(Reuters) – Przepływy rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę zmniejszyły się w środę o jedną czwartą po tym, jak Kijów zawiesił korzystanie z kluczowej trasy tranzytowej i obwinił interwencję przez okupujące siły rosyjskie, po raz pierwszy od czasu inwazji eksport przez Ukrainę został zakłócony. Czytaj więcej
Analitycy twierdzą, że po zamknięciu punktu Suchanowka nawet jedna trzecia dostaw gazu do Europy może zostać zakłócona.
Poniżej znajduje się zarys opcji dostępnych w Europie.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
Jak bardzo Europa jest uzależniona od rosyjskiego gazu?
Rosja dostarcza około 40% gazu ziemnego w Europie, głównie rurociągami. Dostawy w ubiegłym roku wyniosły około 155 miliardów metrów sześciennych.
Ukraiński korytarz tranzytowy przesyła gaz głównie do Austrii, Włoch, Słowacji i innych krajów Europy Wschodniej.
Ukraina we wtorek zamknęła główny rurociąg tranzytowy Suchanowka, który przebiega przez terytoria okupowane przez Rosję na wschodzie kraju. Kijów zasugerował skierowanie przepływów do Europy na inną trasę, punkt wejścia Sudga, ale rosyjski Gazprom stwierdził, że przeniesienie tam wszystkich wolumenów jest technicznie niewykonalne.
Firma konsultingowa Rystad Energy poinformowała, że dzienny przepływ gazu przez Suchanowkę wynosił w maju średnio 23 mln metrów sześciennych, czyli o 20 proc. mniej niż w kwietniu. Rystad podał, że dzienne przepływy przez Sudżę wynosiły w maju średnio około 70 mln m3, co oznacza bliskość przepustowości tranzytowej 77 mln m3/dobę, choć można ją zwiększyć do 83 mln m3/dobę.
Na podstawie tej oceny nadal pozostawia około 10 MCM dziennie gazu, który musi być przekierowany innymi trasami, ponieważ wydaje się, że przepustowość jest pełna.
Rosja i Ukraina różnią się pod względem ilości gazu, który normalnie przepływa przez Ukrainę, a który może być przeładowany przez punkt Sudga.
Kraje europejskie dążą do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiego gazu. Bułgaria i Polska zostały już odcięte od rosyjskich dostaw po odrzuceniu wniosku Rosji o nową metodę płatności. Ale inni, w tym Niemcy, nadal potrzebują rosyjskiego gazu i spieszą się z uzupełnieniem wyczerpanych rezerw gazu.
Alternatywne trasy do Europy, które nie przechodzą przez Ukrainę, obejmują rurociąg Jamał-Europa, który przecina Białoruś i Polskę do Niemiec oraz Nord Stream 1, który biegnie pod Morzem Bałtyckim do Niemiec.
Skąd Europa może uzyskać gaz?
Niektóre kraje mają alternatywne opcje dostaw, a europejska sieć gazowa jest ze sobą połączona, dzięki czemu dostawy mogą być dzielone, mimo że światowy rynek gazu był napięty jeszcze przed kryzysem na Ukrainie.
Niemcy, największy odbiorca rosyjskiego gazu w Europie, które z powodu wojny z Ukrainą wstrzymały certyfikację nowego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji, mogą rurociągami importować gaz z Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii i Holandii.
Norweski minister energetyki powiedział w poniedziałek, że norweski eksport gazu ma wzrosnąć w tym roku o 8% do 122 miliardów metrów sześciennych, prawdopodobnie przekraczając rekord sprzed pięciu lat, przy zwiększonych dostawach z kraju. L5N2X13DF
Europa południowa może odbierać azerbejdżański gaz rurociągiem transadriatyckim do Włoch oraz transanatolijskim gazociągiem TANAP przez Turcję.
Partnerzy transatlantyccy poinformowali w zeszłym tygodniu, że w tym roku Stany Zjednoczone dostarczą do Unii Europejskiej 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego. Czytaj więcej
Amerykańskie zakłady LNG produkują z pełną mocą. Analitycy twierdzą, że dodatkowy gaz z USA wysyłany do Europy będzie pochodził głównie z eksportu skierowanego od klientów z innych krajów.
Terminale LNG w Europie również mają ograniczoną zdolność do dodatkowego importu, chociaż niektóre kraje europejskie twierdzą, że szukają sposobów na zwiększenie importu i magazynowania.
Niemcy należą do krajów, które chcą budować nowe terminale LNG. Planuje budowę dwóch w ciągu zaledwie dwóch lat.
