Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europejska fala upałów dociera do Polski, Grecja kieruje się na wschód, przynosząc pożary

  • Fala upałów przesuwa się na wschód po przejściu przez Europę Zachodnią
  • Alarm o zmianach klimatu i ich wpływie na zdrowie wraz ze wzrostem temperatury
  • Pożary lasów wciąż szaleją w Hiszpanii i Portugalii
  • Nowe pożary wybuchają we Włoszech, a jeden rozprzestrzenia się na Słowenię
  • Setki ewakuowano w Słowenii, gdy pożary rozprzestrzeniały się z Włoch

ATENY / MEDIOLAN (21 lipca) (Reuters) – Ogromna fala upałów obejmująca obszary Europy przesuwała się stopniowo na wschód w czwartek, zmuszając kraje, w tym Włochy, Polskę i Słowenię, do wydawania najgłośniejszych alarmów o falach upałów, gdy strażacy walczyli z pożarami na całym kontynencie.

Odkąd temperatury zaczęły rosnąć w południowej Europie na początku tego miesiąca, fala upałów zabiła setki i spowodowała pożary, które spaliły dziesiątki tysięcy hektarów ziemi w krajach takich jak Hiszpania, Portugalia i Francja. Wielka Brytania i Francja odnotowały we wtorek rekordowo wysokie temperatury.

Ekstremalna fala upałów jest częścią globalnego wzorca ocieplenia, powszechnie przypisywanego przez naukowców i klimatologów zmianom klimatycznym spowodowanym przez człowieka. Oczekuje się, że pod koniec sierpnia złagodzi upał w większości części Chin. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Grecja, w której przez dwa dni szalał ogromny pożar w pobliżu Aten i został wzniecony przez silne wiatry, wezwała Europę, by zrobiła więcej w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

„Kryzys klimatyczny rozwija się teraz w całej Europie, z jego dotkliwością szczególnie w szerszym regionie Morza Śródziemnego. Połączenie wysokich temperatur, silnych wiatrów i dotkliwej suszy nieuchronnie prowadzi do pożarów” – powiedział w czwartek rzecznik rządu Giannis Okonomou.

„Europa musi działać w skoordynowany i szybki sposób, aby odwrócić kryzys klimatyczny” – powiedział dziennikarzom Okonomo. „Rozwiązania nie można przedstawić na poziomie krajowym, ponieważ problem jest transgraniczny i ogromny”.

Powiedział, że greccy strażacy zajmowali się 390 pożarami lasów w ciągu jednego tygodnia, średnio 50-70 pożarów dziennie. Według stacji meteorologicznej w Benteli pod Atenami, gdzie we wtorek wybuchł pożar, wiatry osiągały w pewnym momencie 113 km/h (70 mph).

READ  Wszystkie oczy skierowane są na wschodzącą gwiazdę tenisa Igę Swietik

Pożary lasów wywołane zmianami klimatycznymi w wielu krajach rosną w częstotliwości i intensywności, powodując rozprzestrzenianie się dymu zawierającego szkodliwe gazy, chemikalia i cząstki, które mogą szkodzić zdrowiu. Czytaj więcej

Więcej potworów

W Polsce władze wydały ostrzeżenia dotyczące upałów w wielu częściach kraju, przy temperaturach sięgających 36,7 stopni Celsjusza (98 Fahrenheita) w zachodnim mieście Kórnik. W północno-morskim Gdańsku wielu mieszkańców i turystów udaje się na tutejsze plaże, aby odpocząć.

Portal informacyjny Onet poinformował, że w pobliżu południowego miasta Brzesko wybuchł duży pożar lasu. Strażacy powiedzieli Onitowi, że spłonęło już ponad 50 hektarów (120 akrów) pól, a płomienie przenoszą się do lasu.

Oczekuje się, że temperatury w Polsce spadną w weekend.

Włoska agencja informacyjna ANSA poinformowała, że ​​pożary w Toskanii i Friuli-Wenecji Julijskiej nadal wybuchały we Włoszech, ale wygląda na to, że się nie rozprzestrzeniły. Dodał, że wykrył nowe pożary lasów w górach w pobliżu Bolonii i na granicy autostrady A9 na północ od Mediolanu.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że 14 miast, w tym Rzym i Mediolan, zostało postawionych w stan najwyższej gotowości na falę upałów w kraju w czwartek, a liczba ta ma wzrosnąć do 16 w piątek.

ANSA poinformowała również, że pożar, który wybuchł w północnych Włoszech w pobliżu Carso, rozprzestrzenił się przez granicę ze Słowenią, niszcząc obszar ponad 2000 hektarów (5 000 akrów).

Po stronie słoweńskiej z powodu pożaru ewakuowano 400 osób z trzech wiosek, podały słoweńskie media.

Pożary lasów nadal płonęły w Portugalii i Hiszpanii.

Siedząc w dużej sali gimnastycznej wypełnionej kołyskami i plastikowymi krzesłami, 68-letni Fernando Jimenez płacze, gdy opowiada o opuszczeniu domu w środkowej Hiszpanii, na zachód od Madrytu.

READ  Sanchez z K-State zagra w Mistrzostwach Europy UEFA 2022 w Koszykówce U20

Jimenez był jednym z tysięcy mieszkańców ewakuowanych z wioski El Hoyo de Benares z powodu pożaru.

„Nie wiem, co znajdę. Spalone drzewa. Nic. Nie mogę nawet o tym myśleć” – powiedział Jimenez Reuterowi. „Czuję w środku coś w rodzaju pustki” – dodał.

Hiszpański Czerwony Krzyż zorganizował dla niego i setek ewakuowanych tymczasowe schronienia.

„Dużo pracujemy z nimi nad wsparciem psychologicznym, ponieważ pozostawienie domu bez wiedzy, co się dzieje, jest trudne” – powiedział lider zespołu Czerwonego Krzyża Belen Lopez.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raport biura Reuters pisany przez Raisę Kasulowski Edycja przez Frances Kerry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.