Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Firma Microsoft udostępniła ogólnie system Azure Linux.  Powtórz, Azure Linux • Dziennik

Firma Microsoft udostępniła ogólnie system Azure Linux. Powtórz, Azure Linux • Dziennik

Po wewnętrznym korzystaniu z platformy Azure Linux przez dwa lata i uruchomieniu publicznej wersji zapoznawczej od października 2022 r. firma Microsoft udostępniła w tym tygodniu swoją publiczną dystrybucję.

Azure Linux to system operacyjny hosta kontenerów typu open source dla usługi Azure Kubernetes Service (AKS), który jest zoptymalizowany pod kątem platformy Azure i ma na celu ułatwienie deweloperom używania narzędzi firmy Microsoft do wdrażania obciążeń kontenerów i zarządzania nimi. To jest w zasadzie to: Azure Linux został zaprojektowany do wdrażania w chmurze i uruchamiania wielu kontenerów.

Aby zagłębić się w historię tej dystrybucji Azure Linux, Nasza strona dla programistów DevClass On ma historię o temacie.

Dystrybucja Azure Linux wywodzi się od giganta IT CBL — Mariner Projekt CBL oznacza Common Base Linux. Microsoft uruchomił CBL-Mariner, ponieważ potrzebował wewnętrznej dystrybucji Linuksa i stabilnej platformy dla niezliczonych obciążeń, nad którymi jego inżynierowie pracowali na platformie Azure, jak twierdzi Jim Perrin, menedżer programu Microsoft Azure Linux.

Niestandardowa dystrybucja typu open source firmy Microsoft pozwala nam „mieć bardzo specyficzne, bardzo hardkorowe skupienie się na platformie Azure i dostroić składniki dystrybucji tak, aby były dokładnie tym, czego potrzebujemy do obsługi hosta kontenera i starać się zachować zależności, pakiety zewnętrzne itp. minimum” – powiedział Perrin podczas Sesja pytań i odpowiedzi Podczas konferencji Build 2023 firma Redmond ogłosiła ogólną dostępność systemu Azure Linux.

Część „bardzo opiniotwórcza” oznacza, że ​​podstawową rolą systemu Azure Linux jest host kontenera dla usługi AKS. Jest zoptymalizowany pod kątem hiperwizora Microsoft Windows Hyper-V i działa na maszynie wirtualnej (VM) oraz obsługuje zarówno architekturę x86, jak i ARM.

Zoptymalizowany dla platformy Azure, ale z pewnym dostępem

Ma jednak szerokie zastosowanie.

— napisał Microsoft Strona wsparcia. Możesz wdrożyć klastry węzłów systemu Azure Linux w nowym klastrze, dodać klastry węzłów systemu Azure Linux do istniejących klastrów Ubuntu lub przeprowadzić migrację węzłów Ubuntu do węzłów systemu Azure Linux.

READ  Ubisoft wycofuje się z wirtualnej rzeczywistości po rozczarowujących wynikach sprzedaży Assassin’s Creed Nexus

Kluczową kwestią jest lekki charakter dystrybucji, powiedział Perrin. Niewielki rozmiar obejmuje 400 MB obrazu podstawowego i 300 pakietów, co według Microsoftu jest dobre zarówno pod względem wydajności, jak i bezpieczeństwa.

Perrin powiedział w post na bloguzauważając, że wszystkie aktualizacje systemu operacyjnego są uruchamiane za pomocą testów sprawdzających Azure, a zestaw testów jest stale aktualizowany.

„Ponadto, ponieważ w hoście kontenerowym jest znacznie mniej pakietów, wymagana jest mniejsza ilość poprawek bezpieczeństwa, a te problemy są również szybko naprawiane” – napisał. „Uważnie monitorujemy i pielęgnujemy cały łańcuch dostaw oprogramowania, co pozwala na większą pewność jakości i elastyczności od początku do końca”.

To wszystko były dobre powody, dla których Microsoft opracował własną dystrybucję Linuksa zamiast dostosowywać ją z Fedory, CentOS lub innych dostępnych na rynku opcji. Firma pożyczyła kod od niektórych z nich, ale Redmond powstrzymał się od dystrybucji.

„Azure Linux to oddzielna dystrybucja” — powiedział.

Co do tego małego komentarza…

Historia również odegrała rolę w decyzji Microsoftu, by być względnie samotnym, powiedział Perrin, słuchając cytatu z 2001 roku ówczesnego dyrektora generalnego Steve’a Ballmera: „Linux to rak”.

„Microsoft ma swoją historię z Linuksem” — powiedział Perrin podczas pytań i odpowiedzi. Te cytaty i ta niechęć są już wystarczająco stare, by je wypić… ale wiele sentymentów wciąż trwa, więc jednym z powodów, dla których nie zdecydowaliśmy się rozpocząć od dystrybucji i segmentacji, aby zaspokoić nasze potrzeby, było to, że nie Nie chcemy być znowu widziani podczas przytulania i rozszerzania. Nie chcieliśmy tego obudzić.

„Wymyśliliśmy, że stworzyliśmy go od zera. Możemy dostosować go do naszych potrzeb. Wprowadzamy zmiany, gdy ich potrzebujemy, i szczerze mówiąc, o to właśnie chodzi w Linuksie. Łapiemy swędzenie, które mieliśmy i oddajemy go społeczności ”.

READ  Nadchodzą gry na Amigę dla Evercade Retro Systems w przyszłym roku

Wielu graczy technicznych zarejestrowało się jako partnerzy Microsoft dla Azure Linux, w tym Tenable, DataDog, HashiCorp i Dynatrace.

Palo Alto Networks obsługuje Azure Linux jako host kontenera AKS za pośrednictwem Prisma Cloud, powiedział Derek Rogerson, starszy dyrektor ds. marketingu produktów w Network Security Resource, zauważając, że mniejszy rozmiar obrazu oznacza większy.

„Rezultatem dla klientów jest zmniejszona powierzchnia ataku i korzystna eliminacja czasochłonnych poprawek i konserwacji, które nie są już potrzebne ze względu na usunięcie zbędnych pakietów” — pisze Rogerson. post na blogu.

Aplikacje Kubernetes do sprzedaży na rynku

Również w Build, Microsoft ogłaszać Aplikacje Kubernetes, zbiór ofert innych firm typu open source platformy AKS, jest publicznie dostępny w portalu Azure Marketplace.

Aplikacje Kubernetes, które weszły do ​​publicznej wersji zapoznawczej w październiku 2022 r., umożliwiają wdrażanie jednym kliknięciem, automatyzację CI/CD oraz zautomatyzowane zarządzanie cyklem życia i wsparcie. Istnieją również elastyczne opcje konsumpcji.

Dostępne aplikacje są sprawdzane i certyfikowane przez firmę Microsoft oraz skanowane pod kątem luk w zabezpieczeniach, co jest niezbędnym krokiem w czasach, gdy liczba ataków na łańcuch dostaw stale rośnie.

Wszystko to wydarzyło się mniej więcej tydzień po wprowadzeniu Azure Container Storage, w pełni zarządzanej usługi do tworzenia i zarządzania woluminami magazynu bloków kontenerów. Publiczny podgląd. Zdaniem firmy Microsoft usługa pamięci masowej zbudowana programowo umożliwi firmom lepsze uruchamianie obciążeń produkcyjnych w AKS. ®