Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Francja wzywa Rosję do wykorzystania stosunków z Mińskiem do rozwiązania kryzysu na granicy białorusko-polskiej

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian i minister obrony Florence Parly wezwali swoich rosyjskich odpowiedników Siergieja Ławrowa i Siergieja Szojgu do wykorzystania ich stosunków z Mińskiem do rozwiązania kryzysu na granicy białorusko-polskiej. W ostatnich miesiącach tysiące migrantów i uchodźców napłynęło do granicy białorusko-polskiej w nadziei na ucieczkę do Europy Zachodniej. Unia Europejska (UE) oskarżyła prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o pomoc i podżeganie do nielegalnego przekraczania granic. Jednak Rosja, główny sojusznik Białorusi, zaprzeczył tym zarzutom i wezwał UE do udzielenia Białorusi pomocy finansowej.

Jednak w swoim oświadczeniu Francja stwierdziła: „Ministrowie potępili nieodpowiedzialne i niedopuszczalne zachowanie władz białoruskich w instrumentarium UE do kierowania przepływem migracji przeciwko wielu krajom. Wezwali Rosję do wykorzystania bliskich stosunków z Białorusią, aby położyć temu kres.

W środku obecnego kryzysu Białoruś otrzymała silne wsparcie ze strony Rosji, która pomogła reżimowi Łukaszenki pożyczkami i wsparciem politycznym. Wcześniej rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że prowadzone przez USA wojny w Iraku i Afganistanie oraz wspierane przez Zachód powstania Arabskiej Wiosny na Bliskim Wschodzie iw Afryce Północnej spowodowały napływ imigrantów. Moskwa ze złością odrzuciła twierdzenie Polski, że to Rosja jest odpowiedzialna za kryzys.

Rada Bezpieczeństwa ONZ krytykuje Blearu za kryzys na granicy

Tymczasem, podczas gdy tysiące migrantów utknęło na granicy białorusko-polskiej, szukając schronienia w Europie Zachodniej, na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ zachodnie państwa członkowskie skrytykowały Mińsk za eskalację kryzysu migracyjnego na granicy. Państwa członkowskie wydały wspólne oświadczenie oskarżające Białoruś o narażanie życia ludzi „dla celów politycznych”. Według BBC mówią, że Białoruś „próbuje odwrócić uwagę od rosnących naruszeń praw człowieka”.

Stali członkowie Rady, Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wydali oświadczenia przeciwko Białorusi. Rosja jednak zaprzeczyła tym zarzutom i oskarżyła Polskę i Litwę o złe traktowanie imigrantów. Należy zauważyć, że wszystkich pięciu stałych członków RB ONZ ma prawo weta do rezolucji.

READ  Własny południk Greenwich dla Polski został wreszcie wyznaczony

(Z wejściami ANI)