Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Flota Marsa NASA jest nisko, a słońce znajduje się między Ziemią a czerwoną planetą

Misje NASA na Marsa, zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry po lewej: łazik Perseverance, helikopter Mars Innovation, Insight, Odyssey, MAVEN, Curiosity i eksploracja Marsa. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Misje będą nadal zbierać dane o Czerwonej Planecie, chociaż inżynierowie, którzy wrócili na Ziemię, przestaną wysyłać im polecenia do połowy października.

NASA On się podda Mars misje na najbliższe kilka tygodni, podczas gdy Ziemia i Czerwona Planeta będą po obu stronach Słońca. Okres ten, zwany koniunkcją Marsa i Słońca, występuje co dwa lata.

Słońce wyrzuca gorące zjonizowane gazy z korony, która rozciąga się daleko w kosmos. Podczas koniunkcji słonecznej, kiedy Ziemia i Mars nie „widzą” siebie nawzajem, gaz ten może zakłócać sygnały radiowe, jeśli inżynierowie próbują komunikować się ze statkiem kosmicznym Marsa. Może to zepsuć rozkazy i spowodować nieoczekiwane zachowanie badaczy głębokiego kosmosu.

Aby być bezpiecznym, inżynierowie NASA przysyłają Mars statek kosmiczny Lista prostych poleceń do wykonania przez kilka tygodni. W tym roku większość misji przestanie wysyłać rozkazy między 2 a 16 października. A niektóre z tych poleceń, jak się je nazywa, rozciągają się o dzień lub dwa w obie strony, w zależności od odległości kątowej między Marsem a Słońcem na ziemskim niebie.

„Chociaż nasze misje na Marsa nie będą aktywne przez najbliższe kilka tygodni, powiedzą nam o swoim zdrowiu” – powiedział Roy Gladden, dyrektor Mars Relay Network w NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii. „Każdemu zadaniu przydzielono jakąś pracę domową, żeby znowu się od nas usłyszeli”.

Oto jak spędzą ten czas niektóre misje na Marsa:

  • Perseverance będzie wykonywać pomiary pogody za pomocą czujników MEDA (skrót od Mars Environmental Dynamics Analyzer), szukać demonów pyłu za pomocą kamer (chociaż nie porusza masztem ani „głową”) i uruchamia RIMFAX (Radar Imager for Mars’ Subsurface Eksperymentuj) radar. i podnieś go nowe dźwięki z jego mikrofonami.
  • Innowacyjny śmigłowiec Mars pozostanie stabilny w jego pozycji 575 stóp (175 m) wytrwaj i zgłaszaj swój łazik co tydzień.
  • Ciekawość weźmie z nim pomiary pogody Reims (Rover Environmental Monitoring Station) Czujniki, wykonaj z nimi pomiary promieniowania rad (Detektor oceny promieniowania) i I (Dynamic Albedo of Neutrons) i szukaj demonów pyłu za pomocą szeregu kamer.
  • Stacjonarna sonda InSight będzie nadal wykorzystywać swój sejsmometr do wykrywania trzęsień ziemi, takich jak duże trzęsienia ziemi, które niedawno przechwyciła.
  • Trzy orbitery NASA – Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter i MAVEN – będą nadal przesyłać niektóre dane z misji powierzchniowych agencji z powrotem na Ziemię, a także ich kolekcję naukową.
READ  Dym z kanadyjskich pożarów dławiących amerykański Środkowy Zachód dociera do Europy (zdjęcia satelitarne)

Podczas gdy ograniczona ilość danych naukowych dotrze na Ziemię podczas sprzężenia, statek kosmiczny zachowa większość z nich nawet po moratorium. (Oznacza to, że nastąpi przerwa w przepływie surowych obrazów dostępnych z determinacjaI ciekawość, I wgląd.)

Następnie wyślą pozostałe dane do NASA Deep Space Network, systemu ogromnych naziemnych anten radiowych, na którym działa. Laboratorium Napędów Odrzutowych. Inżynierowie spędzą około tygodnia na pobraniu informacji przed wznowieniem normalnej pracy statku kosmicznego. Jeśli zespoły monitorujące te misje ustalą, że którekolwiek z zebranych przez nich danych naukowych zostały uszkodzone, zwykle mogą je ponownie przesłać.