Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Geologia: Badania wskazują, że wnętrze Ziemi ochładza się szybciej niż oczekiwano

Badania sugerują, że wnętrze Ziemi ochładza się szybciej niż oczekiwano, co oznacza, że ​​nasza planeta stanie się tak nieaktywna jak Merkury i Mars znacznie szybciej niż wcześniej sądzono

  • Bridgmanit jest najczęściej występującym minerałem na granicy Ziemi i płaszcza
  • Naukowcy pod kierunkiem ETH Zürich byli w stanie zbadać jego właściwości termiczne w laboratorium
  • Ucisnęli kryształ między dwoma diamentami i podgrzali go laserem
  • Zespół odkrył, że brydgmanit przewodzi ciepło 1,5 raza lepiej niż oczekiwano
  • Oznacza to, że ruch płyt tektonicznych, napędzany ciepłem, zwalnia szybciej niż oczekiwano
  • Jednak prędkość, z jaką nastąpi to ochłodzenie, jest w tej chwili wciąż niejasna


Badania wykazały, że wnętrze Ziemi ochładza się szybciej niż oczekiwano – co oznacza, że ​​nasza planeta stanie się tak nieaktywna jak Merkury i Mars szybciej niż sądzono.

Naukowcy pod kierunkiem ETH Zürich badali właściwości termiczne mostka, podstawowego minerału, który tworzy granicę między płaszczem Ziemi a jądrem zewnętrznym.

Przewodność cieplna tej warstwy granicznej określa, ile energii może przepłynąć ze stopionego rdzenia żelazowo-niklowego do chłodniejszego, lepkiego płaszcza nad nim.

Używając lasera na diamentowym tłoku kowadła do symulacji warunków granicznych między rdzeniem a płaszczem, zespół odkrył, że mostek przenosi ciepło 1,5 raza lepiej niż wcześniej sądzono.

To prawdopodobnie oznacza, że ​​ruch tektoniczny płyt – który zależy od konwekcji w płaszczu – zwolni szybciej niż wcześniej sądzono.

READ  Były urzędnik USA mówi, że kryzys na Ukrainie raczej nie zagrozi astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Jednak nadal nie jest jasne, jak długo ten proces potrwa.

Badania wykazały, że wnętrze Ziemi (na zdjęciu) ochładza się szybciej niż oczekiwano, co oznacza, że ​​nasza planeta stanie się tak nieaktywna jak Merkury i Mars szybciej niż sądzono.

Badanie przeprowadził naukowiec zajmujący się Ziemią Motohiko Murakami z ETH Zürich i jego międzynarodowy zespół kolegów.

„Nasze wyniki mogą dać nam nowe spojrzenie na ewolucję dynamiki Ziemi” – powiedział profesor Murakami.

Sugerują, że Ziemia, podobnie jak inne skaliste planety Merkury i Mars, stygnie i przestaje być aktywna znacznie szybciej niż oczekiwano.

Oszacowanie, ile mostków cieplnych może przenieść z jądra do płaszcza, było od dawna trudne, ponieważ eksperymentalna weryfikacja przewodności cieplnej minerałów w tak ekstremalnych warunkach jest niezwykle trudna.

W swoich badaniach zespół wykorzystał system pomiarowy „absorpcji optycznej”, w którym pojedynczy kryształ mostka jest kompresowany wewnątrz diamentowej komórki kowadła, ogrzewany laserem, a następnie badany innym.

„Ten system pomiarowy pozwala nam wykazać, że przewodnictwo cieplne bridgemanitu jest około 1,5 raza wyższe niż zakładano” – wyjaśnia prof. Murakami.

Oznacza to, co za tym idzie, że szybkość, z jaką ciepło ucieka z jądra do płaszcza, będzie również wyższa niż wcześniej zakładano – zwiększając konwekcję materiału w płaszczu i szybsze chłodzenie Ziemi.

Naukowcy odkryli, że tempo chłodzenia może wzrosnąć w przyszłości.

Dzieje się tak, ponieważ gdy granica rdzeń-płaszcz ochładza się poza pewien punkt, faza metaliczna stabilna na tym interfejsie zmieni się z mostka na perowskit, który przenosi ciepło wydajniej niż mostek.

Niejasne pozostaje jednak to, ile czasu zajmie zatrzymanie się konwencjonalnych prądów w płaszczu.

„Wciąż nie wiemy wystarczająco dużo o tego typu zdarzeniach, aby określić ich czas” – zauważając, że najpierw musimy lepiej zrozumieć, w jaki sposób konwekcja działa w płaszczu zarówno pod względem przestrzeni, jak i czasu, powiedział profesor Murakami.

Poza tym, dodał naukowiec z Ziemi, musimy również określić, jak na dynamikę płaszcza wpływa rozpad pierwiastków radioaktywnych w jądrze, jednym z głównych źródeł wewnętrznego ciepła Ziemi.

Pełne wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Listy do nauki o Ziemi i planetarnej.

Ziemia porusza się pod naszymi stopami: płyty tektoniczne przemieszczają się przez płaszcz i wywołują trzęsienia ziemi, walcząc ze sobą

Tektonika płyt składa się ze skorupy ziemskiej i górnego płaszcza.

Poniżej znajduje się astenosfera: ciepły, lepki przenośnik skalny, po którym poruszają się płyty tektoniczne.

Ziemia zawiera piętnaście płyt tektonicznych (na zdjęciu), które razem tworzą krajobraz, który widzimy wokół nas dzisiaj.

Ziemia zawiera piętnaście płyt tektonicznych (na zdjęciu), które razem tworzą krajobraz, który widzimy wokół nas dzisiaj.

Trzęsienia ziemi zwykle występują na granicach płyt tektonicznych, gdzie jedna płyta zanurza się pod drugą, wypycha inną w górę lub gdzie krawędzie płyt układają się obok siebie.

Trzęsienia ziemi rzadko występują w środku płyt, ale mogą wystąpić, gdy stare uskoki lub uskoki pod powierzchnią zostaną ponownie aktywowane.

Obszary te są stosunkowo słabe w porównaniu z otaczającą płytą i mogą łatwo się przesuwać i powodować trzęsienie ziemi.

Reklamy