Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Francja zapowiada „bezlitosną walkę” z antysemityzmem po tym, jak w Paryżu znaleziono antyżydowskie graffiti

Francja zapowiada „bezlitosną walkę” z antysemityzmem po tym, jak w Paryżu znaleziono antyżydowskie graffiti

Premier Francji Elizabeth Bourne obiecała we wtorek „bezlitosną walkę” z rosnącym antysemityzmem po tym, jak mieszkańcy stolicy Francji odkryli antyżydowskie graffiti na budynkach w kilku obszarach.

Odkrycie to następuje kilka tygodni po wojnie między Izraelem a Hamasem, w której zginęło tysiące Palestyńczyków i Izraelczyków, a Hamas przetrzymywał setki Izraelczyków jako zakładników w Gazie.

„Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie usprawiedliwia antysemityzmu” – powiedziała pani Born Zgromadzeniu Narodowemu podczas regularnej sesji przesłuchań. „Nic nigdy nie usprawiedliwia antysemityzmu… Mój rząd jest zdeterminowany prowadzić przeciwko niemu bezlitosną wojnę”.

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin powiedział we wtorek, że od ataku Hamasu na Izrael 7 października władze francuskie odnotowały 857 aktów antysemickich. „To jest liczba aktów antysemityzmu, które miały miejsce w tym roku w ciągu trzech tygodni” – powiedział.

Darmanin powiedział, że policja i władze sądowe wszczęły kilka dochodzeń w sprawie antyżydowskich graffiti wokół stolicy i zobowiązały się wobec społeczności żydowskich w całej Francji, że „będziemy was całkowicie chronić dzień i noc”.

Graffiti zawierało niebieską gwiazdę Dawida wytłoczoną na wielu budynkach w całej stolicy.

„Płaczę, bo znowu poczuję nienawiść, która towarzyszyła nam, gdy byliśmy dziećmi” – powiedziała BFM Marie, łkająca mieszkanka budynku oznaczonego graffiti.

Karine Petit, burmistrz 14. dzielnicy Paryża, przypomniała mieszkańcom, że takie znaki przywołują bolesne wspomnienia.

„Ten akt znakowania (budynków) przypomina działania, które miały miejsce w latach 30. XX wieku i podczas II wojny światowej, które doprowadziły do ​​zagłady milionów Żydów” – stwierdziła Beatty w oświadczeniu opublikowanym na X, wcześniej Twitterze.