Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Finały WTA: Iga Świątek o pierwsze miejsce na świecie na koniec roku w meczu z Jessicą Pegulą w opóźnionym przez deszcz finale

Finały WTA: Iga Świątek o pierwsze miejsce na świecie na koniec roku w meczu z Jessicą Pegulą w opóźnionym przez deszcz finale

Susan Mullan/USA Today Sports/Reuters

Iga Świątek świętuje po półfinałowym zwycięstwie nad Aryną Sabalenką.CNN

Ośmiu najlepszych tenisistów świata zostało w rankingach zredukowanych do zaledwie dwóch Finały WTAZ polską Igą Świątek i amerykańską gwiazdą Jessica Pegula Zmierzą się ze sobą w poniedziałkowym, opóźnionym przez deszcz finale, aby mieć szansę na zdobycie prestiżowego tytułu na koniec sezonu.

Pierwotnie finał miał odbyć się w niedzielę, ale podjęta w ostatniej chwili decyzja WTA o organizacji finałów w Cancun w Meksyku w porze deszczowej przyniosła odwrotny skutek po złej pogodzie podczas sobotniego półfinałowego meczu pomiędzy Światkiem a Aryną Sabalenką oznaczającą remis. Nie skończony. Do następnego dnia.

Cancun zostało wybrane na gospodarza niecałe dwa miesiące przed rozpoczęciem finałów – turnieju, do którego kwalifikuje się tylko ośmiu najlepszych graczy w grze pojedynczej i osiem najlepszych par na świecie.

Podczas turnieju napłynęło wiele skarg od gwiazd tenisa, a Sabalenka jako pierwsza wyraziła swoje niezadowolenie, mówiąc, że czuje się „zlekceważona” poziomem organizacji i „niebezpiecznymi” standardami kortów.

Legenda tenisa Martina Navratilova powiedziała Amazon Prime, że „być może nadszedł czas na nowe przywództwo” na czele WTA, podczas gdy prezes organizacji Steve Simon znajduje się pod coraz większą presją.

CNN skontaktowało się z WTA, ale nie otrzymało jeszcze odpowiedzi.

Jednak w liście otwartym do graczy, który wyciekł do Sports Illustrated, Simon powiedział, że decyzja o wyborze Cancun na gospodarza „zależy od wielu złożonych czynników”.

„Jest jasne, że nie jesteś zadowolony z decyzji o pobycie tutaj, w Cancun” – czytamy w wiadomości. „Rozumiem to i słyszałem.

„To nie jest idealne wydarzenie, zdajemy sobie sprawę, że warunki są trudne i WTA bierze za to odpowiedzialność”.

Na korcie Świątek może zapewnić sobie pierwsze miejsce w światowym rankingu na koniec roku dzięki zwycięstwu nad Pegulą. Jeśli jednak przegra, Sabalenka po raz pierwszy w swojej karierze zakończy rok jako czołowa zawodniczka świata.

READ  Kanadyjscy łyżwiarze olimpijscy – wszystkich typów – w centrum uwagi

Matthew Stockman/Getty Images

Jessica Pegula ma szansę przejść do historii WTA.

Obaj gracze absolutnie dominowali w swoich imponujących zwycięstwach półfinałowych, a Świątek pokonał numer dwa na świecie Sabalenkę i Pegulę oraz rozmontował partnerkę gry podwójnej Coco Gauff.

Świętek prowadzi obecnie Pegulę 5:3, ale Amerykanin okazał się lepszy podczas ostatniego starcia obu zawodników w półfinale Canadian Open w sierpniu.

Tak naprawdę Pegula może pochwalić się rekordem zwycięstw 2:1 nad Schwytkiem w 2023 roku, a jeśli uda jej się go przedłużyć w poniedziałek, stanie się pierwszą zawodniczką od czasu publikacji rankingów WTA w 1975 roku, która pokonała światowy numer 1, nie Według Opta zajęli 2., 3. i 4. miejsce w tym samym turnieju.

„Oczywiście myślę, że dwa zwycięstwa z Eiją w tym roku dodadzą mi dużej pewności siebie” – powiedziała Pegula reporterom.

„Ale myślę, że jest osobą, której, gdy jest seksowna, potrafi wszystkich powalić na kolana i mam wrażenie, że teraz to właśnie robi”.

Po przegranej wszystkich trzech meczach finałowych w 2022 roku Pegula wróciła w tym roku silna i w drodze do finału nie straciła jeszcze seta. 29-latka dzieli teraz tylko jedno zwycięstwo od największego tytułu w swojej karierze.

Według WTA Świątek po raz kolejny miał wspaniały sezon, wygrywając więcej meczów (67) i więcej tytułów (5) niż jakikolwiek inny zawodnik na turnieju.

Choć Świętek niewątpliwie będzie faworytką na starcie, czterokrotna mistrzyni Wielkiego Szlema wie, jak niebezpieczny jest jej przeciwnik, który przed finałem wygrał koreański Open.

„Jest silna, naprawdę dobra we wszystkim” – powiedziała Świątek według WTA. „Myślę też, że jest dojrzała i wykorzystuje to. Ale wiem, co mogę zrobić. Będę gotowy”.