Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Fala nacjonalistycznego zapału ogarnia Chiny po wizycie Pelosi na Tajwanie |  Chiny

Fala nacjonalistycznego zapału ogarnia Chiny po wizycie Pelosi na Tajwanie | Chiny

WWiadomość o możliwej wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie wkradła się do chińskich mediów państwowych pod koniec zeszłego miesiąca i pojawiło się poczucie szoku i paniki. Gazety potępiły Stany Zjednoczone, zauważając, że złamały one zasadę „jednych Chin” i że Joe Biden był „hipokrytą”, mówiąc, że nie był w stanie powstrzymać mówcy Izby Reprezentantów. Przez kilka dni ta wiadomość rozbrzmiewała w krajowych serwisach informacyjnych.

Oburzenie zostało powtórzone w Internecie przez pisma krytyków wojskowych i blogerów. „Stara Czarownica”, niektórzy nazywają Pelosi. „Stara Amerykanka”, o której mówią inni. Nawet Hu Xijin, patriotyczny buntownik i były redaktor Global Times, doradził chińskim samolotom zablokowanie samolotu Pelosiego. „Jeśli te nadal są nieskuteczne, myślę, że można również zestrzelić samolot Pelosiego” – napisał z wielkimi fanfarami.

W dzisiejszym chińskim społeczeństwie ten nacjonalistyczny dyskurs często wywołuje echo, zwłaszcza w kwestiach związanych z suwerennością Chin. Pekin jest Tajwan Część terytorium Chin. Pokolenia chińskich przywódców chciały „odzyskać to” i nie zrezygnowały z możliwości schwytania przez wojsko jako ostatniej deski ratunku.

Przez kilka dni hashtagi Weibo krytykujące Pelosi i podkreślające determinację Chin, by ją powstrzymać, pozostawały modnym tematem. W następnych dniach w prawie wszystkich oficjalnych punktach sprzedaży pojawiła się duża liczba odważnych wypowiedzi. Rzecznicy chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, słynący w ostatnich latach ze swojego stylu „wilków wojowników”, nadal wypowiadają się stanowczo, a wielu komentatorów dobrze zareagowało na ich ostrą antyamerykańską retorykę.

„Woli ludzi nie można kwestionować, a ktokolwiek bawi się ogniem, zginie z tego powodu” – oświadczył Zhao Lijian, powtarzając ostrzeżenie, jakie jego szef, Xi Jinping, udzielił Bidenowi w zeszłym tygodniu. „Uważa się, że strona amerykańska jest w pełni świadoma silnego i jasnego przesłania Chin”. Jego szef Hua Chunying przypomniał także Mao Zedonga, który w 1946 roku nazwał Amerykę „papierowym tygrysem”: „Z pozoru reakcjoniści są przerażający, ale w rzeczywistości nie są silni”.

READ  Prezydent Joe Biden potyka się i upada podczas ceremonii wręczenia dyplomów | Wiadomości z USA

Atmosfera nasiliła się wraz z ostrzeżeniem Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Kiedy po raz pierwszy wyciekły informacje o wizycie Pelosiego, Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przygotowywała się do świętowania 95. rocznicy. Być może nic dziwnego, że gdy Pelosi wyruszyła w swoją podróż po Azji, wojsko ponownie obiecało, że „nie stanie bezczynnie”, jeśli amerykański polityk w końcu wyląduje na Tajwanie.

Potem we wtorek wieczorem Pelosi pojawił się w Taipei. Do tego czasu post Hou Alharbi odnoszący się do jej podróży, która została zrzucona przez Twittera za naruszenie zasad, został usunięty. „Tajwan jest blisko Chin kontynentalnych, a Pekin ma wystarczająco dużo papierkowej roboty pod ręką”, powiedział Hu Jintao wkrótce po przybyciu 82-letniego kandydata Demokratów z Kalifornii. „Zagramy je jeden po drugim z ufnością. Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ogłasza serię środków”.

Było to również wielkie wydarzenie dla chińskich operatorów medialnych, pomimo ich wrogości wobec Pelosi. Jedna z witryn państwowych stworzyła nawet transmisję na żywo na swoim oficjalnym kanale Weibo. W pewnym momencie 70 milionów widzów oglądało w tym samym czasie, jak Pelosi przybywa na Tajwan, wielu widzów komentowało „zjednoczenie narodowe!”

„Wizyta Pelosi na Tajwanie stworzyła również poczucie jedności w mediach społecznościowych, które zostało zalane komentarzami wyrażającymi poparcie dla chińskiej armii i wzywającymi do jedności z Tajwanem” – powiedziała Manya Koetsi, która prowadzi stronę internetową WhatsOnWeibo. Jak mówiło wielu internautów: „Mam nadzieję, że kiedy jutro się obudzę, zjednoczymy się z Tajwanem”. Nigdy nie widziałem tak silnego uczucia zjednoczenia na Weibo przed tym tygodniem”.

Koetse dodała, że ​​saga Pelosi przypomniała jej o powrocie Meng Wanzhou, dyrektora finansowego Huawei z Kanady. „Zanim Meng przybyli do Chin, były dni retoryki – tak jak tym razem z Pelosi. Ale oczywiście Meng był symbolem dumy narodowej, ale Pelosi był upokorzeniem dla Chin. „

READ  Światowe akcje spadają po rosyjskim ataku na elektrownię atomową na Ukrainie | Biznes
Modernizacja budynku Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Pekinie. Zdjęcie: Noel Seles/AFP/Getty Images

Po złożeniu przysięgi odpowiedzi Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ogłosiła, że ​​to zrobi Obszerne szkolenie A od czwartku testy rakietowe wokół wyspy Tajwan. Media państwowe powiedziały, że pokazuje to, jak lekkomyślna była Pelosi. Ćwiczenia wojskowe w końcu nadwyrężyły Azję i wezwały przywódców azjatyckich i europejskich do zachowania powściągliwości.

Jednak niektórym to nie wystarczyło. „Wciąż jestem wkurzony! Czterodniowe ćwiczenia wojskowe są zbyt krótkie. Jeśli wokół wyspy zostanie zorganizowany normalny rejs, przyznam, że to żadna strata!”, napisał jeden z użytkowników Weibo. Inny powiedział. „Jeżeli nie ma dalszych działań po ćwiczeniach wojskowych, tym razem jest to kompletna porażka dyplomacji i opinii publicznej i nie ma sensu dużo mówić”.

Nie są sami. Mieszkaniec Pekinu, który używa swojego pseudonimu, powiedział, że kiedy zobaczył, jak Taipei 101 rozświetlił Pelosi jako ciepłe powitanie, było to „wielkie upokorzenie dla Chin”. „Jako duży kraj z populacją 1,4 miliarda ludzi, nie powinniśmy zjadać naszych słów, jeśli chodzi o zjednoczenie Tajwanu” – powiedział. „Mamy zdolność.”

Ale Jin Lihang*, Tajwańczyk mieszkający w Pekinie, powiedział, że się martwi. Wyczułem, że wizyta Pelosiego była dokładnie tego rodzaju pretekstem, którego szukała Armia Ludowo-Wyzwoleńcza, aby pokazać, jak by to wyglądało, gdyby „opcja wojskowa” została opublikowana na serio pewnego dnia. Wydaje się, że wkrótce cały kraj może znaleźć się na terenie wojny. to jest straszne.”

Dzień przed rozpoczęciem ćwiczeń w czwartek, Global Times zacytował Hermanna Shuai, emerytowanego porucznika z Tajwanu, który powiedział, że tereny ćwiczeń są „modelem” do „zamknięcia Tajwanu”. „Ta blokada [of Taiwan] Może to być część planów działania na rzecz przyszłych zjednoczeń siłowych”.

Właśnie nie udało mu się odstraszyć Pelosiego, teraz jest atakowany. powiedział Ren Yi, inny wpływowy prorządowy bloger z milionami obserwujących, który występuje pod pseudonimem Rabbit Chief.

READ  Co najmniej 90 męczenników w niedawnych izraelskich atakach na obóz dla uchodźców Jabalia w Gazie | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Zapytał: „Hu Xijin krzywdzi kraj i krzywdzi ludzi. Czego naprawdę chce?”

*Imię zostało zmienione, aby chronić tożsamość osoby