Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Francja walczy z ogromnymi pożarami i piecze Wielką Brytanię podczas rekordowej fali upałów

  • Pożary lasów wypalają lasy w Gironde w południowo-zachodniej Francji
  • Temperatury w Wielkiej Brytanii przekraczają 40°C po raz pierwszy
  • Niemcy i Belgia przygotowują się na rekordowe temperatury
  • Ponad 30 pożarów niszczy część Hiszpanii
  • Portugalia ma ponad 1000 zgonów z powodu fali upałów

LONDYN / PARYŻ (Reuters) – Strażacy w południowo-zachodniej Francji starali się powstrzymać masowe pożary buszu we wtorek, a Wielka Brytania odnotowała najgorętszą temperaturę w historii, podczas gdy Portugalia zgłosiła ponad 1000 zgonów związanych z falami upałów, gdy Europa płonęła.

Południowe i zachodnie Niemcy oraz Belgia również przygotowały się na potencjalnie rekordowe temperatury, gdy fala upałów, którą naukowcy przypisują zmianom klimatu, wzrosła na północ i wschód.

We Włoszech zgłoszono kilka pożarów lasów. Jeden z największych pożarów wybuchł w poniedziałek wieczorem na wzgórzach Massarosa w Toskanii i nadal szalał we wtorek po południu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Pożary nadal trawią lasy w przerażający sposób z powodu wiatrów” – powiedział gubernator Toskanii Eugenio Gianni, odnotowując zniszczenie 365 hektarów (900 akrów) ziemi.

Zgłoszono również pożary w lasach w pobliżu Rzymu, a także na brzegach jeziora Orta na północ od Mediolanu i w pobliżu północno-wschodniego miasta Triest.

W górzystym terenie w pobliżu domów na obrzeżach Aten wybuchł pożar lasu podsycany silnymi wiatrami, co skłoniło władze do nakazania ewakuacji co najmniej jednego obszaru.

Met Office poinformowało, że po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii tymczasowo zarejestrowano temperaturę ponad 40 stopni Celsjusza (104 Fahrenheita), a władze umieściły Wielką Brytanię w „krajowej sytuacji nadzwyczajnej” z powodu bezprecedensowych temperatur.

Linie kolejowe z Londynu na wschodnie i zachodnie wybrzeże kraju zostały zniesione, a zwykle ruchliwe centra miast wydawały się ciche. Network Rail zamieścił na Twitterze zdjęcia pokazujące zakręty i niedoskonałości torów.

Na wschód od stolicy wielki pożar ogarnął domy w wiosce Winnington, podpalił pobliskie pola i zbliżył się do zabytkowego kościoła. Wokół stolicy podpalono duże obszary trawiaste.

READ  Ashraf Ghani obwinia talibów międzynarodowych sojuszników za upadek Afganistanu | Afganistan

Pożary „niestabilne”

W południowo-zachodniej Francji region uprawy winorośli Gironde doświadczył największego pożaru buszu od ponad 30 lat, a władze poinformowały, że mężczyzna został aresztowany pod zarzutem podpalenia.

Od 12 lipca pożary rozprzestrzeniły się na obszarze 19 300 hektarów (około 75 mil kwadratowych) na obszarach wiejskich wokół Bordeaux, zmuszając 34 000 osób do ewakuacji swoich domów.

Około 2000 strażaków, wspieranych przez osiem dysz wodnych, walczy z płomieniami.

Zgodnie z raportem Organizacji Narodów Zjednoczonych z lutego 2022 r., w związku ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka prowadzącymi do suszy, oczekuje się, że liczba poważnych pożarów lasów wzrośnie o 30% w ciągu 28 lat.

„Obserwujemy częstsze fale upałów i gorętsze fale upałów niż byłyby bez zmiany klimatu” – powiedział Reuterowi Frederic Otto, wykładowca nauk o klimacie w Imperial College London.

Skupiono się na wpływie fali upałów na zdrowie, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych i słabych.

Szef portugalskiego urzędu ds. zdrowia, Graça Freitas, powiedział agencji Reuters, że w dniach 7-18 lipca odnotowano 1063 nadmierne zgony spowodowane falą upałów, powyżej normalnego poziomu.

„Portugalia… należy do regionów świata, które mogą (bardziej) być dotknięte ekstremalnymi upałami” – powiedział Freitas. „Musimy być bardziej przygotowani na okresy ocieplenia”.

Dane pokazują, że osoby starsze najczęściej umierają z powodu fal upałów, powiedział Carlos Antunes, naukowiec z Wydziału Nauk Uniwersytetu Lizbońskiego.

Eksperci poinformowali we wtorek, że wysokie temperatury w nocy również utrudniają reagowanie na pożary w całej Europie i pogarszają stan zdrowia, ponieważ godziny nocne nie zapewniają okresu ochłodzenia. Czytaj więcej

READ  Turcja była nękana przez największe w historii rozprzestrzenianie się "płynu morskiego", ze śluzem zderzającym się z wybrzeżem Morza Marmara | wiadomości ze świata

płomień i dym

Oczekuje się, że we Włoszech temperatury osiągną w tym tygodniu 40 stopni Celsjusza na ogromnych połaciach północy i centrum, a także na południowych obcasach włoskiego buta, Apulii, Sardynii i Sycylii.

Pięć miast zostało postawionych w stan alarmowy z powodu fali upałów we wtorek. Ostrzeżenie, które ostrzega przed poważnymi zagrożeniami dla zdrowia związanymi z pogodą, obejmie w środę dziewięć miast, w czwartek wzrośnie do 14, w tym wiele największych włoskich metropolii, takich jak Rzym, Mediolan i Florencja.

Chociaż w Hiszpanii i Portugalii poziom rtęci powrócił do normalnego poziomu w lecie, strażacy w obu krajach wciąż walczą z licznymi pożarami.

Ponad 30 pożarów nadal pustoszyło część Hiszpanii, a władze zwróciły szczególną uwagę na cztery pożary w Kastylii, Leonie i Galicji.

Ponad 6000 osób zostało ewakuowanych z 32 wsi w Lusacio, w północno-zachodniej prowincji Zamora, gdzie dwie osoby zginęły, a trzy zostały poważnie ranne.

Oficjalne dane sprzed fali upałów wykazały, że w tym roku w Hiszpanii spłonęło 70 tys. hektarów (173 tys. akrów), czyli około dwukrotnie więcej niż średnia z ostatniej dekady.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Marie-Louise Jomocian w Londynie, Catarina Damon w Lizbonie, Dominique Vidalon w Paryżu, Rene Maltezo w Atenach, Aleksandar Vasovic w Belgradzie, Crisbyan Palmer w Rzymie, Bart Pessimans w Belgii; Montaż przez Nicka McPhee, Garetha Jonesa, Bernadette Bohm, Alexandrę Hudson i Richarda Changa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.