Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Funt szterling rośnie, gdyż inflacja w USA spada bardziej niż oczekiwano

Funt szterling rośnie, gdyż inflacja w USA spada bardziej niż oczekiwano

Inwestor STAR Terry Smith zarobił w zeszłym roku co najmniej 31 milionów funtów pomimo spadających zysków w swojej firmie zarządzającej aktywami. Pisze Adam Al-Mawardi.

Fundsmith, najpopularniejszy fundusz w Wielkiej Brytanii, odnotował gwałtowny spadek zysków i aktywów w roku poprzedzającym marzec.

Aktywa zarządzane przez firmę spadły o 8% z 39,5 mln funtów do 36,4 mln funtów, ponieważ klienci wycofywali pieniądze w obliczu rosnących stóp procentowych i niepewności gospodarczej.

Tymczasem zyski spadły o 14% z rekordowych 58,2 mln funtów do 50 mln funtów.

W rezultacie ostatnia wypłata menadżera finansowego spadła o 14,5% z 36,4 mln funtów w roku poprzednim, co stanowi pierwszy spadek jego wynagrodzenia od siedmiu lat.

Brytyjski biznesmen znany jest ze swojej słynnej strategii inwestycyjnej, która polega na „kupowaniu dobrych spółek, nie przepłacaniu i nic nie robieniu”.

Fundsmith Equity, jej flagowy fundusz założony w 2010 roku, zarządza obecnie 23 miliardami funtów, co czyni go największym funduszem akcji na rynku detalicznym w Wielkiej Brytanii.

Jednak w ostatnich latach styl inwestowania znalazł się pod presją w miarę spadku wartości akcji o dużej wartości i wzrostu wartości akcji o niskiej wartości.

Fundsmith odczuł także spowolnienie wzrostu przychodów z portfela spółek technologicznych i ciągłą presję na rentowność spółek konsumenckich.

Na początku tego roku Smith oskarżył Unilever o „sygnalizowanie cnót”, zamiast słuchać długoterminowych inwestorów i skupiać się na wynikach finansowych.

Osoby zbierające akcje skrytykowały strategię giganta z branży dóbr konsumpcyjnych, polegającą na przypisywaniu wszystkim swoim markom tak zwanego celu społecznego, z najważniejszym elementem majonezu Hellmann.

W liście do inwestorów swojego funduszu Smith powiedział: „Fundusz Hellmana prawdopodobnie rozwijałby się równie szybko, a może nawet szybciej, gdyby nie miał swojego „celu”.

Zarządzający funduszem nalegał także, aby spółki technologiczne „przestały zachowywać się tak, jakby pieniądze były darmowe i odłożyły na półkę niektóre mniej obiecujące projekty poza swoją podstawową działalnością”.

READ  Xbox wprowadza swoją pierwszą konsolę do gier inspirowaną urodą we współpracy z lakierami do paznokci

Na przykład skrytykował duże wydatki Meta na Metaverse i PayPal za zbyt wysokie płacenie za przejęcia.

„Kiedy firmy decydują się na inwestycje poza silną franczyzą, w której mają już doświadczenie, wierzymy, że jest bardziej prawdopodobne, że zniszczą wartość, zwłaszcza gdy wejdą do sektora, który już przynosi słabe zyski” – powiedział.

Miliarder mieszkał na Mauritiusie przez ostatnią dekadę i coraz częściej przenosił większą część swojego majątku z Wielkiej Brytanii do zagranicznych rajów podatkowych.

Według Bloomberga Smith podobno przekazał większość swoich udziałów w Fundsmith funduszowi powierniczemu na Seszelach, państwie wyspiarskim na Oceanie Indyjskim.