Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europejski Komisarz ds. Budżetu pomoże Polsce uzyskać dostęp do zamrożonych funduszy UE

Europejski Komisarz ds. Budżetu pomoże Polsce uzyskać dostęp do zamrożonych funduszy UE

Komisja Europejska (KE) znajdzie sposób, aby Polska mogła uzyskać dostęp do około 111 miliardów euro z zamrożonych funduszy UE (UE), powiedział europejski komisarz ds. budżetu, w miarę jak nowy polski rząd stara się rozwiać obawy grupowe dotyczące praworządności w kraju. Johannesa Hahna ogłoszono w środę.

Nowy rząd polskiego premiera Donalda Tuska Złożył przysięgę w połowie tygodnia, kończąc przekazanie władzy, które zakończyło osiem lat rządów nacjonalistów. Warszawa i Bruksela od lat pozostają w konflikcie pod rządami poprzedniego rządu PiS.

Powrót Tuska na urząd wzbudził nadzieje na poprawę stosunków z UE.

„Mamy duże oczekiwania i na pewno będziemy go (Tuska) wspierać” – powiedział Reutersowi w ekskluzywnym wywiadzie komisarz Hahn.

„Nie mówimy o natychmiastowym przekazaniu miliardów, chodzi o zablokowanie środków. Musimy poczekać i zobaczyć, jak dalej postępować” – powiedział. „Jestem pewien, że znajdziemy sposób, aby pomóc Polsce. Nie mamy wątpliwości, że zmierzają w dobrym kierunku legislacyjnym” – dodał.

Hans to pierwsza oficjalna wiadomość Komisji na temat szans Polski na uzyskanie dostępu do funduszy unijnych po zmianie rządu. Tusk, który w środę przybył do Brukseli na szczyt UE, ma przeprowadzić poboczne dyskusje z Komisją na temat zamrożonego finansowania.

Zagrożony jest dostęp Polski do 35,4 mld euro dotacji i pożyczek z funduszu ratunkowego Unii Europejskiej, który został zawieszony do czasu przywrócenia podważanej przez rząd PiS niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Podobne obawy blokuje 76,5 mld euro funduszy spójności UE, które dla Polski mają podnieść poziom życia w najbiedniejszych regionach UE.

Polska musi wprowadzić nowe ustawodawstwo, aby spełnić żądania KE dotyczące odwrócenia działań poprzedniego, nacjonalistycznego rządu. Dodatkową komplikacją jest to, że taka nowa ustawa wymagałaby podpisu Prezydenta Andrzeja DudyJego kadencja wygasa dopiero w połowie 2025 roku. Dostosował się do poprzedniego rządu i dał jasno do zrozumienia, że ​​nie jest zainteresowany wspieraniem nowych przepisów.

READ  Polska aresztuje rosyjskiego hokeistę podejrzanego o szpiegostwo

Hahn twierdzi, że komisja będzie współpracować z Warszawą, aby rozwiązać ten problem, ale w tej chwili nie jest jasne, w jaki sposób można by tego dokonać. „Ale na pewno nie będziemy czekać półtora roku, więc myślę, że powinno istnieć jakieś rozwiązanie” – podkreślił.