Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Geolodzy odkrywają „skarbnicę” śladów dinozaurów w Polsce

WARSZAWA (Reuters) – Odkryto setki śladów dinozaurów tak dobrze zachowanych, że w Polsce można zobaczyć łuszczącą się skórę, powiedzieli geolodzy, dając wgląd w złożony ekosystem około 200 milionów lat temu.

Opisane przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy jako skarbiec, ślady i skamieniałe kości znaleziono w odkrywkowej kopalni gliny w Borkowicach, 130 km (80 mil) na południe od Warszawy.

„W śladach pozostawionych przez dinozaury można odczytać ich zachowanie i zwyczaje… Mamy ślady pozostawione przez dinozaury biegające, pływające, odpoczywające i siedzące” – powiedział geolog Grzegorz Niedzwiedzki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

Największe odciski łap mięsożernych dinozaurów miały 40 cm długości i w wielu przypadkach skórę można zobaczyć szczegółowo.

„Aby ten stan zachowania był możliwy, w krótkim czasie musi nastąpić bardzo szczególny ciąg zdarzeń” – powiedział w oświadczeniu geolog Grzegorz Pienkowski.

Odkryto kilkaset śladów dinozaurów reprezentujących co najmniej siedem gatunków, a geolodzy twierdzą, że prawdopodobnie znajdą więcej. Odkryli także fragmenty kości zwierząt i ryb.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do reuters.com

Napisane przez Alana Sharlisha i Annę Ludarczak Simczuk; Montaż przez Janet Lawrence

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Aramine ma swoje korzenie w Europie Środkowej z nową filią w Polsce