Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Film „Zielone granice” Agnieszki Holland zostanie pokazany w Watykanie i otrzyma nagrodę

Film „Zielone granice” Agnieszki Holland zostanie pokazany w Watykanie i otrzyma nagrodę

Agnieszka Holland udaje się do Watykanu, aby wyświetlić swój dramat o kryzysie migracyjnym Zielona granicapo zakwalifikowaniu się do listopadowej 27. edycji Festiwalu Filmowego Tertio Millenio.

Polski reżyser odbierze także festiwalową Nagrodę Fioricampo w Bibliotece Watykańskiej 13 listopada, przed projekcją, w obecności wysokich rangą przedstawicieli Watykanu.

Wiadomość ta nadeszła po ostrej reakcji politycznej i internetowej kampanii nienawiści wobec Holandii oraz filmie w Polsce, w którym przedstawienie złego traktowania migrantów na granicy z Białorusią poruszyło prawicowy rząd tego kraju.

Wiadomość o honorze Watykanu rozeszła się szeroko po pobożnie katolickim kraju i przeraziła media rządowe.

POWIĄZANE: Recenzja „Green Borders”: humanitarne arcydzieło Agnieszki Holland ukazuje wstrząsającą wizję kryzysu uchodźczego w Europie – Festiwal Filmowy w Wenecji

Coroczna Nagroda Foricambo dedykowana jest filmowi, który – jak twierdzą organizatorzy festiwalu – „podejmuje tematy związane z najgłębszym znaczeniem życia i wstrząsającymi sumieniami”.

Wśród poprzednich laureatów nagrody, która została ustanowiona w 2017 r., znalazł się Praveen Murchal Chodzenie na wietrzePawła Baraka KairosRodrigo i Sebastiana Barrioso tłumaczPaweł G. Wiesnakow Lekcje języka niemieckiego I Bogdan George Abetri cud.

Festiwal Filmowy Tertio Millenio został założony przez polskiego papieża Jana Pawła II, Karola Wojtyłę, beatyfikowanego przez papieża Benedykta XVI w 2011 roku, a później beatyfikowanego jako papieża św. Jana Pawła II w 2014 roku.

Temat 27. edycji brzmi „Harmonia w różnicy” i został zainspirowany przemówieniem papieża Franciszka wygłoszonym na początku tego roku.

Nie potwierdzono, czy Holandia spotka się z papieżem Franciszkiem, ale jest taka możliwość.

„Casting w Tertio Millenio to niezwykły pokaz człowieczeństwa, jakie kryje się w sercu filmu Agnieszki Holland” – powiedział Jean-Christophe Simon, prezes Films Boutique, który sprzedaje film na arenie międzynarodowej.

„Potwierdza to nasze głębokie przekonanie, że przesłanie tego filmu trafia do serc i że jest on przeznaczony dla każdego człowieka, bez względu na jego przekonania, pochodzenie czy religię”.

READ  Okropne filmy z udziałem Jima Carreya (które nadal warto obejrzeć)

Reakcja polityczna nie powstrzymała polskich widzów od pójścia do kina na film Zielona granicaChoć niektóre teatry były narażone na protesty grup neofaszystowskich.

Polski dystrybutor Kino Świat poinformował w poniedziałek, że film, który wszedł do kin 22 września, w weekend premierowy przyciągnął 137 tys. widzów, co było najlepszym wynikiem dla polskiego filmu w 2023 roku. Nie zabrakło także kontrprotestów popierających film . podczas weekendu.

Kontrprotest przeciwko działaczom skrajnej prawicy na rzecz filmu „Zielone granice” w reżyserii Agnieszki Holland

Film ma także szansę na silną międzynarodową karierę, a niedawno nabyły go terytoria, w tym Japonia (Transformer Inc.), Niemcy (Piffl Medien), Izrael (Lev Cinema), Szwajcaria (Trigon), Bliski Wschód i Afryka Północna (Moving Turtle ), Grecja. (Danaos Films) i Ukrainy (Arthouse Traffic).

Dotychczasowa sprzedaż obejmuje Hiszpanię (Vercine), Austrię (Panda Lichtspiele), kraje bałtyckie (Kino Pavasaris), Bułgarię (Art Fest), Słowację (Magic Box), Słowenię (Fivia), Węgry (Vertigo), Islandię (Bio Paradis), Francję ( Condor), Beneluksu (September Films), Włoch (Inspired Films), Portugalii (Leopardo Films), byłej Jugosławii (MCF Megacom) i Republiki Czeskiej/Słowacji i(AQS) w Czechach/Słowacji.

Dobiegają końca oferty dla Ameryki Łacińskiej, Chin i Skandynawii.