Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Finlandia i Włochy starają się zablokować ograniczenia dotyczące opakowań jednorazowych

Finlandia i Włochy starają się zablokować ograniczenia dotyczące opakowań jednorazowych

Dwa kraje UE zagroziły osłabieniem celów w zakresie ponownego użycia i odpadów przed spotkaniem ministrów UE w Brukseli w przyszłym tygodniu

reklama

Finlandia i Włochy wezwały rządy do przygotowania stanowisk w sprawie przepisów dotyczących odpadów opakowaniowych (PPWR), aby sprzeciwić się rygorystycznym limitom dotyczącym opakowań jednorazowego użytku, wraz z proponowanymi celami dotyczącymi ponownego użycia, we wspólnym oświadczeniu, do którego dotarła stacja Euronews i które rozesłano w tym tygodniu wśród dyplomatów. .

W dokumencie oba kraje wzywają do usunięcia celów dotyczących ponownego użycia i wyeliminowania wszelkich ograniczeń dotyczących opakowań jednorazowego użytku. Stanowiska Włoch i Finlandii różnią się od kompromisowego „podejścia ogólnego” – porozumienia politycznego pomiędzy Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i Radą – w sprawie propozycji PPWR, który wczoraj (12 grudnia) został także rozpowszechniony wśród dyplomatów UE.

Konkretnie Finlandia i Włochy chcą, aby posiedzenie Rady ds. Środowiska zaplanowane na przyszły tydzień (18 grudnia) w Brukseli, gdzie ministrowie UE spodziewali się zamknięcia negocjacji politycznych w sprawie PPWR, aby uniknąć nakładania ograniczeń na opakowania jednorazowe, zwłaszcza na żywność i napoje, jest apelację zgodną z decyzją Parlamentu Europejskiego o złagodzeniu klauzuli ograniczenia użytkowania indywidualnego podczas sesji plenarnej w Strasburgu w dniu 22 listopada.

Obydwa kraje wymagają również zwolnień w przypadku formularzy jednorazowego użytku, które mogą wykazać najlepsze wyniki dla środowiska lub w przypadkach, gdy podmioty gospodarcze mogą wykazać wysoki poziom selektywnej zbiórki swoich odpadów opakowaniowych.

W przypadkach, gdy ponowne wykorzystanie opakowań – lub dostęp do infrastruktury niezbędnej do prawidłowego ponownego użycia – nie jest technicznie możliwe, należy wziąć pod uwagę odstępstwa – wynika z badania.

We wspólnym dokumencie rozpowszechnianym przez Finlandię i Włochy również atakuje się proponowane ograniczenia rynkowe dotyczące określonych formatów opakowań, powołując się na „bardzo znaczący wpływ” na sektor rolno-spożywczy i hotelarsko-gastronomiczny. Zdaniem sygnatariuszy nadchodzące prawo powinno „pozostawić wybór” alternatywnych opakowań, które zapewniają najlepsze ogólne wyniki środowiskowe zgodnie z oceną cyklu życia.

READ  USA wzmacnia obecność wojskową w Europie, podczas gdy NATO wzmacnia obronę

Finlandia i Włochy twierdzą również, że cele dotyczące ponownego użycia i przepakowania należy rozważać „tylko w przypadku produktów, których ponowne użycie i przepakowanie jest wykonalne z technicznego i praktycznego punktu widzenia”. Duet skrytykował także obowiązkowe cele w zakresie ponownego użycia, szczególnie w przypadku żywności i napojów, twierdząc, że ich wpływ nie został odpowiednio oceniony, a jednocześnie argumentował, że mogą prowadzić do obaw dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Kraje wymagają wyjątków w przypadku ponownego wykorzystania celów, jeżeli można wykazać, że nie zapewniają one najlepszych wyników środowiskowych. Ponadto chcą, aby Rada pozwoliła krajom UE o wysokim wskaźniku selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych na rezygnację z praktyk ponownego użycia. To samo dotyczy państw członkowskich o wysokich wskaźnikach recyklingu.

Ponowne użycie i ograniczenie niepotrzebnych opakowań to działania o największym wpływie na środowisko w PPWR, powiedział Jean-Pierre Schweitzer, dyrektor ds. polityki gospodarki o obiegu zamkniętym w Europejskim Biurze Środowiska (EBB). „Osłabianie tych środków jest nieodpowiedzialne i stwarza ryzyko wprowadzenia na rynek dodatkowych 7,3 mln ton odpadów opakowaniowych do 2030 r.” – dodał.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezydencja hiszpańska potwierdziła, że ​​cele ponownego wykorzystania są „główną kwestią otwartą” do dyskusji wśród decydentów.

Aby uzasadnić swoje stanowisko, Finlandia i Włochy wskazują na Ramową Dyrektywę w sprawie odpadów (RDW) – która ma wpływ na PPWR w zakresie unijnej hierarchii postępowania z odpadami – stwierdzając, że RDW „nie ma na celu jedynie zapobiegania powstawaniu odpadów, ale opiera się na naukowym podejściu do cykl życia”.

W chwili publikacji stali przedstawiciele Finlandii i Włoch przy Unii Europejskiej nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz.

Mamy nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie, aby rozwiać te obawy [reuse and refill] „Przez więcej niż jedno państwo członkowskie w sposób zapewniający, że ambicje nie zostaną znacząco osłabione” – stwierdziła na konferencji prasowej hiszpańska prezydencja Rady Unii Europejskiej.

READ  Armia izraelska pokazuje tunel pod Shifą, który według nich służył jako kryjówka Hamasu