Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gdzie widzisz dzisiaj wspaniałą zieloną kometę?

Gdzie widzisz dzisiaj wspaniałą zieloną kometę?

Zielona kometa, którą ostatnio widziano 50 000 lat temu, powróciła na nocne niebo.

Kometa C / 2022 E3 (ZTF) Będzie widoczny dziś wieczorem i każdej nocy w tym tygodniu dla ludzi na półkuli północnej, jeśli niebo będzie czyste.

Obecnie do oglądania sceny niebieskiej konieczne jest użycie lornetki lub teleskopu, ale w miarę zbliżania się peryhelium 1 lutego będzie można zobaczyć kometę gołym okiem.

W swoim najbliższym punkcie względem Ziemi kometa E3 minie naszą planetę w odległości 42 milionów kilometrów (26 milionów mil), po przebyciu 4,5 biliona kilometrów w ciągu ostatnich 50 000 lat.

Astronomowie obliczyli na podstawie obliczeń orbitalnych, że kometa może już nigdy nas nie minąć.

Najlepszym sposobem na obserwację komety jest bezchmurna noc, jak najdalej od źródeł zanieczyszczenia świetlnego.

Astronomowie radzą obserwatorom nieba, aby pozwolili swoim oczom przyzwyczaić się do ciemności, co może zająć do 30 minut, zanim odpowiednio się przystosują. W tym czasie nie zaleca się patrzenia na ekran telefonu ani żadne inne źródło światła.

Dostępnych jest kilka aplikacji astronomicznych, które pozwalają znaleźć kometę na niebie, takie jak SkyView Lite, SkySafari i Sky Map.

Pozycja komety na niebie zależy od daty, astronomowie układają kalendarz pokazujący, gdzie patrzeć w danym dniu.

czwartek, 26 stycznia: Na wschód od Małego Niedźwiedzia

piątek, 27 stycznia: Nad Beta Orsay Minores (Cochap)

sobota, 28 stycznia – wtorek, 31 stycznia: w pobliżu gwiazdy Polaris

Środa, 1 lutego: W punkcie najbliższym Ziemi zielona kometa będzie wydawać się większa i jaśniejsza. Będzie widoczny w pobliżu gwiazdozbioru Camelopardalis

Prognozy pogody z brytyjskiego Met Office mówią, że najlepszym czasem na zobaczenie komety w Szkocji będzie bardzo wczesny piątkowy poranek około 4 rano, kiedy zachmurzenie będzie minimalne, a ci dalej na południe będą mieli szansę. Poniedziałek. . Możesz sprawdzić najnowsze prognozy dla swojego obszaru tutaj.

READ  Znaleziono rzadkie kawałki meteorytu wielkości orzecha włoskiego, który eksplodował nad Niemcami