Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Formuła terroru”: przywódca Ukrainy apeluje do ONZ o ukaranie Rosji |  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

„Formuła terroru”: przywódca Ukrainy apeluje do ONZ o ukaranie Rosji | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań przeciwko Rosji w związku z atakami powietrznymi na infrastrukturę cywilną, które po raz kolejny pogrążyły ukraińskie miasta w ciemności i mrozie w miarę zbliżania się zimy.

Rosja rozpętała w środę ostrzał rakietowy nad Ukrainą, zabijając 10 osób, zamykając elektrownie jądrowe i odcinając dostawy wody i prądu w wielu miejscach.

„Dzisiaj jest tylko jeden dzień, ale otrzymaliśmy 70 pocisków. To jest rosyjska formuła terroru. To wszystko jest przeciwko naszej infrastrukturze energetycznej… Ucierpiały szpitale, szkoły, transport i obszary mieszkalne” – powiedział Zełenski za pośrednictwem łącza wideo do sali obrad .

Dodał, że Ukraina czeka na „bardzo stanowczą odpowiedź” na środowe naloty ze świata.

Jest mało prawdopodobne, aby Rada podjęła jakiekolwiek działania w odpowiedzi na apel, ponieważ Rosja jest członkiem z prawem weta.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że ​​prezydent Rosji Władimir Putin „wyraźnie używa zimy jako broni do zadawania ogromnych cierpień narodowi ukraińskiemu”.

Dodała, że ​​rosyjski prezydent „będzie próbował zamrozić i podporządkować sobie kraj”.

Ambasador Rosji przy ONZ, Wasilij Nebenzia, odpowiedział, narzekając, że pojawienie się Zełenskiego na wideo było sprzeczne z zasadami rady, odrzucając to, co nazwał „lekkomyślnymi groźbami i ultimatum” ze strony Ukrainy i jej zwolenników na Zachodzie.

Nebenzia powiedział, że szkody w ukraińskiej infrastrukturze spowodowały pociski wystrzelone przez ukraińskie systemy obrony powietrznej, które uderzyły w obszary cywilne po wystrzeleniu z rosyjskich pocisków, i wezwał Zachód do zaprzestania zaopatrywania Kijowa w pociski obrony powietrznej.

Stolica Kijów była jednym z głównych celów środowych ataków rakietowych. „Dzisiaj otrzymaliśmy trzy osoby ranne w wieżowcach mieszkalnych. Niestety, 10 osób zginęło” – powiedział minister spraw wewnętrznych Denis Monastyrsky. Agencja informacyjna Reuters stwierdziła, że ​​nie może samodzielnie zweryfikować wiadomości.

READ  Firmy technologiczne nie radzą sobie z propagandą rosyjsko-unijną

Eksplozje odbiły się echem w Kijowie, gdy wylądowały rosyjskie pociski i wystrzelono ukraińskie pociski obrony powietrznej, próbując je przechwycić.

„Nasz synek spał. Ma dwa lata. Spała przykryta. Żyje, dzięki Bogu” – powiedział mężczyzna, który przedstawił się jako Fiodor, wychodząc z płonącego, zbombardowanego budynku mieszkalnego w Kijowie. ciągnął walizkę.

Gubernator Kijowa powiedział, że cały obwód kijowski, w którym mieszka ponad trzy miliony ludzi, stracił elektryczność i bieżącą wodę. Znaczna część Ukrainy doświadczyła podobnych problemów, a niektóre regiony wprowadziły awaryjne przerwy w dostawie prądu, aby pomóc oszczędzać energię i dokonywać napraw.

Wczesny czwartek Zełenski powiedział, że elektryczność i inne usługi zostały ponownie podłączone w większej liczbie obszarów. „Specjaliści od energii, pracownicy komunalni i ekipy ratownicze pracują przez całą dobę” – powiedział w podpisie wideo.

Od października Rosja przyznaje, że atakowała cywilną sieć energetyczną Ukrainy dalej od linii frontu, gdy ukraińska kontrofensywa odbierała terytorium rosyjskim okupantom na wschodzie i południu.

Moskwa twierdzi, że celem jej ataków rakietowych jest osłabienie zdolności Ukrainy do walki i zmuszenie jej do negocjacji. Kijów twierdzi, że ataki na infrastrukturę są zbrodniami wojennymi i celowo mają na celu wyrządzenie szkody ludności cywilnej i złamanie woli narodowej.

To się nie stanie, obiecał Zełenski w poprzednim adresie wideo opublikowanym w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

Powiedział: „Odnowimy wszystko i przezwyciężymy to wszystko, ponieważ jesteśmy ludem niezniszczalnym”.

Na wschodzie nadal toczą się bitwy naziemne, a Rosja rozpoczyna ofensywę wzdłuż odcinka linii frontu na zachód od miasta Donieck, które od 2014 roku jest kontrolowane przez jej pełnomocników.

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie ponownie próbowały poczynić postępy w swoich głównych celach w obwodzie donieckim – Bachmucie i Awdijiwce. Sztab Generalny powiedział, że siły rosyjskie zbombardowały oba regiony i użyły urządzeń zapalających do podpalenia pozycji ukraińskich z ograniczonym powodzeniem.

READ  Trump wygłasza uwagi w Mar-a-Lago, kilka godzin po oskarżeniu w Nowym Jorku

Wśród walczących z Rosjanami w Bachmucie jest oddział bojowników czeczeńskich, którzy liczą, że zwycięstwo Ukrainy doprowadzi do kryzysu politycznego w Rosji i obalenia potężnego promoskiewskiego przywódcy Czeczenii.

Nie walczymy tylko po to, żeby walczyć. „Chcemy wolności i niepodległości dla naszych krajów” – powiedział bojownik, używając pseudonimu Maga.

Na południu siły rosyjskie okopują się na wschodnim brzegu Dniepru i według sztabu ostrzeliwują obszary na zachodnim brzegu, w tym miasto Chersoniu, które niedawno odbiły siły ukraińskie.

Reuters nie był od razu w stanie zweryfikować kont bitewnych.

Moskwa twierdzi, że przeprowadza „specjalną operację wojskową” w celu ochrony osób mówiących po rosyjsku w czymś, co Putin nazywa sztucznym państwem wyciętym z Rosji. Ukraina i Zachód opisują inwazję jako nieuzasadnioną grabież ziemi.

Odpowiedzi Zachodu obejmowały miliardy dolarów pomocy finansowej, zaawansowany sprzęt wojskowy dla Kijowa i fale karnych sankcji wobec Rosji.