Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europejski Bank Centralny jest gotowy do zacieśnienia, ponieważ jego globalni odpowiednicy przyspieszają: Tydzień Gospodarki

Treść artykułu

(Bloomberg) – Zapisz się do newslettera New Economy Daily, śledź nas na temat ekonomii i subskrybuj nasz podcast.

Wreszcie Europejski Bank Centralny zbliżył się do przyłączenia się do globalnego trendu zacieśniania polityki pieniężnej, pobudzony do działania przez powtarzające się rekordowe skoki inflacji.

Prawie trzy miesiące po tym, jak Rezerwa Federalna USA podniosła pierwszą podwyżkę stóp procentowych, jej odpowiednik w strefie euro w tym tygodniu ogłosi zakończenie skupu obligacji i oficjalnie rozpocznie odliczanie do wzrostu kosztów kredytu w lipcu.

Reklama 2

Treść artykułu

Europejski Bank Centralny wahał się przed usunięciem bodźców, mierząc skutki wojny na granicy walutowej na Ukrainie.

Z kolei większość głównych banków centralnych znajduje się obecnie na ścieżce zacieśniania polityki, a niektóre nawet przyspieszają. Fed podwoił w zeszłym miesiącu stopę podwyżek stóp procentowych o pół punktu, a decydenci polityczni w Australii we wtorek i Indiach w środę również mogą pójść w ich ślady, wprowadzając szybsze ruchy.

Na tym tle iw sytuacji, gdy inflacja w strefie euro wynosi obecnie 8,1%, w Europejskim Banku Centralnym istnieje wyraźny konsensus co do konieczności rozpoczęcia. Debata toczy się teraz w zarządzie nad tym, czy podwyżki o ćwierć punktu są wystarczające i jak ostatecznie wzrosną ceny w przyszłym roku.

Reklama 3

Treść artykułu

Prezes austriackiego banku centralnego Robert Holzmann mówi, że każdy ruch poniżej pół punktu „ryzyko będzie postrzegany jako słaby”, a koledzy z Holandii, Słowacji i Łotwy publicznie wezwali do rozważenia przynajmniej takiej podwyżki.

Co mówi Bloomberg Economics:

„Większość członków Rady Prezesów wydaje się popierać mniejszy ruch, ale uczestnicy rynku będą uważnie obserwować banknoty po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego 9 czerwca, szukając wskazówek, że jastrzębie ponownie zyskują przewagę”.

David Powell i Jimmy Rush. Aby uzyskać pełną analizę, kliknij tutaj

Prognozy z Deutsche Bank i Bank of America teraz uważają, że tak się stanie, ale większość ekonomistów obecnie zakłada, że ​​jastrzębie poglądy nie przeważą.

Reklama 4

Treść artykułu

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde prawdopodobnie zmierzy się z pytaniami dotyczącymi tej debaty na swojej konferencji prasowej w czwartek po spotkaniu. Ujawni również kluczowe nowe prognozy, które przyświecały decyzji, z prognozami, które mogą wymagać porównania z najnowszymi prognozami globalnymi OECD z poprzedniego dnia.

READ  Świt nowej rzeczywistości dla polskiego e-commerce w 2023 roku - Osborne Clark

W innych krajach banki centralne od Chile po Polskę prawdopodobnie również będą dalej rosnąć, rosyjscy decydenci mogą obniżyć stopy procentowe, a dane o cenach konsumenckich w USA prawdopodobnie wykażą miesięczne przyspieszenie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu, a poniżej znajduje się nasze podsumowanie tego, co wydarzy się w światowej gospodarce.

Gospodarka amerykańska

W Stanach Zjednoczonych wskaźnik CPI za maj przebija rachunki w skądinąd spokojnym tygodniu dla danych gospodarczych. Urzędnicy Fed będą obserwowali przerwę w dostawie prądu przed posiedzeniem politycznym w dniach 14-15 czerwca.

Reklama 5

Treść artykułu

Oczekuje się, że rządowy raport CPI w piątek pokaże przyspieszenie inflacji w ujęciu miesięcznym, częściowo z powodu rekordowych cen benzyny. Wyłączając paliwo i żywność, główny wskaźnik prawdopodobnie odnotował kolejny znaczący wzrost, wskazujący na ciągłą presję cenową.

Oczekiwane miesięczne zyski są widoczne przy utrzymaniu rocznej stopy inflacji na wysokim poziomie. Ekonomiści domagają się 8,3% wzrostu w ujęciu rocznym ogólnego wskaźnika CPI i 5,9% wskaźnika podstawowego.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj cały tydzień Bloomberg Economics w USA

Azja

Bank Rezerw Australii spotyka się we wtorek i oczekuje się ponownej podwyżki stóp procentowych, ponieważ inflacja nadal przekracza oczekiwania, a gospodarka trzyma się lepiej niż oczekiwano.

Pytanie brzmi, w jakim stopniu, przy oficjalnym kursie gotówki niezsynchronizowanym ze zwykłymi ustawieniami ćwierćpunktowymi.

Reklama 6

Treść artykułu

Oczekuje się, że indyjski bank centralny ponownie podniesie stopy procentowe w środę, podczas gdy Bank Tajlandii prawdopodobnie przełamie trend wzrostowy.

