Japońskiemu zespołowi naukowców udało się wyhodować myszy przy użyciu liofilizowanych plemników przechowywanych w kosmosie przez prawie sześć lat, opracowując technologię, która może być „Arką Noego”, aby ocalić rośliny i zwierzęta przed przyszłym wyginięciem.
Badanie, opublikowane w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Science Advances, mówi, że w 2019 i 2020 roku po powrocie nasienia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pomimo ekspozycji na promieniowanie kosmiczne, urodziło się w sumie 168 myszy.
Zdjęcie przedstawia mysz urodzoną z liofilizowanych plemników przechowywanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez pięć lat i 10 miesięcy oraz jej potomstwo. (Zdjęcie dzięki uprzejmości Uniwersytetu Yamanashi) (Kyodo)
W badaniu stwierdzono, że okres przechowywania wynoszący pięć lat i dziesięć miesięcy to „najdłuższy okres na świecie, w którym próbki są przechowywane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w dziedzinie badań biologicznych”.
Eksperyment został przeprowadzony przez zespół składający się z naukowców z Japan Aerospace Exploration Agency i Yamanashi University.
Technika liofilizacji, opracowana przez Teruhiko Wakayamę, profesora Uniwersytetu Yamanashi, pozwoliła na przechowywanie plemników w temperaturze pokojowej przez ponad rok. Oznacza to również, że nie było potrzeby instalowania zamrażarki na rakiecie wystrzeliwanej na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Oczekuje się również, że technologia ta zostanie przyjęta we współczesnej medycynie rozrodu i hodowli zwierząt.
W eksperymencie naukowcy zebrali nasienie od 12 samców myszy i liofilizowali je. Połowa wszystkich próbek została wysłana na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2013 roku, podczas gdy reszta została zatrzymana na Ziemi.
Pierwszy zestaw próbek został zwrócony na Ziemię dziewięć miesięcy później, aby upewnić się, że eksperyment przebiega zgodnie z planem. Dwa inne zestawy próbek spędziły odpowiednio dwa lata, dziewięć miesięcy, pięć lat i 10 miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Chociaż plemniki zwrócone z kosmosu zostały nieznacznie dotknięte promieniowaniem, zdrowe myszy uzyskano z takim samym wskaźnikiem sukcesu, jak próbka kontrolna, która była trzymana na Ziemi nawet po około sześciu latach przechowywania.
Badanie wykazało, że następne pokolenie nie wykazało żadnych nieprawidłowości.
Naukowcy doszli do wniosku, że liofilizowane plemniki mogą być przechowywane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez ponad 200 lat, nawet bez jakiejkolwiek ochrony przed promieniowaniem kosmicznym.
W badaniu stwierdzono, że liofilizowane plemniki mogą być „optymalnym materiałem” do zbadania sposobów zachowania różnorodności zasobów genetycznych w przyszłości.
Dodała, że dalsze badania mogą również otworzyć możliwość zachowania genów w celu zapewnienia różnorodności zasobów genetycznych w przypadku rozprzestrzeniania się nieznanych chorób lub zmian środowiskowych, takich jak globalne ocieplenie.
Powiązany zakres:
4 astronauci wracają na Ziemię w kapsule SpaceX
Astronauci ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i Francji przybywają na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie statku SpaceX
Cecha: JAXA eliminuje wymóg „tylko wiedzy” przy pierwszym zatrudnieniu od ponad dekady
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie