Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Exotrail opracowuje holownik kosmiczny do przenoszenia małych satelitów na orbitę geostacjonarną

Exotrail opracowuje holownik kosmiczny do przenoszenia małych satelitów na orbitę geostacjonarną

ORLANDO, Floryda – Exotrail, francuska firma specjalizująca się w rozwiązaniach w zakresie mobilności kosmicznej dla małych satelitów, ogłosiła plany wprowadzenia nowego orbitera namierzającego małe satelity, które muszą przenieść się z geostacjonarnej orbity transferowej do miejsca docelowego.

W listopadzie firma wystrzeliła na niską orbitę okołoziemską swój pierwszy pojazd przewożący ładunek o nazwie SpaceVan. Oczekuje się, że wersja geostacjonarna (GEO) pojazdu zostanie wprowadzona na rynek w 2026 r., powiedział 30 stycznia Sébastien Dumenil, dyrektor handlowy Exotrail.

Z którymi rozmawiali urzędnicy Exotrail Wiadomości kosmiczne Podczas konferencji mobilności kosmicznej, wydarzenia organizowanego przez Dowództwo Systemów Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

„Siły Kosmiczne potrzebują możliwości nawigacji w przestrzeni kosmicznej” – powiedział Dumenil. Dodał, że Exotrail poszukuje klientów wojskowych do rozmieszczenia satelitów GEO. Pojazd transportowy zostanie zrzucony przez rakietę na geostacjonarny pojazd transportowy, który przewiezie małe satelity do docelowej lokalizacji, co zmniejszy potrzebę korzystania z własnego napędu statku kosmicznego i pozwoli zaoszczędzić paliwo na ważniejsze manewry, powiedział.

Rozszerzanie amerykańskiej obecności

W zeszłym roku firma Exotrail ogłosiła, że ​​utworzyła dwie spółki zależne w USA w celu obsługi amerykańskiego rynku komercyjnego i rządowego.

„Rozmawiamy z firmami, które wspierają amerykańskie misje obronne” – powiedział Brian Holt, dyrektor ds. rozwoju biznesu i partnerstw z rządem USA w ExoTrail.

„Mobilność geograficzna to jedno z największych żądań, jakie słyszymy od Departamentu Obrony” – powiedział Holt.

Platforma została „zaprojektowana, aby sprostać specyficznym potrzebom małych satelitów przechodzących z GTO do GEO, a w szczególności służyć specyficznym wymaganiom Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych i innych agencji Departamentu Obrony” – powiedział Dumenil.

GEO SpaceVan ma dostarczyć do GEO do 150 kilogramów z GTO w mniej niż sześć miesięcy – podała firma.