Japonia i Korea Południowa dokonają w środę przeglądu danych dotyczących PKB za pierwszy kwartał. Kwietniowe dane o wydatkach gospodarstw domowych i płacach w Japonii pokażą, jak postępuje ożywienie po deflacji w pierwszym kwartale, przy wyższych cenach energii i słabym jenie, które ograniczą uwolnienie stłumionego popytu.

Komentarze wygłoszone przez gubernatora BoJ Haruhiko Kurodę w ciągu tygodnia zostaną przeanalizowane pod kątem wszelkich oznak zmian, ponieważ ceny nadal rosną, a jen wykazuje ponowną słabość.

Czwartkowe dane o handlu w Chinach i piątkowe dane o inflacji będą dokładnie analizowane po majowym raporcie PMI, który wskazywał na pewną poprawę w miarę złagodzenia blokady.

READ  Posty przypominające | Beyond Walls ożywia Chicobi dzięki światowej klasy talentom

Reklama 7

Treść artykułu

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj cały tydzień Bloomberg Economics Week in Asia

Europa, Bliski Wschód i Afryka

O ile w centrum uwagi znajdzie się czwartkowa decyzja EBC, o tyle uwagę inwestorów mogą przyciągnąć również dane o przemyśle ze strefy euro.

Niemieckie zamówienia fabryczne we wtorek i produkcja przemysłowa w następnym prawdopodobnie wykażą poprawę na początku drugiego kwartału, po zakłóceniach spowodowanych wąskimi gardłami w dostawach. We wtorek spodziewany jest również wzrost produkcji w Hiszpanii, choć w piątek dane o włoskich fabrykach mogą być niższe.

Dane dotyczące cen konsumpcyjnych przyciągną uwagę w innych częściach Europy. W Czechach ekonomiści spodziewają się, że inflacja wzrośnie do ponad 15%, co stanowi wyzwanie dla nowego prezesa banku centralnego, który planuje powstrzymać gwałtowne podwyżki stóp procentowych.

Ad 8

Treść artykułu

Tymczasem norwescy urzędnicy będą obserwować przyspieszenie rocznych wzrostów cen, z oczekiwanym odczytem 5,6%.

Wśród nadchodzących decyzji banku centralnego, polscy decydenci prawdopodobnie podniosą stopy procentowe dziewiąty miesiąc z rzędu w środę, a ich serbscy koledzy mogą rozważyć dalsze podwyżki w następnym dniu.

Rosja idzie w drugą stronę. Oczekuje się, że gubernator Elvira Nabiullina obniży stopy procentowe w piątek i zdemontuje więcej mechanizmów obronnych, które stworzyła po nałożeniu sankcji na Rosję w następstwie jej inwazji na Ukrainę.

Bank faktycznie obniżył oprocentowanie po raz trzeci w ciągu nieco ponad miesiąca 26 maja na nadzwyczajnym posiedzeniu, osiągając 11%.

Nabiullina, która podwoiła kluczową stawkę do 20% po rozpoczęciu inwazji pod koniec lutego, powiedziała, że ​​po ostatniej obniżce widzi więcej miejsca na złagodzenie nadchodzących spotkań.

Reklama 9

Treść artykułu

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj cały tydzień Bloomberg Economics EMEA

Ameryka Łacińska

Poszukaj we wtorek krótkiej historii poza Chile, ponieważ oczekuje się, że bank centralny podniesie swoją główną stopę procentową do rekordowego poziomu 9%, aby przedłużyć najostrzejszy i najdłuższy cykl zacieśniania w historii.

Zwróć uwagę na majowe dane o CPI w Brazylii opublikowane w czwartek dla ulgi – niektórzy ekonomiści postrzegają kwiecień jako szczyt – ale nie na tyle, aby powstrzymać 11. prostą podwyżkę stóp w przyszłym tygodniu.

READ  Polskie MSZ wzywa ambasadora Izraela w sprawie komentarzy na temat wyjazdu studenckiego

Analitycy widzą weterana peruwiańskiego menedżera monetarnego Giulio Velardi, który wydaje dziesiąty z rzędu wzrost o pół punktu, aby ustalić kluczową stawkę na poziomie 5,5%.

W środę ekonomiści spodziewają się, że majowy odczyt inflacji w Chile przyspieszy piętnasty miesiąc z rzędu, z najwyższego poziomu w kwietniu od trzech dekad do ponad 11%. W ubiegłym roku inflacja bazowa prawie się potroiła.

Liczby mogą być niższe, ale dane o cenach konsumenckich, o których mówi Meksyk w środę, były nieco mniej ryzykowne, a kluczowe i bazowe odczyty oscylowały w pobliżu dwudziesięcioletnich maksimów.

Liczby w żaden sposób nie stłumią spekulacji, że cierpliwość Banxico się kończy i że rekordowy wzrost o 75 punktów bazowych 23 czerwca jest bardzo realną możliwością.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj cały tydzień Bloomberg Economics for Latin America

© Bloomberg LP 2022

Bloomberg

Reklamy

uwagi

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania aktywnego i obywatelskiego forum do dyskusji i zachęcania wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy może potrwać do godziny, zanim pojawią się w Witrynie. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — otrzymasz teraz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, jeśli pojawi się aktualizacja obserwowanego wątku komentarzy lub jeśli jest to użytkownik, którego obserwujesz. odwiedziliśmy Wytyczne dla społeczności Aby uzyskać więcej informacji i szczegółów na temat ustawiania pliku E-mail Ustawienia.