Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Firma Hamtramck jest dostosowana do zróżnicowanej populacji

Historia Hamtramck jest ściśle związana z przemysłem samochodowym.

W 1910 roku bracia Dodge postanowili zbudować fabrykę części samochodowych w Hamtramck, dwumilowym mieście liczącym około 3500 niemieckich rolników. Polscy imigranci napływali do miasta do pracy, a populacja gwałtownie rosła.

Według Kowalskiego, w szczytowym okresie w 1930 r. Hamtramck liczyło 56 268 mieszkańców, z czego około 83 procent było pochodzenia polskiego.

W 1981 roku General Motors zburzył robotniczą dzielnicę na granicy Hamtramck i Detroit, znaną jako Bullitown, z jej polskimi i afroamerykańskimi mieszkańcami, aby zrobić miejsce dla nowego zakładu montażowego. Towarzystwo Historyczne w Detroit twierdzi, że 465 akrów potrzebnych do budowy zakładu obejmowało 1500 domów, 144 firmy i 16 kościołów.

Podczas gdy większość mieszkańców zgodziła się sprzedać swoje domy i firmy, nie wszyscy chcieli odejść. Po protestach i demonstracjach, które zwróciły uwagę całego kraju, rząd wygrał przełomową sprawę w Sądzie Najwyższym w Michigan, która pozwoliła Detroit i Hamtramck na zajęcie przełomowej nieruchomości i przekazanie gruntów General Motors, według Michigan Bar Association.

Centrum montażowe Detroit Hamtramck zostało otwarte w 1985 roku i stworzyło tylko połowę z 6000 obiecanych miejsc pracy dzięki zastosowaniu automatyzacji. Ostatecznie wycofano go w 2020 r., zanim długa przebudowa doprowadziła do powstania centrum montażowego Factory Zero Detroit-Hamtramck, pierwszego dedykowanego w pełni elektrycznego zakładu.

Według danych US Census Bureau, odkąd wybudowano fabrykę GM, polska populacja Hamtramck gwałtownie spadła w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. W 2010 r. 14,6 proc. mieszkańców Hamtramck identyfikowało się jako Polacy, podczas gdy w 2020 r. tylko 6 proc. identyfikowało się w ten sam sposób.

Całkowita populacja miasta spadła do 18 tys. w 1990 r., ale w 2000 r. populacja nagle wzrosła do 24 tys. z powodu napływu imigrantów z całego świata: Rosjan, Albańczyków, Jemeńczyków, Bangladeszu, Bośniaków, Filipińczyków i wielu innych grup etnicznych. drogę do Hamtramck.

READ  Rezerwa Federalna dokonuje największej podwyżki stóp od 2000 r.

Teraz, gdy populacja jest mniejsza niż połowa szczytu, Hamtramck nadal ma największy odsetek imigrantów w Michigan – coś, czym miejscowi mogą się pochwalić jako zmieniający się skład rasowy miasta.