Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Firma Apple została oskarżona o naruszenie brytyjskiego prawa konkurencji poprzez obciążanie aplikacji Apple nadmierną opłatą

Apple stoi w obliczu pozwu o wartości 1 miliarda funtów po tym, jak został oskarżony o naruszenie brytyjskiego prawa konkurencji poprzez zawyżanie opłat za aplikacje w swoim sklepie z aplikacjami dla milionów ludzi.

Firma technologiczna została oskarżona o celowe zamykanie konkurencji w sklepie i zmuszanie ludzi do korzystania z jej systemu przetwarzania płatności, co skutkuje „nadmiernymi” zyskami dla siebie w tym procesie.

Pozew, wniesiony w imieniu milionów użytkowników Apple w Wielkiej Brytanii, został wniesiony do Sądu Apelacyjnego ds. Konkurencji i wzywa Apple do zwrotu kosztów klientom z Wielkiej Brytanii, którzy twierdzą, że nadpłacili z powodu praktyk firmy, odszkodowania w wysokości do 1,5 GBP. miliard.

Mówi się, że nawet 19,6 mln użytkowników w Wielkiej Brytanii może kwalifikować się do odszkodowania.

Prokuratura twierdzi, że polityka Apple polegająca na zmuszaniu programistów do korzystania z jego systemów płatności do zakupów w aplikacji i pobierania do 30% prowizji od tych transakcji jest nieuczciwa.

Apple jest przedmiotem pozwu wniesionego w USA przez twórcę gier Fortnite, firmę Epic Games, który oskarżył producenta iPhone’a o używanie App Store i prowizje od 15% do 30% za zakupy w aplikacji jako sposób na stłumienie tego. Konkurencja.

Pozew zbiorowy został wniesiony w Wielkiej Brytanii przez dr Rachel Kent, eksperta w dziedzinie ekonomii cyfrowej i wykładowcy z Kings College London, twierdząc, że skoro App Store jest jedynym sposobem na pobranie aplikacji na iPhone’a lub iPada, to również zachowuje się jak monopol.

„App Store był wspaniałą bramą do szeregu zabawnych i innowacyjnych usług, które miliony z nas, łącznie ze mną, uważają za przydatne” – powiedziała. Ale 13 lat po premierze stał się jedyną bramą dla milionów konsumentów.

„ Apple zazdrośnie chroni dostęp do świata aplikacji i pobiera całkowicie nieuzasadnione opłaty za wejście i użytkowanie.

„Jest to zachowanie monopolistyczne i niedopuszczalne”. „

READ  Gracze Baldur's Gate 3 wzywają do wprowadzenia w przyszłych aktualizacjach drobnych zmian w jakości życia

W pozwie stwierdzono, że każdy brytyjski użytkownik iPhone’a lub iPada, który kupił płatne aplikacje, płatne subskrypcje lub dokonał jakichkolwiek innych zakupów w aplikacji w brytyjskiej wersji App Store od 1 października 2015 r., Może być uprawniony do odszkodowania za „anty -konkurencja „zapewnia. Firma praktykuje.”

W ostatnich miesiącach pojawiły się rosnące obawy dotyczące zasad App Store. W kwietniu Komisja Europejska oskarżyła Apple o nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku strumieniowego przesyłania muzyki z zasadami App Store dotyczącymi płatności w aplikacji, po skardze Spotify.

Apple nie skomentował jeszcze nowych działań prawnych w Wielkiej Brytanii, ale wcześniej bronił App Store jako „siły napędowej wzrostu gospodarczego”, zapewniającego deweloperom miejsca pracy i inne możliwości.