Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gazprom powoli zaczyna zwiększać dostawy gazu do Europy

Rosyjska państwowa grupa gazowa Gazprom rozpoczęła napełnianie niektórych swoich magazynów w Europie, jako pierwszy znaczący znak gotowości do spełnienia obietnicy prezydenta Władimira Putina, dotyczącej pomocy w złagodzeniu kryzysu energetycznego na kontynencie.

Gazprom poinformował we wtorek, że „ustalił wolumeny i trasy transportowe” dla czterech lokalizacji w Niemczech i jednego w Austrii, nie dodając żadnych dalszych szczegółów.

Putin obiecał, że w tym tygodniu firma zacznie zapełniać niektóre wyeksploatowane magazyny w Europie po tym, jak dopuści do niezwykle niskiego poziomu tam ilości gazu.

Posunięcie to jest pierwszym wstępnym sygnałem, że Rosja może zwiększyć eksport do Europy Zachodniej, ponieważ rosnące ceny gazu pchnęły region na skraj pełnego kryzysu energetycznego. Niektórzy ustawodawcy europejscy obarczali winą za problemy ograniczanie dostaw przez Moskwę.

Silny globalny popyt, malejąca produkcja energii wiatrowej i rosnące zużycie skroplonego gazu ziemnego w Azji sprawiają, że europejscy konsumenci mają nadzieję na pomoc ze strony Rosji, która dostarcza 40 procent gazu na kontynencie.

Rynki zareagowały jednak chłodno, gdy stało się jasne, że Rosja nie zwiększy ilości dostaw na tyle, aby oddalić obawy, że nieco zimniejsza niż oczekiwano zima może doprowadzić do niedoboru gazu w Europie.

Europejski kontrakt referencyjny spadł we wtorek po południu o zaledwie 1 procent do 77,75 euro za megawatogodzinę, podczas gdy kontrakt brytyjski z dostawą w grudniu spadł o prawie 3 procent do 1,97 funta za ciepło.

Ceny spadły dalej w dalszej części sesji po tym, jak Gazprom zarezerwował dodatkową przepustowość gazociągu przez Ukrainę, co pozwoliło zwiększyć eksport w środę, choć wciąż w stosunkowo niewielkim stopniu.

„Rynek powinien zakładać, że te rezerwacje będą nadal rosły”, powiedział James Hookstep ze Standard & Poor’s Global Platts.

Inni analitycy zgodzili się, że nadal istnieją powody do ostrożności, ponieważ rosyjski eksport do Europy Zachodniej spadł w porównaniu z ubiegłym rokiem.

READ  Majowa aktualizacja gospodarcza: Jedz w deszczu | raport

„To początek, ale tomy zostały dostarczone [from Gazprom] Tom Marzik Manser z firmy konsultingowej ICIS powiedział:

„Na drogach polskich i ukraińskich Gazprom nadal dostarcza poniżej zarezerwowanej przepustowości – wysyła więcej niż bardzo niskie poziomy we wrześniu i październiku, ale wciąż jest blisko 2020 lub 2019 roku”.

Putin nakazał Gazpromowi rozpoczęcie napełniania swoich europejskich magazynów do tego tygodnia po zakończeniu gromadzenia zapasów rosyjskich. Ale prezydent powiedział, że dalsze dostawy gazu będą musiały odbywać się kontrowersyjnym gazociągiem Nord Stream 2, który omija tradycyjne szlaki tranzytowe przez Ukrainę, by zaopatrywać Niemcy przez Morze Bałtyckie.

Moskwa zaprzeczyła zarzutom niektórych europejskich polityków, że Gazprom zaostrza kryzys gazowy poprzez ograniczanie eksportu w celu przyspieszenia zatwierdzenia przez regulatorów rurociągów, czego nie oczekuje się najwcześniej przed końcem roku.

Siergiej Makogon, główny operator ukraińskiego systemu przesyłowego gazu, powiedział, że Gazprom zarezerwował dodatkowe 20 milionów metrów sześciennych dziennie przepustowości rurociągów przez Ukrainę, co daje całkowitą podaż do około 110 milionów metrów sześciennych dziennie. Dodał jednak, że wzrost wolumenu nie był bliski temu, co było potrzebne.

„Liczba w tym samym czasie w zeszłym roku wynosiła około 180 milionów metrów sześciennych dziennie, a rok 2020 był rokiem niskiego zapotrzebowania na gaz w Europie z powodu Covid”, powiedział McCogon. „Teraz mamy duży popyt, mało miejsca na przechowywanie i najwyższe ceny w historii, ale wolumeny są o połowę mniejsze niż kiedyś”.

Gazprom posiada osiem europejskich podziemnych magazynów poza Rosją, w tym cztery w Niemczech – Jamjoom, Katarina, Rieden i Eitzl – oraz jedno w Austrii, Heidach.

Dane, które zostaną opublikowane w ciągu najbliższych kilku dni, pokażą, czy Gazprom celowo wstrzymuje gaz, ujawniając, jak bardzo państwowa firma energetyczna zwiększa magazynowanie, powiedział Mitch Jennings, analityk ropy i gazu w Sova Capital.

READ  Eurodeputowany ds. energii zmusza do milczenia na spotkaniach gazowych przed głosowaniem

Dane z Gas Infrastructure Europe pokazują, że na dzień 7 listopada magazynowanie w zakładzie Rehden w Niemczech było znacznie poniżej historycznych poziomów – zaledwie 9,6 procent zapełnienia.

Jennings oszacował, że wypełnienie zakładów Haidach, Jemgum i Katharina wymagałoby około 9,2 miliarda metrów sześciennych, podczas gdy Rehden potrzebowałoby około 40 miliardów metrów sześciennych. “Oczywiście, Raiden nie może zostać wypełniony w tym roku,” powiedział.

Dodatkowa sprawozdawczość Nastassia Astrasheuskaya w Moskwie

biuletyn dwa razy w tygodniu

Energia jest niezbędnym biznesem świata, a źródłem energii jest jej biuletyn. W każdy wtorek i czwartek, prosto na twoją skrzynkę odbiorczą, Source Energy przynosi istotne wiadomości, przyszłościowe analizy i wewnętrzną inteligencję. Rejestracja tutaj.