Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fani karaoke powracają w centrum uwagi – ale czy nadszedł czas na ponowną ocenę, gdy Delta się rozprzestrzenia? | Zainteresowania

Wy Nowy Orlean zniósł ograniczenia Covid-19 dotyczące barów, restauracji i klubów muzycznych W maju zeszłego roku Ruston Henry Jr., 30 lat, poszedł do pubu Kajuna. Miał misję: zaśpiewać w nocy karaoke po raz pierwszy od początku pandemii. Jego piosenką powrotną była piosenka Seal z lat 90. Kiss by Rose.

„Zazwyczaj jestem bardzo konserwatywny, ale kiedy uprawiam karaoke, czuję, że mogę pokazać inną stronę siebie” – mówi. „Brakuje mi tego bardzo.”

mogę się odnieść. Od 17 miesięcy marzyłem o tym, jak nieznajomy wraca do zdrowia po złamanym sercu, rycząc „You Oughta Know”; oddać hołd czyjejś nieustannej próbie zaśpiewania Halo; Zabieram duet do Michelle Branch z moją dziewczyną Isabel, podczas gdy grupa bezwarunkowo wspierających nas sponsorów dopinguje nas.

W najgorszych okresach pandemii karaoke wydawało się odległym światłem, czymś, na co można się spodziewać, gdy Covid zostanie zniszczony i będziemy mogli świętować masowo. Zamiast tego potykaliśmy się w kierunku mety: kraty ponownie otwierały się i zamykały, autoryzacje masek zostały zniesione i przywrócone. Miejsca karaoke w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i Anglii Obecnie są one w dużej mierze otwarte, w różnym stopniu w zależności od lokalizacji. Ale w przypadku Variable Delta High powrót karaoke nie stanowił beztroskiej imprezy, której pragniemy.

„Nie idę teraz na karaoke” – mówi dr Kimberly Brother, chemik atmosferyczny i ekspert od aerozoli z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. „Jedna strona mnie jest szczęśliwa, widząc ludzi cieszących się życiem. Druga strona mnie jest niespokojna”.

Z punktu widzenia zdrowia publicznego ostrożność Brother ma sens. Odsłonięte usta mogą wysyłać lotne cząsteczki wirusa Covid-19 do strumienia do 6 stóp. To dużo potencjalnej zarazy w jednym pomieszczeniu, zwłaszcza w tym, w którym celem zespołu jest śpiewanie dziesiątek innych, przekazując grupowy mikrofon pokryty rosą oddechu byłego piosenkarza.

Dr Jelena Sribrik, pełniąca obowiązki dziekana ds. badań na Uniwersytecie Maryland’s James Clark School of Engineering, bada jakość powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz. Mówi, że bez wysokich wskaźników szczepień karaoke w pomieszczeniach może stać się wirusowe – szczególnie, gdy ujawni się wykonawców. Jest to szczególnie prawdziwe w erze delta, Obecnie mówi się, że jest tak zaraźliwy jak ospa wietrzna.

„Nie będziesz pił wody z zatrutej studni” – mówi Sribrik. „Dlaczego miałbyś iść do baru bez maski, bez zaszczepienia się?”

nie czuję się bezpiecznie

Zanim w New Jersey nałożono nakazy zamknięcia, Cat Cheese, która prowadzi swoją firmę Karaoke Cat od ponad 20 lat, powiedziała, że ​​czuła się nieswojo, pracując podczas pandemii.

READ  Sieć komórkowa Google Pixel 6 i 6 Pro nadal spada dla niektórych użytkowników

„Poczułam ulgę” – mówi o ostatecznym zamknięciu. „Nie można wytrzeć Covida z zewnątrz mikrofonu”.

Chociaż Chez wróciła do pracy, nadal niepokoi się o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich. Pozbyła się fizycznych śpiewników, a teraz korzysta z systemu mobilnego do przyjmowania próśb od śpiewaków. Zabezpiecza mikrofony, jedna warstwa dla szczepionek i jedna warstwa dla niezaszczepionych: jedna warstwa siatki i jedna warstwa plastiku. Mówi, że duży procent jej gości nie jest odporny, nawet przy szybko rosnącej liczbie przypadków wariantów delta.

„Nie czuję się bezpiecznie” – mówi Chez. „Wiele osób przychodziło do mnie bez masek jeszcze przed zniesieniem mandatu na maskę. Jest bardzo prawdopodobne, że w ten sposób zaraziłem się Covidem i rozprzestrzeniłem go na moje dzieci.” Jej córka nadal cierpi na trudności w oddychaniu i problemy z sercem z powodu wirusa.

