Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Farnborough 2022: Leonardo kończy włoską produkcję AW149 i skupia się na potrzebach Wielkiej Brytanii i Polski

Farnborough 2022: Leonardo kończy włoską produkcję AW149 i skupia się na potrzebach Wielkiej Brytanii i Polski

Leonardo ujawnił, że wstrzyma włoską produkcję wielozadaniowego śmigłowca AW149, aby skoncentrować się na zamówieniu z Polski i być może Wielkiej Brytanii.

Umowa o wartości 8,25 mld zł (1,76 mld euro) z Polską na zakup 32 samolotów została podpisana 1 lipca i obejmie dostawy w latach 2023-2029.

Leonardo jest również czołowym konkurentem w programie New Medium Helicopter (NMH) Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, którego celem jest produkcja od 36 do 44 nowych samolotów rotacyjnych, które zastąpią Puma RAF i inne małe floty od 2025 roku.

’pierwszy [AW149] Partia dla Polski, z dostawami już niedługo, odbędzie się z włoskiej linii produkcyjnej, ale potem przeniesiemy produkcję do Yeovil [Somerset, UK] I mamy nadzieję, że będziemy [NMH] Zwycięzca w Wielkiej Brytanii i jego produkcja [more]oprócz wszelkich innych zamówień eksportowych, powiedział Alessandro Profumo, dyrektor generalny Leonardo, podczas konferencji prasowej firmy 18 lipca.

To ciekawa sytuacja, bo oczekiwania eksportowe ze strony Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii są wyższe niż nasze, ale w każdym razie musimy być niesamowicie zadowoleni i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odnieść sukces [by securing the NMH contract]”.

Potwierdzając decyzję o zamknięciu włoskiej linii produkcyjnej AW189, Profumo powiedział, że zdolności produkcyjne w zakładzie w Vergiate są obecnie „w pełni załadowane” i nie zidentyfikowano żadnych dalszych zmian dla innych śmigłowców produkowanych w tym miejscu, w tym AW139 i AW169.

Jeśli Leonardo nie zdobędzie brytyjskiego zamówienia AW149, podejmie decyzję, jak zająć się zrównoważonym rozwojem biznesu w swoim zakładzie w Yeovil, ale Profumo powiedział, że w takim przypadku wolałby skupić się na „stworzeniu niewiarygodnej liczby” miejsc pracy w Anglii. Wybrano śmigłowiec 8t.

Wielka Brytania wydała zawiadomienie o konkurencji kontraktowej NMH i kwestionariusz wstępnej kwalifikacji branżowej 18 maja, a odpowiedzi są obecnie oceniane w celu zidentyfikowania „krótkiej listy zaufanych dostawców”, zgodnie z oświadczeniem parlamentarnym z 18 lipca przez sekretarza obrony Bena Wallace’a.

READ  Mniejsze polskie firmy stawiają na lepsze w energetyce jądrowej

W drugiej fazie konkursu, zaplanowanej jeszcze na ten rok, wyselekcjonowani dostawcy będą składać bardziej szczegółowe odpowiedzi.

Tymczasem Profumo potwierdziło również, że śmigłowiec szturmowy AW249 wkrótce wykona swój dziewiczy lot, a Leonardo nadal prowadzi działania certyfikacyjne dla Drony Falco Xplorer.