Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

G20 zwiększa presję na maruderów w globalnych umowach dotyczących podatku od osób prawnych

W ten weekend największe gospodarki świata wywrą presję na kraje, które nie chcą podpisać globalnego porozumienia w sprawie reformy podatkowej, która nałożyłaby minimalny podatek na międzynarodowe korporacje.

Ministrowie gospodarki i prezesi banków centralnych G20 spotkali się w piątek w Wenecji, aby omówić propozycję, która została Zostało to uzgodnione przez kraje G7 W zeszłym miesiącu poparło ją 130 krajów podczas rozmów prowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu na początku tego miesiąca.

Oczekuje się, że formalnie ratyfikują porozumienie, które zmusi największe światowe korporacje do płacenia najniższej na świecie stawki podatku od osób prawnych, w oświadczeniu, które zostanie opublikowane w sobotę po spotkaniu.

Propozycja OECD ma również na celu stworzenie systemu, w którym kraje opodatkowują pewne zyski posiadane przez duże firmy w zależności od tego, gdzie są one zarobione. .

Projekt oświadczenia, który wyciekł w piątek i został zweryfikowany w Financial Times przez urzędnika z krajów G20, wzywa wszystkie kraje trzymające się umowy do kompromisu do czasu, gdy przywódcy państw członkowskich G20 spotkają się we Włoszech w październiku.

Urzędnicy z kilku krajów G20 powiedzieli, że dokładna treść oświadczenia nie została jeszcze sfinalizowana, ale urzędnik z dużego kraju powiedział, że ratyfikacja umowy przez G20 oznacza „nie ma odwrotu”.

Osiem krajów, w tym Irlandia, Barbados, Węgry i Estonia, opóźniło zatwierdzenie 15-procentowego podatku minimalnego, który popierają Stany Zjednoczone, Chiny, Indie i większość krajów Unii Europejskiej. Inne prowincje to Sri Lanka, Nigeria, Kenia oraz Saint Vincent i Grenadyny. Niektóre jurysdykcje z niższymi podatkami i centrami inwestycyjnymi już się podpisały, takie jak Bahamy i Szwajcaria.

Peru pierwotnie nie podpisało, ponieważ nie miało rządu w momencie zawierania umowy, ale teraz to zrobiło, co daje 131 sygnatariuszy do dnia dzisiejszego.

Chociaż polityczne poparcie G20 będzie impulsem do wysiłków na rzecz osiągnięcia ostatecznego porozumienia, które ma zostać wdrożone do 2023 roku, ważne problemy techniczne pozostają i prawdopodobnie nie zostaną rozwiązane w ten weekend.

READ  Erupcja hawajskiego wulkanu zagraża głównej autostradzie strumieniem lawy | wulkany

Umowy te obejmują tak zwane umowy „cięcia”, które pozwoliłyby niektórym krajom na wykorzystanie wycofania się z umowy do zachęcenia do inwestycji. .

Kolejną przeszkodą będzie republikańska opozycja w Kongresie USA. Prezydent Joe Biden prawdopodobnie będzie potrzebował zgody Kongresu na przynajmniej niektóre elementy propozycji.

Kevin Brady, czołowy republikanin w Komitecie Środków i Środków Izby Reprezentantów, nazwał umowę „niebezpieczną kapitulacją gospodarczą, która wysyła amerykańskie miejsca pracy za granicę”.