Jeff Ng, właściciel Pandora Karaoke & Bar w San Francisco, mówi, że nocne tłumy nie wróciły jeszcze do swoich liczb sprzed Covid – zjawisko, które przypisuje bardziej migracji pracowników technicznych niż zapobieganiu pandemii. Ale klub utrzymuje się na stałym poziomie od ponownego otwarcia w czerwcu.

„Gdy tylko ludzie usłyszeli, że maski są opcjonalne, wyrzucili je wszystkie”, mówi Ng ogólnie o bywalcach barów w San Francisco. Zauważa, że ​​fani karaoke powracają z podobnym entuzjazmem.

„Wcale nie zwolnili”, mówi Ng.

Ale Delta komplikuje sytuację. W zeszły wtorek CDC Zalecana Że nawet zaszczepione osoby wznawiają noszenie masek w zamkniętych przestrzeniach publicznych, w miejscach, w których liczba zachorowań wzrasta. Pod koniec lipca San Francisco Bar Owners Alliance, lokalna grupa branżowa, Zaczął polecać te instytucje Od klientów, którzy chcą wejść, wymagany jest dowód szczepienia lub negatywny wynik 72-godzinnego testu Covid.

Niedoświadczonym osobom z zewnątrz te środki bezpieczeństwa mogą wydawać się ekstremalne. Dla wielu naukowców nie jest to wystarczająco ekstremalne.

„Gramy w wirusa, kontynuując działania, które pozwalają mu się rozprzestrzeniać” — mówi Brother. „Im dłużej to robimy, tym dłużej czekamy na nasze życie. Nadal możemy żyć w inny sposób. Po prostu nie wybieraj bardziej ryzykownych zajęć, tylko trochę dłużej.”

trudny dylemat

Na całym świecie przypadki Covid są nadal przekazywane w miejscach, w których powróciło karaoke. w kwietniu, Korea Południowa nakazała zamknięcie klubów nocnych i karaoke Jeszcze raz powołując się na obawy przed możliwą czwartą falą. Niedawno, w połowie lipca, Singapur odnotował największy wzrost liczby przypadków Covid przenoszonych lokalnie w ciągu 10 miesięcy później 42 nowe przypadki zostały powiązane z salą karaoke. (Karaoke nadal jest niezgodne z zasadami w Singapurze. Salon miał pełnić funkcję baru i restauracji.)

READ  Apple potwierdził szczegóły nowego MacBooka Air

Ale niektóre gwiazdy karaoke uważają, że emocjonalna satysfakcja, a może po prostu zabawa, jest warta ryzyka.

Po ogólnostanowym zakazie w sierpniu zeszłego roku, bojownicy z Nowego Jorku próbowali, ale bezskutecznie, Aby zabrać hobby do podziemia. I zeszłej jesieni Po 80 przypadkach Covid przywróconych na noc karaoke w jednym barze W Quebecu niektórzy sprzeciwiają się bojkotowi tymczasowego zakazu działalności. Artysta z Quebecu znany jako Billy Karaoke Dla prasy kanadyjskiej Że karaoke ma „efekt terapeutyczny”, że podczas pandemii „jest ważniejszy niż kiedykolwiek”.

W rzeczywistości śpiew od dawna uznawany jest za korzystny emocjonalnie i psychologicznie. Badanie z 2016 r. przeprowadzone przez Centre for Performance Science w Royal College of Music w Londynie wykazali, że śpiewanie w grupie znacznie obniżyło poziom kortyzolu, hormonu stresu, u uczestników. Badanie z 2015 roku przeprowadzone przez Oxford University Okazało się, że uczestnicy, którzy śpiewali razem, łączyli się szybciej niż uczestnicy, którzy wykonywali zajęcia pozamuzyczne w swoim towarzystwie.

Ale śpiewanie grupowe zostało również powiązane z jednym z najbardziej znanych wybuchów pandemii. Marzec 2020, próba chóru W stanie Waszyngton odnotowano 52 przypadki COVID-19. Zginęły dwie osoby.

W późniejszym badaniu dotyczącym uwalniania cząstek aerozolu podczas śpiewu Naukowcy z Uniwersytetu w Lund, Szwecja Uznaj, że śpiew jest głośny, a śpiew spółgłoskowy ma tendencję do Cząsteczki aerozolu są silnie zdyspergowane. Według badania im głośniejsza piosenka, „tym wyższe stężenie aerozoli i kropelek”.