Teoretycznie mogłoby to pozwolić na regazyfikację wystarczającej ilości LNG, aby zaspokoić około jednej trzeciej dostaw rurociągu, które Niemcy otrzymują z Rosji, ale Berlin musiałby również zabezpieczyć dostawy na już i tak napiętym rynku LNG, aby je zasilić. Czytaj więcej
Polska, która około 50 procent swojego zużycia gazu pokrywa z gazu rosyjskiego, czyli około 10 miliardów metrów sześciennych, powiedziała, że może pozyskiwać gaz przez dwa połączenia z Niemcami.
Obejmują one zwrot na gazociągu jamalskim, połączenie z Litwą o przepustowości 2,5 mld m3 rocznie, które zostanie otwarte 1 maja, oraz połączenie z Czechami do 1,5 mld m3.
Kolejne 5-6 miliardów metrów sześciennych można by przetransportować łączem ze Słowacją, które zostanie otwarte jeszcze w tym roku.
Ponadto polski koncern gazowy PGNiG może importować do 6 mld m sześc. gazu rocznie przez terminal LNG w Świnoujściu nad Morzem Bałtyckim i produkuje w Polsce ponad 3 mld m sześc. gazu rocznie.
W październiku zostanie otwarty gazociąg, który umożliwi przepływ do 10 mld m3 gazu rocznie między Polską a Norwegią.
Bułgaria, której roczne zużycie gazu wynosi ok. 3 mld m sześc., a 90% importu pochodzi z Rosji, zawarła umowę na odbiór 1 mld m sześc. azerbejdżańskiego gazu, ale z całego kontraktu może skorzystać dopiero po gazociągu z Grecją zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku. .
Greckie źródło bliskie tej sprawie powiedziało Reuterowi, że Ateny mogą pomóc Sofii poprzez odwrócenie przepływu rurociągu TurkStream, mechanizmu, który był używany wcześniej. Rurociąg transportuje rosyjski gaz do Grecji przez Morze Czarne, Turcję i Bułgarię. Czytaj więcej
Czy istnieją inne możliwości radzenia sobie z kryzysem dostaw gazu?
Wiele krajów może starać się wypełnić każdą lukę w dostawach energii, przestawiając się na import energii elektrycznej przez połączenia międzysystemowe od swoich sąsiadów lub promując wytwarzanie energii jądrowej, odnawialnej, hydroelektrycznej lub węglowej.
Komisja Europejska stwierdziła, że gaz i skroplony gaz ziemny z krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Kataru, mogą w tym roku zastąpić 60 miliardów metrów sześciennych dostaw z Rosji. Do 2030 r. pomóc może zwiększone wykorzystanie biometanu i wodoru. Czytaj więcej
Nowe projekty wiatrowe i słoneczne mogą w tym roku zastąpić 20 miliardów metrów sześciennych zapotrzebowania na gaz. Potrojenie mocy do 2030 r., aby dodać 480 gigawatów energii wiatrowej i 420 gigawatów energii słonecznej, może zaoszczędzić 170 miliardów metrów sześciennych rocznie.
Komisja dodała, że obniżenie termostatów o jeden stopień Celsjusza mogłoby w tym roku zaoszczędzić dodatkowe 10 miliardów metrów sześciennych, podczas gdy do 2030 r. zastąpienie kotłów gazowych 30 milionami pomp ciepła może zaoszczędzić 35 miliardów metrów sześciennych.
Dostępność energii jądrowej spada w Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, ponieważ elektrownie z wiekiem stają w obliczu przestojów, są zamykane lub stopniowo wycofywane.
Europa stara się odejść od wykorzystywania węgla, aby osiągnąć cele klimatyczne, ale niektóre elektrownie węglowe zostały ponownie uruchomione od połowy 2021 r. z powodu rosnących cen gazu. Czytaj więcej
Komisja Europejska poinformowała w tym miesiącu, że planuje zakaz importu rosyjskiego węgla od sierpnia, co oznacza, że kraje UE będą musiały szukać alternatywnych dostaw z Australii, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych i innych krajów.
Niemcy powiedziały, że mogą przedłużyć żywotność elektrowni węglowych lub jądrowych, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu. Czytaj więcej
Trzy osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały Reuterowi, że niemieccy urzędnicy również po cichu przygotowują się do nagłego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu z pakietem awaryjnym, który może obejmować przejęcie kontroli nad ważnymi firmami. Czytaj więcej
Wiele krajów europejskich podjęło działania w celu zarządzania dostawami gazu, a nawet dostaw energii w przypadku wstrzymania przepływu rosyjskiego gazu.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
(Raportowanie Niny Chestney) Edytowanie przez Edmunda Blaira
Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex