Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gazprom wygrywa apelację od polskiej kary w wysokości 6,2 mld euro

Gazprom wygrywa apelację od polskiej kary w wysokości 6,2 mld euro

W poniedziałek polski sąd uchylił decyzję polskiego organu nadzoru antymonopolowego o nałożeniu grzywny w wysokości 6,2 mld euro (6,3 mld dolarów) na rosyjskiego giganta gazowego Gazprom, poinformował polski regulator.

Grzywna nałożona w 2020 r. dotyczyła Gazpromu i pięciu innych firm, w tym brytyjsko-holenderskiego giganta Shell, za budowę gazociągu Nord Stream 2.

Dostawy gazociągiem łączącym Rosję i Niemcy zostały wstrzymane od tego czasu z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Urząd antymonopolowy wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko firmom budującym gazociąg, twierdząc, że jego budowa zakłóci konkurencję.

UOKiK stwierdził w oświadczeniu, że jest „zaskoczony”, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że jego orzeczenie było błędne.

„Zagrożenia, o których mówiliśmy wprowadzając uchwałę, są dziś widoczne nie tylko w Polsce, ale w całej Europie” – powiedział w oświadczeniu prezes UOKiK Tomas Krostney.

Będziemy odwoływać się od wyroku”.

Crostney powiedział, że sąd doszedł do wniosku, że firmy, które zbudowały Nord Stream 2, nie utworzyły nowego joint venture, a jego biuro nie ma uprawnień do decydowania o skutkach gazociągu dla gospodarki.

Jeszcze przed wojną na Ukrainie gazociągowi sprzeciwiały się zawzięcie Polska, kraje bałtyckie i Stany Zjednoczone, obawiając się, że zwiększy on zależność Europy od rosyjskich dostaw energii, które Moskwa mogłaby następnie wykorzystać do wywierania presji politycznej.

READ  Kierownik sprzedaży odszedł z PLL LOT