„Śpiew nie musi być wyciszony, ale na razie należy to robić za pomocą odpowiednich środków, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji” – powiedział Jacob Lundal, profesor nadzwyczajny technologii aerozoli na Uniwersytecie w Lund, w oświadczeniu dla mediów. Ostatecznie Löndahl i jego zespół zalecili śpiewanie podczas dystansu społecznego i noszenie maski w dobrze wentylowanym środowisku.

Dr Paul Kwak, otolaryngolog i audiolog z Langone Sound Center na Uniwersytecie Nowojorskim, dodaje zastrzeżenie do wyników szwedzkiego badania.

„Możesz być naprawdę głośny bez wypuszczania dużej ilości mgiełki” – mówi Kwak. „To naprawdę zależy od Jak? Ludzie podnoszą głos”.

Kwak bada obecnie związek między rozpraszaniem aerozolu a wydajnością dźwięku. Wysoko wyszkoleni śpiewacy zwykle mają wyższą wydajność dźwiękową niż śpiewacy amatorzy i według Kwaka emitują mniej cząstek aerozolu. Ale ponieważ karaoke ma tendencję do przemawiania do śpiewaków amatorów, może być odwrotnie.

READ  Twórcy Life Is Strange DONTNOD ogłaszają rebranding oraz nowe gry

Ale Kwak mówi, że jest miejsce na optymizm. Problemem nie jest sam śpiew, ale środowisko, w którym śpiewa. Każda przestrzeń wewnętrzna ze słabą wentylacją i dużą liczbą ludzi będzie stwarzać większe ryzyko niż jakakolwiek przestrzeń zewnętrzna z niewielką grupą, która jest zdystansowana społecznie.

Jak więc wyglądała bezpieczna konfiguracja karaoke w tym momencie pandemii?

„Jeśli ludzie naprawdę muszą robić karaoke, czy mogą to robić na zewnątrz?”, mówi Brat. „Niebezpieczeństwo zejdzie. Nigdy nie spadnie do zera, ale będzie lepiej. Wewnątrz jesteś całkowicie zależny od wentylacji. Bez masek, złe miejsce w pomieszczeniu. „

Karaoke na świeżym powietrzu będzie bezpieczniejsze, Srebrich rozbrzmiewa echem, ale samo przebywanie na zewnątrz nie gwarantuje rozprzestrzeniania się aerozolu. „Jeśli mówimy o miejskich dzielnicach otoczonych budynkami, to drastycznie zmniejsza to ilość powietrza, jaką dostajesz”.

Z wyjątkiem singli na świeżym powietrzu, Prather sugeruje, że hale karaoke mają przenośne monitory CO2, aby operatorzy mogli mierzyć ilość „oddychanego powietrza” w ich obiegu. Mówi, że rozprzestrzenianie się bliskiego kontaktu nie zostanie rozwiązane przez wentylację, więc filtracja powietrza również powinna być priorytetem; Prather ostatnio współpracował z radą szkolną, aby zainstalować liczniki cząstek stałych, ale filtry HEPA są łatwym do zdobycia zabezpieczeniem, które należy umieścić blisko miejsc, w których śpiewają śpiewacy.

„Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby kontrolować tego wirusa, jest powstrzymanie go u źródła”, mówi, zauważając, że mikrofony przypinane pod maskami, które są często używane w profesjonalnych dziedzinach, mogą być również używane w ustawieniach karaoke w celu zmniejszenia aerozoli. .

To trudna sytuacja. Jak napisał kiedyś Bertolt Brecht: „Czy w mrocznych czasach będzie też śpiew? Tak, będzie też śpiew mrocznych czasów”. W epickim karaoke podczas Covid duchowy komfort śpiewania w mrocznych czasach może jeszcze bardziej utrwalić mroczne czasy. Możemy śpiewać w naszych łazienkach, prawda?

Ale radość z karaoke leży we wspólnocie. Aby firma istniała, musimy przetrwać.

„Ludzie muszą zrozumieć, że nie możesz śpiewać do mikrofonu, do którego śpiewał ktoś inny, jeśli nie zostałeś zaszczepiony” – mówi Chase. „Karaoke to świetna terapia, ale nie chcemy, aby ktokolwiek trafił na oddział Covid”.