Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fitch potwierdził rating Polski na poziomie „A-” z perspektywą stabilną – Pierwsze wiadomości

Andrzej Gumpert /PAP/EPA

Globalna agencja ratingowa poinformowała w piątkowym komunikacie, że Fitch potwierdził długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.

Według Fitch, polski ranking równoważy zróżnicowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach i solidne ramy makroekonomiczne ze wskaźnikami zarządzania i niższymi poziomami dochodów niż oceniane podmioty.

„Stabilna perspektywa odzwierciedla odporność polskiej gospodarki na szok koronawirusowy, oczekiwany wzrost średniookresowego wzrostu ze środków Unii Europejskiej Next Generation (NGEU) oraz nasze oczekiwania, że ​​po gwałtownym pogorszeniu w 2020 r. deficyt budżetowy i poziomy długu publicznego ulegną poprawie od 2021 r. dzięki ograniczeniu środków wspierających epidemię i ożywienie gospodarki”.

Tymczasem Fitch podwyższył krótkoterminowy rating IDR w walucie obcej (domyślny rating emitenta) do „F1” z „F2” ze względu na silną międzynarodową pozycję płynnościową, wynika z oświadczenia.

Fitch podniósł też prognozę wzrostu PKB dla Polski na lata 2021, 2022 i 2023. Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 5,2 proc. (wcześniej 4,4 proc.), w przyszłym o 4,5 proc., a w 2023 r. o 3,8 proc. oczekiwania dotyczące konta. Zestawienie pokazuje wsparcie konta z funduszy nowej generacji Unii Europejskiej.

Według agencji powody braku zgody na polski plan naprawy przez UE są „w dużej mierze polityczne” i niosą raczej ryzyko opóźnienia niż anulowania polskiej transzy.

Fitch oczekuje również, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 3,8% PKB w 2022 r. wobec prognozy rządu 2,8% i 3% w 2023 r.

Ostatnio Fitch potwierdził rating Polski 19 marca 2021 r.

Spośród trzech największych agencji ratingowych Moody’s przyznaje Polsce najwyższy rating, który wynosi „A2”. Według światowych ratingów Fitch i Standard & Poor’s rating Polski to „A-”. Wszystkie trzy dają Polsce „stabilną” perspektywę.

S&P opublikuje nowy przegląd ratingu dla Polski 1 października, a Moody’s 29 października.

READ  Wodór z nieba EnergyTransition.org