Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Frendex pomoże Polsce w dochodach emigrantów – pierwsze wiadomości

„Dzisiaj nie ma potrzeby angażowania Frontexu w nasze operacje graniczne” – powiedział Krotechi.
Albert Javada / BAP

Minister spraw wewnętrznych powiedział PAP, że warszawska straż graniczna i przybrzeżna Frontex współpracuje z Polską w celu zorganizowania repatriacji nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia.

Warszawa oskarża reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o spiskowanie w celu wywołania kryzysu migracyjnego w celu destabilizacji Polski i krajów bałtyckich. Litwa wezwała Frontex do pomocy w kontroli granic.

Bardos Grotecki powiedział, że rząd nie widzi potrzeby angażowania Frontexu w zabezpieczenie białoruskiej granicy, która w ostatnich miesiącach znajduje się pod rosnącą presją migracyjną.

„Dzisiaj nie ma potrzeby angażowania Frontexu w nasze operacje graniczne” – powiedział Krotechi. „Obecnie granicy z Białorusią strzeże ponad 7 tys. pograniczników, policji i polskich żołnierzy.

„Nie potrzebujemy wsparcia Frontexu w zakresie tych komponentów” – wyjaśnił. „Chcemy współpracować z Frontexem.

Krotecki powiedział, że dyrektor zarządzająca Frontexu Fabrice Legeri ogłosiła 4 października, że ​​będzie zaangażowana w organizację lotów z Polski do krajów trzecich podczas wspólnej podróży do granicy.

„Chcemy skorzystać z tej oferty” – powiedział Krotechi. „Wsparcie Fronteksu jest ważne w tym sektorze wsparcia. Frontex ma ugruntowaną strukturę przychodów, która wykorzystuje wykwalifikowane osoby, narzędzia i środki finansowe”.

Wiceminister spraw wewnętrznych poinformował, że trwają rozmowy w tej sprawie, a komisja podjęła już decyzję o wycofaniu się. „Mam nadzieję, że Frontex będzie mógł wkrótce zorganizować taki lot” – powiedział.

READ  Jak nowy sterowiec Polski może wesprzeć wysiłki Pentagonu w zakresie połączenia wszystkich stron