierana przez 130 krajów

wydane w: Średnia:

Paryż (AFP)

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju poinformowała w czwartek, że 130 krajów zgodziło się na globalną reformę podatkową, która zapewni, że międzynarodowe firmy będą płacić sprawiedliwy udział niezależnie od miejsca prowadzenia działalności, ale niektóre kraje Unii Europejskiej odmówiły podpisania.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju poinformowała w oświadczeniu, że globalne firmy, w tym amerykańscy giganci Google, Amazon, Facebook i Apple, zostaną opodatkowane stawką co najmniej 15 procent po wdrożeniu umowy.

Nowy system podatkowy doda około 150 miliardów dolarów do rządowych kas na całym świecie.

„Ramy aktualizują kluczowe elementy stuletniego międzynarodowego systemu podatkowego, który nie jest już odpowiedni dla zglobalizowanej i zdigitalizowanej gospodarki XXI wieku” – powiedział OECD.

Formalne porozumienie nastąpiło po tym, jak Grupa Siedmiu bogatych narodów zatwierdziła w zeszłym miesiącu na spotkaniu w Wielkiej Brytanii. Negocjacje przenoszą się teraz na spotkanie G-20 gospodarek rozwiniętych i wschodzących, które odbędzie się w dniach 9-10 lipca w Wenecji we Włoszech.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że najnowsza umowa „składa nas w niewielkiej odległości od pełnego globalnego porozumienia, które ma powstrzymać wyścig na dno opodatkowania przedsiębiorstw”.

Sekretarz Skarbu USA Janet Willett nazwała go „historycznym”.

Niemcy, kolejny zwolennik reformy podatkowej, pochwaliły ją za „ogromny krok w kierunku sprawiedliwości podatkowej”, a Francja powiedziała, że ​​jest to „najważniejsza umowa podatkowa w stuleciu”.

„Fakt, że 130 krajów na całym świecie, w tym wszystkie kraje G20, stanowi kolejny krok w naszej misji reformy globalnego opodatkowania” – powiedział brytyjski minister finansów Rishi Sunak, którego kraj sprawuje przewodnictwo w G7.

– „W interesie wszystkich” –

Organizacja poinformowała jednak, że kraje Unii Europejskiej o niskich podatkach, Irlandia i Węgry, odmówiły podpisania porozumienia osiągniętego w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, podkreślając utrzymujące się podziały w kwestii globalnego opodatkowania.

READ  Wiza indyjska dla Izraelczyków, Singapurczyków, Polaków i Rosjan

Oba kraje są częścią grupy krajów Unii Europejskiej, w tym także Luksemburga i Polski, które opierają się na niskich stawkach podatkowych, aby przyciągnąć międzynarodowe korporacje i zbudować swoje gospodarki.

Irlandia, ojczyzna gigantów technologicznych, takich jak Facebook, Google i Apple, ma stawkę podatku od osób prawnych w wysokości zaledwie 12,5 procent.

Irlandzki minister finansów Pascal Donohoe ostrzegł, że nowe przepisy, jeśli zostaną wdrożone, mogą spowodować utratę przez Irlandię 20 procent dochodów przedsiębiorstw.

# zdjęcie 1

Dziewięciu ze 139 uczestników rozmów nie podpisało jeszcze umowy.

Za porozumieniem poparły jednak Chiny, których stanowisko jest bacznie obserwowane, ponieważ oferuje ulgi podatkowe dla kluczowych sektorów.

„W interesie wszystkich leży osiągnięcie ostatecznego porozumienia między wszystkimi członkami Kompleksowych Ram, które zaplanowano jeszcze w tym roku”, powiedział Sekretarz Generalny OECD Matthias Kormann.

„Pakiet ten nie eliminuje konkurencji podatkowej, ponieważ nie powinien, ale nakłada na niego wielostronnie uzgodnione limity”, powiedział Corman, dodając, że „uwzględnia również różne interesy przy stole negocjacyjnym, w tym w małych gospodarkach i rozwijających się jurysdykcjach”.

– „Sprawiedliwsza” gospodarka światowa –

Szefowie finansów opisali minimalny podatek jako niezbędny do powstrzymania konkurencji między krajami o to, kto może zaoferować najniższą stawkę międzynarodowym korporacjom.

Dla Bidena globalna umowa podatkowa pomogłaby utrzymać konkurencyjność Stanów Zjednoczonych, ponieważ zaproponował podniesienie krajowych podatków od przedsiębiorstw, aby zapłacić za program infrastruktury i miejsc pracy, za cenę około 2 bilionów dolarów.

Biden pochwalił „ważny krok w rozwoju światowej gospodarki, aby była bardziej sprawiedliwa dla pracowników i rodzin z klasy średniej w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie”.

Zaznaczył, że kraje, które podpisały umowę, stanowią ponad 90 proc. światowej gospodarki.

W oświadczeniu OECD stwierdzono, że pakiet „zapewni bardzo potrzebne wsparcie rządom, które muszą zebrać niezbędne dochody”, aby zreformować swoje budżety i zainwestować w środki wspierające ożywienie po Covidie.

READ  Dochodzenie H&M w sprawie domniemanych nadużyć w fabryce w Myanmarze w miarę nasilania się presji | Wiadomości z branży modowej

Umowa wdrożeniowa zaplanowana jest na październik – dodała.

burs-jh / sjw / lth